|
|
|
||
Práce v ateliéru s digitálním fotoaparátem a videokamerou a následné zpracování materiálu v grafických a střihových programech. Last update: Hudáková Andrea, Mgr., Ph.D. (04.02.2025)
|
|
||
Po absolvování předmětu by měl student umět pořídit, zpracovat a efektivně využít záznamy projevů v českém znakovém jazyce (statické: fotografie, dynamické: videozáznamy). Last update: Bělehrádková Kateřina, Mgr. Bc. (03.10.2023)
|
|
||
Aktivní účast na semináři, průběžné plnění zadávaných úkolů, samostatné vypracování závěrečného úkolu. Last update: Hudáková Andrea, Mgr., Ph.D. (04.02.2025)
|
|
||
Literatura a zdroje budou upřesněny v závislosti na používaných technických nástrojích. Last update: Hudáková Andrea, Mgr., Ph.D. (04.02.2025)
|
|
||
Studenti budou seznámeni se základními funkcemi digitálního fotoaparátu a digitální videokamery a jejich využitím v praxi. Seminář se bude věnovat praktickému nácviku fotografování, zejména statických objektů - osob produkujících znaky znakového jazyka (popř. prstovou abecedu, pomocné artikulační znaky, tvary ruky) a natáčení neslyšících i slyšících osob při produkci znakového jazyka v ateliéru i v přirozeném prostředí (jedná se zejména o statické i dynamické záznamy jednoho objektu, řízené komunikace dvou a více objektů či přirozené komunikace dvou a více objektů). Studenti by měli být schopni vytvořit vhodné podmínky pro fotografování a natáčení v ateliéru (světelné podmínky – práce se studiovými světly, volba vhodného pozadí, oblečení figuranta atd.). Student by měl být schopen v přiměřené kvalitě (správná obrazová skladba, velikost záběru atd.) zachytit vše relevantní pro daný úkol. Absolvent semináře by měl také umět upravit a zpracovat pořízené fotografie a natočený materiál na počítači (opatření fotografií nápisy, šipkami či jinými symboly, úprava barevnosti fotografií, sloučení, prolnutí fotografií, střih videozáznamu atd.
Základní témata: 1. Seznámení s technickým vybavením ateliéru a laboratoře. 2. Práce s digitálním fotoaparátem. 3. Fotografování figuranta (znaky ČZJ) v ateliéru (použití stativu, studiových světel atd.) 4. Práce s digitální kamerou (základní nastavení, umístění na stativ, připojení k nahrávací technice) 5. Natáčení figuranta/figurantů v ateliéru (projevy v ČZJ) 6. Práce s fotografií v grafickém programu. 7. Práce s videem ve střihovém programu. 8. Elicitace v přirozeném prostředí (práce s respondenty, kamerou). 9. Opatření získaného videomateriálu titulky (otevřenými, skrytými) - fakultativně. Kurz bude probíhat v ČZJ, tlumočník bude přítomen pouze na úvodní hodině. První skupinu studentů bude vyučovat Mgr. Nováková, ostatní dvě pak Mgr. Bc. Michal Brhel → mbrhel@gmail.com Last update: Vojtíšek David (14.02.2025)
|
|
||
Kurz je určen studujícím 3. ročníku samostatného bakalářského studijního programu Jazyky a komunikace neslyšících. Ostatní zájemci jej mohou - v případě volné kapacity - navštěvovat po domluvě s vyučující/vyučujícím. Vyučovacím jazykem je český znakový jazyk. Last update: Hudáková Andrea, Mgr., Ph.D. (14.02.2025)
|