SubjectsSubjects(version: 945)
Course, academic year 2023/2024
   Login via CAS
The History of Early Christianity and the Second Temple Judaism - L0571
Title: Dějiny raného křesťanství a judaismu druhého chrámu
Guaranteed by: HTF - Katedra biblistiky a judaistiky (28-15)
Faculty: Hussite Theological Faculty
Actual: from 2019
Semester: winter
E-Credits: 4
Examination process: winter s.:
Hours per week, examination: winter s.:2/0, Ex [HT]
Extent per academic year: 28 [hours]
Capacity: unlimited / unknown (unknown)
Min. number of students: unlimited
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Level:  
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
priority enrollment if the course is part of the study plan
Guarantor: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Teacher(s): Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D.
Annotation - Czech
Last update: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)
Cíl a obsah přednášky: Cílem přednášky je charakterizovat politické a sociální poměry, literární prameny a myšlenkové koncepty období, které bývá označováno jako „judaismus druhého chrámu“. Doba se z velké části kryje s obdobím helénismu a pokrývá také dobu římskou až do konce druhého století. Právě z tohoto období pochází řada textů, jež ukazují na pojetí posmrtného života, apokalyptiky, mesiáše či spravedlnosti. Židovstvo této doby žije kromě rozsáhlých venkovských oblastí také ve velkoměstech, využívá vzdělávacího systému gymnasií, těží ze vzdělanosti okolních národů a do jeho náboženského i sociálního života vniká řada nových prvků. Specifickou oblastí je Kumrán, z něhož se dochovala řada svitků, jež dnes existují v četných edicích a ukazují na sociální život i náboženské představy židovské komunity, které nebyly ovlivněny křesťanstvím. Rozsáhlou oblastí jsou také texty z kolekce mimobiblických židovských spisů, které poukazují na představy o řádu světa, vnímání metafyziky, Božím působení ve světě a jsou z nich patrné vlivy okolních náboženství či vlivy řecké filosofie. Předmětem přednášky jsou mimo jiné díla Filóna Alexandrijského, Josepha Flavia, pohledy na interpretaci starozákonních spisů optikou této epochy, komparace konceptů vzkříšení a mesiášských postav v židovské literatuře tohoto období. Prezentovány budou i postavy Ježíše Nazaretského a apoštola Pavla, jež jsou optikou judaismu druhého chrámu dlouhodobě zkoumány, což se týká také novozákonních spisů. Pojednány budou také vlivy stoické, významné mysterijní kulty a oblast gnóze. Cílem bude přiblížit i některé archeologické objevy a kulturní památky z této epochy. Absolvent získává díky přednáškovému cyklu přehled o myšlenkovém, sociálním a politickém světě doby raného judaismu, jemuž je věnována stále větší pozornost ve světovém bádání a jež je zásadní pro interpretaci Nového zákona. V případě omezení spjatých se zamezením šíření pandemie a nemožností vyučovat v prostorách fakulty, bude výuka probíhat distančně, online skrze aplikaci (např. MS teams) ve stanoveném čase a uvedené délce. Standardní doba a místo výuky: Čtvrtek 14.45-16.16 v H 109
Syllabus - Czech
Last update: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

1. Vymezení doby, terminologie, představení pramenů a přednášených okruhů, obeznámení se sekundární literaturou. Promítání ilustrativních materiálů. 

2. Helenizace a vzdělání, život Židovstva ve velkoměstech a na venkově. Struktura společnosti, sociální rozvrstvení, ekonomické faktory, život střední třídy, cizinci, obchod, život kněžské vrstvy, farizeové, saduceové, vztah tematiky ke křesťanské problematice doby novozákonní. Promítání ilustrativních materiálů.

3. Náboženská situace v raném judaismu. Literárnost doby raného judaismu.

4. Tóra, spravedlnost a milost v době raného judaismu.

5. Rozvoj halachy a rozvoj sektářských tendencí. Pokrmy a identita v době raného judaismu.

6. Eschatologické koncepty a vykoupení. Vykoupení v kontextu dějin, vykoupení jako zjevení, spasení národů. Vzkříšení a posmrtný život, stav po smrti v mimobiblických židovských textech. Apokalyptické představy.

