The course introduces the terminology and issues of history and theory of art and visual culture of the past and present. Students are acquainted with the selection of basic technical terms, their meaning and their essence. They get to know the meaning of art, its origin and integration into the visual culture of human civilization and the importance of art and its tools for cultivating humanity and human lifestyle. The second face of the course is to get acquainted with the creative intervention of man in visuality, with the emergence of visual communication, the first artefacts and prehistoric buildings. Architecture and art of the oldest civilizations (China, Mesopotamia, Egypt, pre-Columbian America). An important part of the course is the study of basic literature and a visit to museums with prehistoric and ancient monuments of art culture, supplemented by a visit to exhibitions and exhibitions of contemporary art. The aim is to gain the competence to understand the professional aspects of art and art culture and to express oneself about them in understood and internalized professional terms. 1) Basic technical concepts of art culture and art theory. Basic literature. 2) Basic technical concepts of art culture and art history. Basic literature and its search. 3) Prehistory, the emergence of a visually communicating object - the emergence of art, depicting and ornamental artefact. 4) The first civilization, monumental architecture, the first states and their art.
Last update: Fišerová Zuzana, Mgr., Ph.D. (25.02.2022)
Předmět uvádí do terminologie a problematiky dějin a teorie výtvarné a vizuální kultury minulosti a současnosti. Studenti jsou seznámeni s výběrem základních odborných termínů, jejich smyslu a podstaty. Poznávají smysl umění, jeho vznik a začlenění do vizuální kultury lidské civilizace a význam umění a jeho nástrojů pro pěstování lidskosti a lidského životního stylu.
Druhou tváří předmětu je seznámení s tvořivým zásahem člověka do vizuality, se vznikem vizuální komunikace, prvních artefaktů a pravěkých staveb. Architektura a umění nejstarších civilizací (Čína, Mezopotámie, Egypt, předkolumbovská Amerika).
Důležitou součástí předmětu je studium základní literatury a návštěva muzeí s pravěkými a starověkými památkami výtvarné kultury, doplňované návštěvou výstav a expozic současného umění.
Cílem je získání kompetence chápat odborné aspekty umění a výtvarné kultury a vyjadřovat se o nich pochopenými a zvnitřněnými odbornými termíny. 1) Základní odborné pojmy výtvarné kultury a teorie umění. Základní literatura. 2) Základní odborné pojmy výtvarné kultury a dějin umění. Základní literatura a její vyhledávání. 3) Pravěk, vznik vizuálně komunikujícího předmětu – vznik umění, zobrazující a ornamentální artefakt. 4) První civilizace, monumentální architektura, první státy a jejich umění.
Last update: Straková Hana, Ing. (23.09.2019)
Descriptors - Czech
Příprava na výuku
Doba očekávané přípravy na 1 hodinu přednášky 60 minut
Doba očekávané přípravy na 1 cvičení 60 minut
Samostudium literatury (za semestr) 20 hodin
Práce se studijními materiály (za semestr) 20 hodin
Plnění průběžných úkolů (za semestr) 5 hodin
Plnění předmětu
Seminární práce 10 hodin
Příprava na zápočet 12 hodin
Příprava na zkoušku a zkouška 20 hodin
Last update: Fišerová Zuzana, Mgr., Ph.D. (29.04.2021)
Course completion requirements - Czech
test na zápočet, ústní zkouška
Last update: Fišerová Zuzana, Mgr., Ph.D. (10.07.2019)
Literature - Czech
GOMBRICH, Ernst Hans. Příběh umění. Praha: Argo 2006. ISBN 978-80-7203-143-6 BELL, Julian. Zrcadlo světa. Nové dějiny umění. Praha: Argo 2010, s. 6–55. ISBN 978-80-257-0280-2 PIJOAN, José. Dějiny umění, 1–10, Praha: Odeon 1977–1984, 1, s. 9–149. BLAŽÍČEK, Oldřich Jakub – Jiří KROPÁČEK. Slovník pojmů z dějin umění. Názvosloví a tvarosloví architektury, sochařství, malby a užitého umění. Praha: Aurora 2013. ISBN 978-80-7299-104-4
PIJOAN, José. Dějiny umění, 1, Praha: Odeon 1977, s. 189–326.
Základní literatura je k dispozici v Knihovně PedF UK, Knihovně Uměleckoprůmyslového muzea, Knihovně Celetná FF UK, na online databázích oborových časopisů IJETA (International Journal for Education through Art/ https://www.intellectbooks.com/), IJADE (International Journal of Art & Design Education/ https://onlinelibrary.wiley.com/). Studijní opory jsou umístěny na https://kvv.pedf.cuni.cz/KVV2-1.html, v sekci STUDIUM