SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Desicion making processes in the nature protection - MO550S06
Title: Rozhodovací procesy v ochraně přírody
Czech title: Rozhodovací procesy v ochraně přírody
Guaranteed by: Institute for Environmental Studies (31-550)
Faculty: Faculty of Science
Actual: from 2018
Semester: winter
E-Credits: 2
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:0/2, Ex [HT]
Capacity: unlimited
Min. number of students: 3
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Note: enabled for web enrollment
Guarantor: RNDr. Tomáš Görner, Ph.D.
Teacher(s): RNDr. Tomáš Görner, Ph.D.
Annotation -
Last update: RNDr. Jolana Tátosová, Ph.D. (24.10.2019)
The subject is focused on selected decision-making processes, which nature conservation deals with and which any citize can encountered with in real life. The theory (concepts, process structure, legislation) is shown on actual cases, in which students will experience the role of one of the actors (citizen, official, company...)
Aim of the course - Czech
Last update: RNDr. Jolana Tátosová, Ph.D. (06.04.2018)

Prohloubení znalostí vybraných oblastí práva ŽP, nabytí povědomí o struktuře jednotlivých rozhodovacích procesů a případných úskalí jejich průběhu, získání přehledu o zdrojích informací a možnosti zapojení se do procesu z pozice běžného občana.

Requirements to the exam - Czech
Last update: RNDr. Tomáš Görner, Ph.D. (31.05.2020)

Zkouška - krátké úkoly k jednotlivým tématům během semestru + závěrečný písemný test

Syllabus - Czech
Last update: RNDr. Tomáš Görner, Ph.D. (31.05.2020)

Předmět je zaměřen na vybrané rozhodovací procesy, které řeší ochrana přírody a se kterými je možné se běžně setkat. Teorie (pojmy, struktura procesu, legislativa) je ukazována na konkrétních aktuálních procesech, u nichž si studenti sami vyzkouší roli některého z aktérů.

1. Dřeviny a úřední praxe - nejběžnější rozhodovací proces v ochraně přírody, kácení dřevin ve volné krajině, zastavěném území, na vlastním pozemku - legislativa, kompetence orgánů ochrany přírody, náležitosti žádosti o povolení kácení, průběh vydávání povolení ke kácení, kácení v oznamovacím režimu, kácení bez nutnosti povolování a oznamování, posouzení důvodů ke kácení, oceňování dřevin (včetně vlastního ocenění vybrané dřeviny v okolí školy či bydliště), kompenzační opatření - náhradní výsadby, sankce, kácení zasahující do jiného ochranného režimu (VKP, památný strom), přesah do druhové ochrany - strom jako biotop, výskyt zvláště chráněných druhů

2. Obnovitelné zdroje energie a zásahy do krajiny - pěstování energetických rostlin ve volné krajině a v ZCHÚ, geograficky nepůvodní druhy, kříženci - náležitosti žádosti o souhlas s pěstováním (CHKO - výjimky ze zákazu), řešení vlivů na krajinný ráz, prostupnost krajiny, půdu a biodiverzitu, kompetentní orgány ochrany přírody, postup při odhalení nelegální plantáže geograficky nepůvodních energetických rostlin


3. Ochrana přírody v územním plánování a stavebním řádu - územní plánování v ČR, legislativní východiska a praxe se zaměřením na obecní a krajskou úroveň územně plánovací dokumentace (územní plán obce, zásady územního rozvoje kraje). Institut zastavěného území jako nástroj ochrany volné krajiny. Příklady limitů a regulace území v zájmu ochrany přírody a krajiny. Význam územně analytických podkladů. Systém státní správy a účast veřejnosti v územním plánování v zájmu ochrany přírody a krajiny.
Krajinný ráz a ochrana krajinného rázu v České republice. Regionální specifika a zásady pro ochranu krajinných hodnot (ve vztahu k územnímu plánování a stavební praxi, požadavky na výstavbu). Preventivní a kauzální hodnocení krajinného rázu s uvedením příkladů z konkrétních území.


4. Posuzování vlivů na ŽP - historie, legislativa, prvky procesu EIA (screening, scoping, studies, assessment, decision making), záměry podléhající procesu EIA, autorizované osoby, informační systém EIA, verifikační stanovisko (coherence stamp), navazující řízení, účast a role veřejnosti, přístup k informacím (Aarhuská úmluva), SEA - posuzování koncepcí - shodné a rozdílné prvky s procesem EIA, posuzování vlivů přesahujících hranice států (Espoo úmluva)  konkrétní záměry a koncepce aktuální v době konání přednášky - rozbor procesu


 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html