SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
Chemical Structure - MC260P122
Title: Chemická struktura
Czech title: Chemická struktura
Guaranteed by: Department of Physical and Macromolecular Chemistry (31-260)
Faculty: Faculty of Science
Actual: from 2022
Semester: summer
E-Credits: 4
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:3/1, C+Ex [HT]
Capacity: unlimited
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
State of the course: taught
Language: Czech
Explanation: 11.1.2023 změna garanta (úmrtí)
Note: enabled for web enrollment
Guarantor: doc. RNDr. Filip Uhlík, Ph.D.
Teacher(s): doc. RNDr. Lukáš Grajciar, Ph.D.
RNDr. Martin Srnec, Ph.D.
doc. RNDr. Filip Uhlík, Ph.D.
Incompatibility : MC260P09
Annotation -
Last update: doc. RNDr. Filip Uhlík, Ph.D. (22.02.2023)
The lecture provides an explanation of basic principles for description of electronic structure of atoms, molecules and chemical bond, and introduction to quantum-chemical basics of experimental methods suitable for study of molecular structure. The knowledge acquired in this course is useful for further, more specialized, lectures. Previous knowledge of mathematics, physics and chemistry corresponding to the second year of study is necessary.
Literature - Czech
Last update: doc. RNDr. Filip Uhlík, Ph.D. (24.03.2023)

J. Fišer a P. Nachtigall: Chemická struktura, 2019.

P. W. Atkins: Fyzikální chemie, 9. vydání, kapitoly 7-14, 17-19, 2013.

Prezentace z přednášek a další materiály jsou dostupné na https://drive.google.com/drive/folders/1g517VQz9faqMNgVSl-LHApdIL0D02gXS nebo na http://www.srneclab.cz/index.php?id=teaching

Příklady na cvičení jsou dostupné na http://11c.cz/s

Requirements to the exam - Czech
Last update: doc. RNDr. Filip Uhlík, Ph.D. (14.02.2023)
Zkoušku může skládat jen student, který má zápočet ze cvičení. Zápočet ze cvičení student získá, pokud napíše testy v polovině a na konci cvičení celkově alespoň na 50%. Zkouška se skládá z povinné písemné a možné ústní části. Pokud z písemné části získá <50% neuspěl, pokud >=50% ale <70% má klasifikaci z písemné části 3, pokud >=70% ale <85% má klasifikaci z písemné části 2, jinak má klasifikaci z písemné části 1. Pokud chce student výslednou klasifikaci lepší než z písemné části nebo chce klasifikaci 1, musí projít ještě ústní částí. Rozsah znalostí potřebných ke zkoušce je dán sylabem.
Syllabus - Czech
Last update: prof. RNDr. Petr Nachtigall, Ph.D. (03.02.2021)

1. Stavba atomu

Postuláty kvantové mechaniky (souhrn). Jednoelektronové atomy a ionty. Model nezávislých elektronů. Nástin metody SCF. Atom helia. Variační princip.Vektorový model atomu a spektroskopická symbolika. Hundova pravidla, spinorbitální interakce. Pauliho princip. Atomová spektra.

2. Chemická vazba ve dvouatomových molekulách

Bornova-Oppenheimerova aproximace. Hyperplochy potenciální energie. Metoda valenční vazby. Metoda molekulových orbitalů (MO). Prvky a operace symetrie. Klasifikace MO a elektronová spektra dvouatomových molekul. MO a fotoelektronová spektra. Spektroskopická symbolika pro dvouatomové molekuly.

3. Elektronová struktura víceatomových molekul a vazby v pevných látkách

Lokalizované a delokalizované MO. Metoda MO LCAO. Hybridní orbitaly. Klasifikace MO a celkových elektronových stavů nelineárních molekul. Hückelova metoda MO.Teorie krystalového a ligandového pole. Jahnův-Tellerův jev. Molekuly s nadbytkem a deficitem elektronů. Princip zachování orbitalové energie při chemických reakcích. Slabé mezimolekulové interakce. Typy chemických vazeb v krystalech. Klastry.

4. Struktura molekul a molekulová spektra

Přehled metod studia molekulové struktury a jejich použití. Absorpční a emisní spektra. Populace stavů, šířka spektrálních čar a doba života excitovaných stavů. Výběrová pravidla pro spektrální přechody. Rotační spektra. Vibrace dvouatomových molekul. Vibračně rotační spektra. Vibrace víceatomových molekul. Infračervená spektra (IČ) a molekulová struktura. Lineární dichroismus a polarizace pásů v IČ spektrech. Ramanův jev a Ramanova spektra. Elektronická spektra. Franckův-Condonův princip. Závislost poloh pásů a barevnosti na chemické struktuře. Deaktivace elektronově excitovaných stavů. Fluorescenční spektra. Fotoelektronová spektroskopie. Stimulovaná emise záření. Lasery. Spektra NMR. Chemický posun, spin-spin interakce, relaxační procesy. NMR spektra a struktura molekul. Spektra ESR. g-faktor, hyperjemná struktura. Spektra ORD a CD.

 
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html