This lecture course follows the winter semester course Inorganic Chemistry I (a) and is intended for students of chemistry study programs. The topics covered are systematic inorganic chemistry with main emphasis on the properties, reactivity patterns and practical applications of Group 1, 2, 13 and 14 elements, transition metals, lanthanides and actinides. Attention is also paid to the fundamentals of coordination chemistry, catalysis with transition metal compounds, organometallic chemistry and the role of the selected elements in living systems.
The exam is combined - written test plus oral examination. The prerequisite for the exam is a credit from the seminar associated with this lecture.
Last update: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (24.10.2019)
Tato přednáška je určena především pro posluchače chemických studijních oborů. Navazuje na přednášku Anorganická chemie I (a) ze zimního semestru. Její náplní je především systematická anorganická chemie s důrazem na vlastnosti, reaktivitu a praktické aplikace prvků skupin 1, 2, 13 a 14 periodického systému a dále přechodných a vnitřně přechodných kovů. V přednášce je věnována pozornost základům koordinační chemie, organoprvkové chemie, katalýzy s využitím sloučenin přechodných kovů a zmiňuje i roli vybraných prvků v živých systémech.
Výstupy z učení: po absolvování předmětu se student rámcově orientuje v poměrně rozsáhlé chemii prvků hlavních a vedlejších skupin periodického systému i jejich sloučenin. Popíše vlastnosti a reaktivitu prvků hlavních a vedlejších skupin a jejich sloučenin a také ukáže na rozdíly mezi nimi a zdůvodní je ve světle trendů, které je ve výsledku odlišují. Reaktivitu prvků dokumentuje rovnicemi chemických dějů. Student se seznámí se základními praktickými aplikacemi zmíněných látek a uvědomí si jejich praktický význam, čímž aktivně propojí získané znalosti z oblasti anorganické chemie. Na základě vzorce pojmenuje anorganické chemické sloučeniny a z názvu naopak zapíše vzorce těchto látek. Vysvětlí podstatu koordinační (donor-akceptorové) vazby, vysvětlí pojmy donor, akceptor, centrální atom, ligand, vyjmenuje základní typy ligandů a uvede příklady. Dále student určí koordinační číslo a popíše izomerii koordinačních sloučenin. Vysvětlí základní principy teorie krystalového pole a strukturu orbitalů v koordinačních sloučeninách, které aplikuje k popisu obsazení orbitalů elektrony a jeho vlivu na vlastnosti koordinačních sloučenin. Principy teorie krystalového pole použije k popisu spektrálních a magnetických vlastností koordinačních sloučenin. Student vysvětlí principy katalýzy pomocí koordinačních sloučenin a uvědomí si jejich roli v živých organismech systémech.
Last update: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (09.02.2024)
Literature -
PowerPoint slides from the lecture are available from Moodle pages of the Faculty of Science, Charles University (http://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=2048).
R. B. Heslop, K. Jones: Inorganic Chemistry (any edition). N. N. Greenwood, A. Earnshaw: TheChemistry of Elements (any edition). C. E. Housecroft, A. G. Sharpe: Inorganic Chemistry (any editions).
Last update: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (27.05.2020)
Snímky prezentací jsou k dispoici na stránkách Moodle PřF UK (http://dl2.cuni.cz/course/view.php?id=2048). Ty jsou hlavním podkladem k přednášce.
N. N. Greenwood, A. Earnshaw: Chemie prvků, Informatorium, Praha 1993.
J. Gažo a kol.: Všeobecná a anorganická chemie (překlad ze slovenštiny), SNTL/Alfa 1974 a další vydání.
R. B. Heslop, K. Jones: Anorganická chemie, SNTL, Praha 1982.
C. E. Housecroft, A. G. Sharpe: Anorganická chemie (český překlad 4. vydání), VŠCHT Praha, 2014 (in Czech, English version available -- C. E. Housecroft, A. G. Sharpe: Inorganic Chemistry).
Last update: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (27.05.2020)
Requirements to the exam -
Examination is combined – written and oral. A non-graded credit is required for examination. In the associated seminar, the students will prepare a presentation or an essay on the given theme. This presentation or essay they bring when taking examination.
Last update: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (27.05.2020)
Zkouška z předmětu má kombinovanou formu - písemnou a ústní. Podmínkou přihlášení ke zkoušce je získání zápočtu z paralelně probíhajícího semináře. Během semináře studenti vypracují seminární úkol na zadané téma, který posléze přinesou i ke zkoušce. K ústní zkoušce budou připuštěni pouze studenti, kteří z písemného testu získají alespoň 60% bodů. Šance zlepšit svůj výsledek z testu (bez jakékoli záruky absolutoria zkoušky) bude dána také studentům, kteří v písemném testu sice neuspěli, ale získali více než 50% bodů bez závažných chyb.
Last update: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (23.02.2024)
Syllabus -
Systematic chemistry of elements:
Main group elements. Elements of the Groups 1, 2, 13 and 14.
Transition elements and coordination compounds. Ligand Field Theory. Systematic chemistry of the transition metals. Lanthanides and actinides.
Some special topics. Catalysis, organometalic compounds, metal ions in biological environments.
Last update: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (27.05.2020)
Systematická chemie prvků: Prvky hlavních skupin Skupiny 1, 2, 13 a 14. Přechodné prvky a koordinační sloučeniny Teorie ligandového pole. Systematická chemie d prvků. Lanthanoidy a aktinoidy.
Vybrané kapitoly: Katalýza, organometalické sloučeniny, ionty kovů v biologickém prostředí.
Last update: Štěpnička Petr, prof. RNDr., Ph.D., DSc. (27.05.2020)