|
|
|
||
Cílem kurzu je (1) porozumění městu, jakožto výsledku organizace společnosti v prostředí, a (2) pochopení procesů a mechanismů utváření a proměn města. Důraz je kladen na vnímání města jako (1) místa v širším celosvětovém a celospolečenském prostoru a (2) vnitřně strukturovaného a diferencovaného prostoru složeného z plurality různorodých nicméně vzájemně integrovaných míst. Nejdříve je diskutována definice města jakožto specifického místa v krajině určeného vysokou integritou společenských vazeb, vyznačujícího se neobvyklou vnitřní rozmanitostí a významným vlivem na okolí. Specifická pozornost je věnována vnitřní prostorové struktuře měst: historickému vývoji, percepci a reprezentaci, prvkům (lokalitám) a složkám (fyzickému a sociálnímu prostředí). Ke studiu města bylo a je přistupováno z různorodých teoretických perspektiv. Kurz diskutuje ty nejvýznamnější z hlediska historického vývoje poznání měst i současných debat o městech. Diskutována je role aktérů utvářejících města: těch kdo mají moc rozhodovat a investovat kapitál, těch, kteří města formují svými každodenními aktivitami a těch, kteří utváří naše povědomí o městech a jejich problémech. Hlavní získanou kompetencí studenta je (1) integrální a interdisciplinární chápání složitosti a provázanosti městského, jeho objektivních základů a rozmanitých subjektivních interpretací a (2) schopnost pozitivní analýzy, kritického vyhodnocení a normativních doporučení pro veřejnou správu. Výstupem kurzu je seminární práce reflektující teoretický akademický rámec i praktickou zkušenost každodenního života, jež bude prezentována na závěrečném semináři.
Last update: Sýkora Luděk, prof. RNDr., Ph.D. (30.09.2020)
|
|
||
Literatura k jednotlivým tématům je dostupná v systému Moodle UK (kurz Geografie města, https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=1675) a její seznam je dostupný v přiloženém souboru sylabus. Last update: Sýkora Luděk, prof. RNDr., Ph.D. (30.09.2020)
|
|
||
Požadavky ke kontrole studia Kontrola studia formou zápočtu a zkoušky proběhne ústně. Pokud to aktuální situace nedovolí, proběhne kontrola studia písemně či ústně online. Pravidla pro udělení zápočtu Zápočet je udělen na základě splnění úkolů, které jsou zadané v systému UK Moodle (https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=1675). Úkoly se odevzdávají v zadaném termínu. Hodnoceny jsou počtem bodů v rozmezí 0-100. V případě, kdy hodnocení nedosahuje 50 bodů, úkol musí být dopracován a opětovně odevzdán. Počet bodů se již nemění, opravený úkol je buď akceptován a tím přijat ke splnění zápočtu nebo opětovně vrácen k dopracování. V případě opožděného odevzdání se výsledné hodnocení snižuje o 20 bodů při odevzdání do začátku první vyučovací hodiny, kde je téma probíráno, a o 50 bodů v případě zpoždění do jednoho týdne. V případě pozdního odevzdání o jeden týden a více je úkol hodnocen počtem bodů 0. Ze závažných důvodů je možné vyučujícího požádat o odklad odevzdání úkolu a to před termínem odevzdání. Každá žádost je posuzována individuálně. Pro zachování možnosti udělení zápočtu musí být všechny úkoly odevzdány nejpozději před zahájením vyučovací hodiny v zápočtovém týdnu. Pro udělení zápočtu musí být všechny úkoly akceptovány. Pro udělení zápočtu je nutné dosáhnout průměru bodového hodnocení alespoň na úrovni 50 bodů. V případě nižšího průměru není zápočet udělen. Dosažená průměrná bodová úroveň za splnění úkolů je zohledněna při celkovém hodnocení kurzu a také při ústní zkoušce a to rozsahem prověřovaných znalostí. Zkouška Ústní zkouška je zaměřena na témata přednášená, diskutovaná a zpracovávaná v rámci kurzu (přednášek a seminářů) a to včetně znalosti literatury, která je uvedená u jednotlivých témat kurzu Geografie města. Last update: Sýkora Luděk, prof. RNDr., Ph.D. (30.09.2020)
|
|
||
Program a literatura viz https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=1675
Sylabus je přiložen jako samostatný soubor
Témata a literatura Literatura k tématům a zadání úkolů jsou dostupné v Moodle UK (https://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=1675).