7. Mesiášské představy raného judaismu. Syn člověka.

8. Kumrán a prezentace vybraných textů. Vliv na vybrané novozákonní písemnosti. Promítání ilustrativních materiálů.

9. Josephus Flavius a jeho dílo. Interpretace vybraných míst z díla.

10. Filón Alexandrijský a jeho dílo. Interpretace vybraných míst z díla.

11. Stoická filosofie a její vliv na okolní myšlenkové koncepty. Epikurejci, kynikové a postoj k duši.

12. Apoštol Pavel ve vztahu k ranému judaismu. Promítání ilustrativních materiálů.

13. Ježíš Nazaretský z hlediska raného judaismu. Promítání ilustrativních materiálů.

Course completion requirements - Czech
Last update: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Cíl přednášky: Cílem přednášky je charakterizovat politické a sociální poměry, literární prameny a myšlenkové koncepty období, které bývá označováno jako „judaismus druhého chrámu“. Student získá nejen potřebné informace, ale také orientaci v problematice a osvojí si základy hermeneutiky nutné pro vnímání dobových textů. Předmět bude zakončen zkouškou v podobě rozhovoru o délce zhruba 20 minut. V individuálních případech je možné vypracovat referát o délce zhruba 5 stran na zadané téma, v němž student prokáže schopnosti kritického myšlení, práce s prameny a literaturou či přednáškami (např. z youtube.com) k tématu.

Requirements to the exam - Czech
Last update: doc. ThDr. Jiří Vogel, Th.D. (16.10.2022)

Podmínkou složení zkoušky je pravidelná účast na přednáškách, a to osobně na UK HTF, anebo online v čase určeném rozvrhem skrze aplikaci MS Teams, jakož i nastudování příslušné povinné literatury. V případě individuálního studijního plánu se student dohodne s vyučujícím na poslechu přednášek z www.youtube.com k probírané tematice či na další četbě literatury, která mu doplní zameškanou látku. V naléhavých případech je možné ohodnotit studenta za vypracovaný referát. Přednášky je vhodné doplnit četbou primárních pramenů, na nichž se student domluví s vyučujícím dle svých preferencí.
Standardní doba a místo výuky: čtvrtek 14.45 - 16.15 hodin v H 301.

Literature - Czech
Last update: Mgr. Jiří Lukeš, Ph.D. (14.09.2023)

Povinná literatura:
Student ke zkoušce nastuduje uvedené strany z knihy N. Gilmanna a zvolí jeden další titul, buď K. Schuberta nebo D. Flussera. Může samozřejmě nahradit česky psanou publikaci některým z doporučených anglicky psaných titulů níže.
Gillman, Neil. Vzkříšení a nesmrtelnost v židovském myšlení. Vyšehrad, Praha 2007, s. 17-32, 69-116, 175-196.
Schubert, Kurt. Ježíš ve světle tradiční židovské literatury. Vyšehrad, Praha 2003.
Flusser, David. Ježíš. OIKOYMENH, Praha 2002.

