Within lectures to give students basic principles and factors producing and influencing political differentiation of the society and the World, including theories and approaches of its studium.
Last update: Jelen Libor, RNDr., Ph.D. (06.02.2018)
Cílem je seznámit studenty se základními principy politické organizace a diferenciace světa a s přístupy, kterými je zkoumána. Důraz je kladen na význam geografických faktorů a měnící se roli jejich vlivu na politické procesy a na komparaci politických charakteristik geografických subjektů. Základem je hodnocení států jak z hlediska jejich působení a postavení v mezinárodním kontextu (geopolitika a mezinárodní politika), tak z hlediska jejich vnitřní organizace a struktury. Součástí je problematika státoprávního a územně správního uspořádání, politických systémů a stran, geografie voleb, konfliktů, integrace, souvislosti hospodářského a politického vývoje.
Last update: Klingorová Kamila, RNDr., Ph.D. (28.02.2018)
Literature - Czech
Literatura základní: BAAR, V., RUMPEL, P., ŠINDLER, P.(1996): Politická geografie, Učební texty Ostravské univerzity, Ostravská univerzita. ŽALOUDEK, K. (1996): Encyklopedie politiky. Libri, Praha. IŠTOK, R. (1997): Štát na politickej mape světa, Politickogeografické a geopolitické aspekty, Geografické práce, roč. VII, číslo 1, Katedra geografie a geoekológie FHPV PU, Prešov. KREJČÍ, O. (1997): Mezinárodní politika. Victoria Publishing, Praha. Komparace politických systémů I., II., skripta VŠE. Literatura doporučená: TAYLOR, P.J. (1989): Political Geography. Second edition, Longman Scientific & Technical. SHORT, J.R. (1993): An Introduction to Political Geography. Second edition, Routledge. GLASSNER, M.I. (1995): Political Geography. Second edition, John Wiley & Sons, Inc.
Last update: Klingorová Kamila, RNDr., Ph.D. (28.02.2018)
Syllabus -
Content:
1. What is political geography
2 Political differentiation of the world, the state as a basic unit
3. Typology of the states, political systems
4. Democracy and freedom (in the World)
5. Geopolitics, discussion of meanings, new approaches
6. Economy and politics, economic and political models of the world development
7. Geography of power (defence forces)
8. State and nation, nationalism
9. Cultural diferences and religion
10. Geography of election
11. Theories of conflicts, geography of conflicts
12. Integration and Geography of integration
References:
Basic:
Literatura základní:
BAAR, V., RUMPEL, P., ŠINDLER, P.(1996): Politická geografie, Učební texty Ostravské univerzity, Ostravská univerzita.
ŽALOUDEK, K. (1996): Encyklopedie politiky. Libri, Praha.
IŠTOK, R. (1997): Štát na politickej mape světa, Politickogeografické a geopolitické aspekty, Geografické práce, roč. VII, číslo 1, Katedra geografie a geoekológie FHPV PU, Prešov.
KREJČÍ, O. (1997): Mezinárodní politika. Victoria Publishing, Praha.
Komparace politických systémů I., II., skripta VŠE.
Literatura doporučená:
TAYLOR, P.J. (1989): Political Geography. Second edition, Longman Scientific & Technical.
SHORT, J.R. (1993): An Introduction to Political Geography. Second edition, Routledge.
GLASSNER, M.I. (1995): Political Geography. Second edition, John Wiley & Sons, Inc.
Last update: JANU (09.08.2002)
I. Co je to politická geografie - objekt a předmět (specifikace) studia, definice, diskuse pojmu a zaměření; vývoj poznání oboru; principy a formy politické diferenciace světa. II. Politická diferenciace světa, stát - ústřední objekt i předmět zájmu politické geografie; teorie definice, teorie a funkce státu, diskuse významu. III. Klasifikace států podle forem státoprávního uspořádání; politické systémy. územně správní organizace, problematika decentralizace. Fenomén hranic. IV. Demokracie a svoboda - ideologické koncepty a rozdělení světa, geografické aspekty vývoje demokracií, lidská práva a svobody, metodika jejich hodnocení. V. Geopolitika - historie geopolitických teorií, geopolitické koncepty a uspořádání světa; diskuse pojmu a praxe používání, kritická geopolitika. VI. Hospodářství a politika - politické souvislosti hospodářského vývoje, modely hospodářského a geopolitického vývoje (Kondratieff, Modelski, Wallerstein, Taylor aj.), geoekonomické rozdělení světa, geografie bohatství a chudoby, měření hospodářské vyspělosti, typologie států. VII. Geografie síly - souvislosti ekonomického postavení a vojenské síly, neokolonialismus, ozbrojené síly a vojenské doktríny. VIII. Stát a národ - koncept národa a jeho diskuse, nacionalismus a separatismus, etnická diferenciace a homogenizace světa. IX. Náboženství a kulturní diferenciace - hlavní náboženské systémy, geografické a politické aspekty kulturní diferenciace světa. X. Geografie voleb - volební systémy, geografické aspekty a souvislosti voleb a volebních výsledků, politické síly a strany. XI. Geografie konfliktů - klasifikace a typologie, formy, příčiny, perspektivy. XII. Geografie integrace - integrační procesy, důvody, formy, klasifikace integrací, Evropská unie, nejpokročilejší integrace světa.
Podmínky pro udělení zápočtu: seminární práce na určené či zvolené téma nebo konkrétní úkol. Podmínky pro splnění zkoušky: přijatá seminární práce, test z probírané látky a všeobecných znalostí politického dění u nás i ve světě nebo esej na vybrané téma, případně doplňující ústní otázky. Kurz probíhá ve stejném rozsahu v letním semestru učitelského studia.
Last update: Klingorová Kamila, RNDr., Ph.D. (28.02.2018)