Úvod do geografie města Zaměření kurzu, klíčové otázky týkající se měst. Město, geografie, společnost. Charakteristika města: integrita, diferenciace, centrum.
· Glaeser, E. (2011) Triumf of the City: How Our Greatest Invention Makes Us Richer, Smarter, Healthier, and Happier. Ch1 Our Urban Species, s. 1-15. New York, Penguin Press.
Podstata měst. Generativní síla měst. Městský způsob života Podstata měst: vnější pozice, aglomerační vazby a prostorová organizace. Městský způsob života: vztah městského prostředí, člověka a společnosti.
· Scott, A.J., Storper, M. (2015) The Nature of Cities: The Scope and Limits of Urban Theory. International Journal of Urban and Regional Research 39 (1), 1-15. · Wirth, L. (1939) Urbanism as a Way of Life. The American Journal of Sociology 44 (1), s. 1-24.
Prostor města: z Chicaga do Los Angeles Proměna měst a paradigmatický posun v přístupech ke studiu měst na příkladu Chicagské školy sociální ekologie a Los Angerské školy kritických společenskovědních přístupů zahrnujících politickou ekonomii i post-strukturalismus. Pohled na vnitřní prostorovou strukturu města: řád nebo náhoda?
· Burgess, E.W. (1925) The growth of the city: an introduction to a research project. In: Park, R.E., Burgess, E.W., McKenzie, R.D., ed., The City. University of Chicago Press, Chicago, s. 47-62. · Dear, M., Flusty, S. (1998) Postmodern urbanism. Annals of the Association of American Geographers, 88, s.50-72. · Sýkora, L., Sýkorová, I. (2007) Růst a úpadek metropole: věčné téma výzkumu měst. Geografie – Sborník ČGS 112 (3), 237-249.
Globalizace a restrukturalizace měst Globalizace a její vliv na proměny měst. Procesy a lokality urbánních proměn.
· Marcuse, P. (1993) What's so new about divided cities? International Journal of Urban and Regional Research 17 (3), s. 355-365. / nebo Marcuse, P. (1997) The enclave, the citadel, and the ghetto. What has changed in the post-Fordist U.S. city. Urban Affairs Review, 33 (2), 228-264. · Marcuse, P., van Kempen, R., eds (2000) Globalizing Cities: A New Spatial Order? Oxford: Blackwell. – kap. 1: Introduction, kap. 12: Conclusion: a changed spatial order. · Sýkora, L. (2000) Globalizace a její společenské a geografické důsledky. In: Jehlička, P., Tomeš, J., Daněk, P., eds, Stát, prostor, politika: vybrané otázky politické geografie, s. 59-79. Praha, Přírodovědecká fakulta UK Praha, katedra sociální geografie a regionálního rozvoje.
Město a metropolitní region Jaké sídlo je městem? Územní vymezení měst. Metropolizace a vývoj prostorové struktury měst. Formy prostorového rozvoje měst: urbanizace, suburbanizace, deurbanizace, reurbanizace.
· Dijkstra, L., Poelman, H. (2012) Cities in Europe - The new OECD-EC definition. Regional Focus 01/2012. European Commission, Regional and Urban Policy · Lang, R., Knox, P.K. (2009) The New Metropolis: Rethinking Megalopolis. Regional Studies 43 (6), 789–802. · Scott, A. (2019) City-regions reconsidered. Environment and Planning A: Economy and Space. 1-27. · Sýkora, L., Posová, D. (2011) Formy urbanizace: kritické zhodnocení modelu stadií vývoje měst a návrh alternativní metody klasifikace forem urbanizace. Geografie 116 (1), s. 1-22. · Van den Berg, L., Drewett, R., Klaassen, L.H., Rossi, A., Vijverberg, C.H.T. (1982) A Study of Growth and Decline. Urban Europe, vol. 1. Pergamon Press, Oxford. - Kap. 3. – Stages of Urban Development.
Geografická organizace města a městského regionu: fyzická a funkční struktura Prvky a složky prostorové struktury měst. Morfologie města. Funkční využití území a organizace městského prostoru. Hierarchie center.
· Berry, B.J.L. (1971) General features of urban commercial structure. In: Bourne, L.S., ed., Internal Structure of the City: Readings on Space and Environment, s. 361-367. Oxford University Press. · Mulíček, O. (2008) Geografie sídel, s. 97-130. In: Toušek, V., Kunc, J, Vystoupil, J. a kol., Ekonomická a sociální geografie. Plzeň.
