|
|
|
||
Studenti budou seznámeni s celkovou koncepcí oboru aktivit a výchovy v přírodě, s organizací i požadavky studia.
Důraz je kladen na samostatné studium a zpracování seminární práce.
Last update: Mejsnarová Linda, Mgr., Ph.D. (31.01.2019)
|
|
||
Po úspěšném absolvování:
· Student zná současné trendy ve společnosti a jejich vliv na rozvoj a využívání aktivit v přírodě.
· Student má přehled o základní terminologii oblasti výchovy a aktivit v přírodě.
· Student se seznámí s profilem absolventa specializace Výchova v přírodě a s uplatněním odborníků absolvujících obor aktivity a výchova v přírodě v praxi.
· Student má přehled o možnostech studia podobných oborů v zahraničí.
· Student absolvuje praktickou blokovou výuku v přírodě, zahrnující vybrané aktivity v přírodě. Last update: Krupková Dominika, Mgr. (16.10.2023)
|
|
||
BALÁŠ, J., VOMÁČKO, L., FRAINŠIC, M., ŠAFRÁNEK, J. Multimediální učebnice Turistika a sporty v přírodě: Univerzita Karlova v Praze, Fakulta tělesné výchovy a sportu [online]. Praha: UK FTVS, 2013. Available from: GUTH-JARKOVSKÝ, J. Turistika: turistický katechismus. 1. vyd. Praha: Baset, 2003. MARTIN, A. J., TURČOVÁ, I., NEUMAN. J. Turistika activities and games, dramaturgy and the Czech outdoor experience. In HUMBERSTONE, B., PRINCE, H., & HENDERSON, K. (Eds.). Routledge International Handbook of Outdoor Studies. Routledge, London and New York: Routledge, 2016, s. 297-306. ISBN 978-1-138-78288-4. Martin, A., Turčová, I., Neuman, J. The Czech Outdoor Experience: Turistika and connections to Friluftsliv. In Henderson, B., VIKANDER, N. (Eds.). Nature First: Outdoor Life the Friluftsliv Way. Toronto: Natural Heritage Books, 2007, s. 197-208. 322 str. ISBN 1897045212. NEUMAN, J. TURČOVÁ, I. (2018). International history - Czech Republic. In S. Priest, & M. Gass (Eds.), Effective Leadership in Adventure Programing. 3rd edition (pp. 95-97). Champaign, Illinois: Human Kinetics. NEUMAN, J. a kol. Turistika a sporty v přírodě. 2.vyd. Praha: Portál, 2018 (v tisku). NEUMAN, J. Dobrodružné hry a cvičení v přírodě. 7. vyd. Praha: Portál, 2014. Neuman, J. a kol. Úvod do studia aktivit v přírodě. Prezentace a vybrané texty. Elektronická knihovna UK FTVS, 2006. PRIEST, S., GASS, M. A. Effective Leadership in Adventure Programming. 3rd ed. Champaign, Il.: Human Kinetics, 2018. ISBN-13: 9781492547860. VÁŽANSKÝ,M., SMÉKAL, V. Základy pedagogiky volného času. 1. vyd. Brno: Paido. 1995. SVOJSÍK, A. B. Základy junáctví. Nové vydání. Praha: Merkur, 1991. Last update: Mejsnarová Linda, Mgr., Ph.D. (31.01.2019)
|
|
||
Přednášky: 1. Motivace a odborné zaměření studentů, organizace a prostředí studia 2. Současné trendy ve společnosti a jejich vliv na rozvoj a využívání aktivit v přírodě 3. Koncepce výchovy a aktivit v přírodě a základní terminologie 4. Uplatnění odborníků absolvujících obor aktivity a výchova v přírodě v praxi 5. Studium specializace (studijního směru, oboru) na katedře SP a možnosti studia podobných oborů v zahraničí 6. Zdroje informací a jejich využívání, ÚTK, klíčová slova a vybrané databáze 7. Prověření znalostí a zadání úkolů pro blokovou výuku
Cvičení (bloková výuka): 1. Zpracování odborné tématiky v malých týmech 2-5. Realizace zadaných úkolů v malých týmech, např. příprava a uvedení seznamovacích her, apod. 6. Rozbor vybrané odborné publikace Last update: Mejsnarová Linda, Mgr., Ph.D. (31.01.2019)
|