Doporučená literatura:
Hengel, Martin; Schwemer Anna Maria. Jesus and Judaism. Baylor University Press, Waco 2019.
Ábel, František. The Psalms of Solomon and the Messianic Ethics of Paul. Mohr Siebeck, Tübingen 2016. Specializovaná studie vhodná pro určitý okruh zájemců.
Boccaccini, Gabriele. Middle Judaism: Jewish Thought, 300 B.C.E. to 200 C.E. Fortress Press, Minneapolis 1991. Stále použitelné pro získání základní orientace, ač s potřebnými korekturami.
Boyrain, Daniel. A Radical Jew: Paul and the Politics of Identity. University of California Press, Berkeley 1997.
Collins, John J.; Harlow Daniel C. (ed.). Early Judaism: A Comprehensive Overview. Eerdmans, Grand Rapids 2012. Doporučeno jako základní literatura k přednášce a zkoušce.
Flannery, Frances; Shantz, Colleen; Werline, Rodney A. (eds.). Inquiry into religion Experience in Early Judaism and Christianity. Experientia, Vol. 1. Brill, Leiden 2008. Velmi vhodné ke studiu vybraných témat. Vhodné jako literatura ke zkoušce.
Flint, Peter W. (ed.). The Bible at Qumran: Text, Shape, and Interpretation. Eerdmas, Grand Rapids 2001. Vřele doporučeno.
Hezser, Catherine. Jewish Literacy and Languages in First-Century Roman Palestine. SOAS, University London; s. 1-26. Dostupné na www.academia.edu .
Chapman, David W. Ancient Jewish and Christian Perceptions of Crucifixion. Mohr Siebeck, Tübingen 2008. Specializovaná studie, velmi přínosná.
Charlesworth, James H. (ed.). The Bible and the Dead Sea Scrolls. Volume One: Scripture and the Scrolls. The Second Princeton Symposium on Judaism and Christian Origins. Baylor University Press, Waco 2006. Velmi vhodné pro získání přehledu o vybraných tématech.
Charlesworth, James H. (ed.). Ježíš a svitky od Mrtvého moře. Vyšehrad, Praha 2000. Stále použitelné v případě vybraných studií.
Charlesworth, James H. (ed.). The Old Testament Pseudoepigrapha. Vol. 2. Darton, Longman & Todd, London 1985. Dostupné, starší.
Jeremias, Joachim. Jerusalem in the Time of Jesus: An Introduction into Economic and Social Conditions during the New Testament Period. SCM Press, London 1991. Stále použitelné a přehledné.
Levine, Amy-Jill; Allison, Dale C.; Crossan, John Dominic (eds.). The Historical Jesus in Context. Princeton University Press, Princeton 2006. Velmi vhodné jako základní literatura ke zkoušce. Široké spektrum témat.
Nanos, Mark. A Torah-Observant Paul?: What Differnce Could it Make for Christian/Jewish Relation Today? For Christian Scholars on Christian-Jewish Relations, June 4-6, 2005. Dostupné na www.academia.edu .
Nickelsburg, George W. E. Ancient Judaism and Christian Origins. Fortress Press, Minneapolis 2003.
Neusner Jacob, Avery-Peck Alan J. (eds.). The Blackwell Companion to Judaism. Blackwell Publishing, Oxford 2003. Velmi vhodné pro vybraná témata, základní informace.
Rosenblum, Jordan D. Food and Identity in Early Rabbinic Judaism. Cambridge University Press, Cambridge 2010. Specializovaná studie vhodná pro určitý okruh zájemců.
Sanders, E. P. Jesus and Judaism. Fortress Press, Philadelphia 1985. Určité pasáže jsou stále použitelné.
Segert, Stanislav; Řehák, Robert; Bažantová, Šárka. Rukopisy od Mrtvého moře. OIKOYMENH, Praha 2007. Dostupná edice textů, ač starší a nekompletní.
Soušek, Zdeněk (ed.). Knihy tajemství a moudrosti I-III. Vyšehrad, Praha 1995-1999. Starší, zatím však chybí novější české edice.
Thatcher, Tom; Coloe Mary L. (eds.). John, Qumran, and the Dead Sea Scrolls. SBL, Atlanta 2011. Přínosné dílčí studie.
Vermes, Geza. Ježíšovo narození. Historie a legenda. Paseka, Praha/Litomyšl 2009.
Vermes, Geza. The Resurrection. Penguin Books, London 2008.
Wills, Lawrence M. The Jewish Novel in the Ancient World. Cornell University press, Ithaca 1995. Specializovaná studie vhodná pro určitý okruh zájemců.

Další studie jsou dostupné na www.academia.edu , stejně jako přednášky na www.youtube.com . Pro studium vybrané problematiky budou doporučeny další (primární) zdroje.

 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html