SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Historical and Stratigraphical Geology of the Czech Republic - OB2302018
Title: Historická a stratigrafická geologie ČR
Guaranteed by: Katedra biologie a environmentálních studií (41-KBES)
Faculty: Faculty of Education
Actual: from 2018
Semester: summer
E-Credits: 3
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:2/0, Ex [HT]
Capacity: unknown / unknown (55)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D.
Classification: Biology > Biology, Anthropology, Cell Physiology and BioChemistry, Developmental Biology, Didactics of Biology, Ecology, Entomology, Ecology and Environmentalism, Ecology and Ethology, External Subjects, General Subjects, Geobotany, Genetics, Human and Animal Physiology, Hydrobiology, Immunology, Microbiology, Molecular biology, Neurobiology, Non-Vascular Plant Botany, Non-Vertebrates Zoology, Plant Anatomy and Physiology, Parasitology, Plant molecular Biology, Theoretical Biology, Vertebratology, Virology, Vascular Plant Botany
Pre-requisite : OB2302004, OB2302009, OB2302013
Interchangeability : O02302014
Is interchangeable with: OPBB2B110A
Annotation -
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (25.08.2019)
The aim of the lecture is to acquaint students with the geological history of the Czech Republic. At the beginning of the course the basic geological and stratigraphic principles are repeated. The next part gives an overview of the main geological units emerging in the Czech Republic and their brief geological development. The main part of the course is devoted to an overview of the main events in the inanimate and living world in different periods of geological history and their recording in the Czech Republic.
Descriptors - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (02.09.2021)

Distanční výuka s ohledem na možný "comeback Covid-19" by probíhala ve formě on-line výuky, on-line konzultace, zadávání úkolů distančně na MS Teams.

Odkaz na MicrosoftTeams: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a352b6543cf824b4c94e98d9aaed69cae%40thread.tacv2/conversations?groupId=b88c8d4c-02bd-4b0f-962c-7d7cd77b342c&tenantId=5335a395-3770-41bf-b111-59efae08bf8d

Kód teamu: lh3hle8 (uživatelé mohli připojit do týmu přímo – nebudete dostávat žádosti o přidání).

 

Literature - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (03.09.2018)

Chlupáč, I. (2002): Geologická minulost České republiky, Academie, Praha.

Klomínský, J. (1994): Geologický atlas České republiky – Stratigrafie. ČGÚ, Praha

Kováč, M., Mihalík, J., Plašienka, D. Maťo, Ľ (1993): Alpínsky vývoj Západných Karpát, PřF, MU, Brno.

Mísař, Z. a kol. (1982): Geologie ČSSR I. - Český masív, SNP, Praha.

Mišík, M., Chlupáč I., Ciha I. (1985): Stratigrafická a historická geológia, SPN, Bratislava.

Requirements to the exam - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (25.08.2019)

Ústní zkouška (Zk), znalost učiva v rozsahu sylabu.

Syllabus - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (03.09.2018)

Obsah kurzu:

1.-2. Úvod a vymezení pojmů a principů: základní geologické a stratigrafické principy: desková tektonika (pohyb kontinentů, horotvorné procesy), principy stratigrafie (zákon superpozice, zákon stejných zkamenělin, zákon protínání geologických těles), princip aktualismu, druhy zkamenělin a jejich využití ve stratigrafii (paleontologie), metody datování hornin; chronostratigrafická škála; paleogeografie.

3. Regionální geologie a geologická mapa: základní geologické jednotky ČR a jejich vymezení: Český masív, jeho dílčí jednotky (moldanubikum, bohemikum, saxothuringikum a moravosilezikum) a jeho platformní pokryv, Západní Karpaty. Geologická mapa a její náležitosti.

4.-5. Hadaikum, archaikum, proterozoikum: stručný přehled hlavních událostí v geologickém vývoji Země (nejstarší horniny, vývoj atmosféry, hydrosféry a biosféry), hlavní orogenetické cykly v geologické historii; paleogeografie, důležité etapy ve vývoji živého světa (první prokaryota a eukaryota, první mnohobuněční), horniny proterozoika na území ČR a prostředí jejich vzniku.

6. Paleozoikum (kambrium a ordovik): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (kambrická exploze, organismy s pevnými schránkami), hlavní skupiny živočichů; horniny kambria a ordoviku na území ČR a prostředí jejich vzniku.

7. Paleozoikum (silur a devon): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (výstup života na souš, velká vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; horniny siluru a devonu na území ČR a prostředí jejich vzniku; variská orogeneze a její vliv na geologickou stavbu Českého masivu (deformace, metamorfóza, plutonismus).

8. Paleozoikum (karbon a perm): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj suchozemských ekosystémů, velká vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; kolaps variského orogénu a jeho význam v geologickém vývoji Českého masivu, horniny karbonu a permu na území ČR a prostředí jejich vzniku.

9. Mesozoikum (trias a jura): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, eustatické pohyby, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny triasu a jury na území ČR a prostředí jejich vzniku.

10. Mesozoikum (křída): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, eustatické pohyby, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny křídy na území ČR a prostředí jejich vzniku.

11. Kenozoikum (paleogén): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny paleogénu na území ČR a prostředí jejich vzniku.

12. Kenozoikum (neogén): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu, důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny neogénu na území ČR a prostředí jejich vzniku.

13. Kenozoikum (kvartér): časové vymezení, paleogeografie a vývoj klimatu (glaciály a interglaciály), důležité etapy ve vývoji živého světa (rozvoj mořských a suchozemských ekosystémů, vymírání), hlavní skupiny živočichů a rostlin; alpinská orogeneze a její význam v geologickém vývoji Evropy, horniny kvartéru na území ČR a prostředí jejich vzniku.

Learning resources - Czech
Last update: doc. RNDr. Vasilis Teodoridis, Ph.D. (30.08.2020)

MicrosoftTeams: https://teams.microsoft.com/l/team/19%3a352b6543cf824b4c94e98d9aaed69cae%40thread.tacv2/conversations?groupId=b88c8d4c-02bd-4b0f-962c-7d7cd77b342c&tenantId=5335a395-3770-41bf-b111-59efae08bf8d

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html