Postmetropolis: šest diskurzů o postmetropoli Samostudium a diskusní seminář knihy Edwarda Soji Postmetropolis, která nejkomplexněji postihuje proměny současných měst na příkladu Los Angeles.
· Soja, E.W. (2000) Postmetropolis: Critical Studies of Cities and Regions. Part II. Six Discourses on the Postmetropolis, s. 145-348. Oxford, Blackwell. · Soja, E.W. (2011) Beyond Postmetropolis. Urban Geography 32 (4), s. 451-469.
Čí město? Lidé, kapitál a neoliberalismus Přístupy k vysvětlení utváření vnitřní prostorové struktury města a jejích proměn. Sociální ekologie. Neoklasická teorie využití půdy. Institucionální analýza. Politicko-ekonomické přístupy. Moc kapitálu a nerovnoměrný územní rozvoj. Neoliberalismus. Diskusní seminář – Kdo vládne městu?
· Alonso, W. (1960) A theory of the urban land market. In: Bourne, L.S., ed., Internal Structure of the City: Readings on Space and Environment. Oxford University Press. · Harvey, D. (1989) From managerialism to entrepreneurialism: the transformation in urban governance in late capitalism. Geografiska Annaler 71B (1), s. 3-17. · Brenner, N., Theodore, N. (2002) Cities and the geographies of actually existing neoliberalism. Antipode 34 (3), 349-379. · Sýkora, L. (1993) Teoretické přístupy ke studiu města. In: L. Sýkora, ed., Teoretické přístupy a vybrané problémy v současné geografii. Katedra sociální geografie a regionálního rozvoje PřF UK Praha, 64-99.
Sociální konstrukce města, obraz města, percepce a reprezentace Sociální konstrukce obrazů města a metody její analýzy. Behaviorální přístupy, percepce městského prostředí a mentální (subjektivní) obraz (mapa, portrét) města, vztah mezi městským prostorem a lidským chováním. Postmodernismus a poststrukturalismus, kulturní obrat ve studiu měst, diskurz a diskurzivní praktiky, reprezentace místa a prostoru. Diskusní seminář – Diskurz a reprezentace: příklad vybrané lokality
· BERG, L.G. (2009): Discourse Analysis. In: Kitchen, R., Thrift, N. (eds.): International Ecyclopedia of Human Geography, p. 215-220. · CRESSWELL, T. (2009): Discourse. In: Kitchen, R., Thrift, N. (eds.): International Ecyclopedia of Human Geography, p. 211-214. · DEAR, M.J., FLUSTY, S. (2002) The representation of space. In: Dear, M.J., Flusty, S., eds, The Spaces of Postmodernity: Readings in Human Geography, p. 253-255. Blackwell. · LYNCH, K. (1960) The city image and its elements. In: Le Gates, T., Stout, F., eds (1996) The City Reader, s. 98-102. Routledge. · SCOTT, H.V. (2009): Politics of Representation. In: Kitchen, R., Thrift, N. (eds.): International Ecyclopedia of Human Geography, p. 351-356. · VACKOVÁ, B., GALČANOVÁ, L., HOFÍREK, O. (2011): „Za čistší město“: Problémové lokality a jejich obyvatelé z pohledu místní politiky a správy. Sociologický časopis, 47 (4), s. 633-657.
Sociální prostorová struktura města a segregace sociálních skupin Sociální rozdíly, sociální nerovnosti a sociálně-prostorová struktura města. Rezidenční diferenciace a segregace.
· CHESHIRE, P. (2007) Segregated neighborhoods and Mixed Communities. A Critical Analysis. LSE – Joseph Rowntree Foundation. · HATT, P. (1946) The concept of natural area. American Sociological Review, 11 (4), p. 423-27. · KNOX, P., PINCH, S. (2010) Urban Social Geography: An Introduction. Sixth edition. Prentice Hall. Harlow. · SÝKORA, L. (2010) Definice rezidenční segregace. In: SÝKORA, L., ed. Rezidenční segregace. MMR a UK, s. 11-19.
Diskusní seminář: Prostorová struktura města a lokality ve městě Zadání viz Moodle
Last update: Sýkora Luděk, prof. RNDr., Ph.D. (30.09.2020)
|