UPOZORNĚNÍ: V zimním semestru 2021/22 bude tento předmět (MB180C25P) organizován následovně: předmět bude vyučován prezenční praktickou formou v časech rozvržených dle SIS (každý pátek v čase 12:20 - 14:35 s výjimkou 17.12.2021, kdy proběhne výuka záchrany tonoucího v čase 12:45-14:15 v bazénu na Vinohradech). Celkem se bude jednat o 12 lekcí (poslední - 12. lekce - je zápočtová). Zápočet proběhne v pátek 7.1.2022 (v čase paralelky).
V případě, že aktuální hygienická pravidla a nařízení nebudou umožňovat prezenční průběh praktických výuk daného typu, bude výuka pozastavena do doby, než bude opět umožněna (běh kurzu bude "přerušen"). Lekce, které nestihnou proběhnout v průběhu semestru, budou doplněny blokovou formou na konci semestru v termínu 14.-16.1.2022, a to podle tohoto klíče:
- Pokud během semestru bude odučeno 8 lekcí, zbývající 4 lekce budou odučeny v neděli 16.1.2022 (v tuto neděli odpoledne proběhnou i zápočty).
- Pokud během semestru bude odučeno 6 lekcí, zbývajících 6 lekcí bude odučeno v sobotu a v neděli 15.-16.1.2022 (v tuto neděli odpoledne proběhnou i zápočty).
- Pokud během semestru budou odučeny 4 lekce, zbývajících 8 lekcí bude odučeno v pátek, sobotu a neděli 14.-16.1.2022 (v tuto neděli odpoledne proběhnou i zápočty).
- V případě, že během semestru bude možné odučit jen méně než 4 lekce, náhradní výuka nebude v termínu 14.-16.1.2022 organizována, studenti si budou moci předmět zapsat v dalším semestru.
Prosíme studenty, aby s tímto rozvržením počítali a vzali v potaz již při zápisu předmětu.
--------------------------------------------------
Upozornění pro studenty: S případnými dotazy k výuce předmětů první pomoci se, prosím, obracejte přímo na garanta předmětu (Mgr. Radim Kuba; radim.kuba@natur.cuni.cz)
Před kontaktováním garanta doporučujeme projít nejčastější dotazy a odpovědi "FAQ" zde: https://www.prvnipomocprfuk.eu/faq-/
Pokud již na předmětu není místo, můžete vyplnit formulář pro náhradníky. Pokud se v průběhu semestru místo uvolní, ozveme se Vám: http://bit.ly/PPnahradnici
Termíny a základní pokyny pro výuku v aktuálním semestru najdete v samostatném dokumentu v sekci "Soubory".
Jedná se o základní kurz první pomoci. Hlavním cílem je získat znalosti i dovednosti v oblasti poskytování první pomoci, především v situacích denní (nejen) školní praxe. Součástí kurzu je kromě získání teoretických vědomostí řešení modelových případů, praktický nácvik technik a postupů PP a jejich vyzkoušení v menších i rozsáhlejších simulacích. Součástí kurzu je teoretický i praktický nácvik záchrany tonoucího v bazénu.
Základní kurz je na PřF vyučován ve 3 variantách (náplň je u všech variant kurzu totožná, předměty se liší pouze místem výuky či časovým rozvržením):
- MB180C25 První pomoc ve škole (bloková varianta - zpravidla 2 víkendy, výuka probíhá na PřF)
- MB180C25P První pomoc ve škole (pravidelná varianta - zpravidla 3 hodiny každý týden, výuka probíhá na PřF)
- MB180C25T První pomoc ve škole - terénní (bloková varianta vyučovaná mimo Prahu - zpravidla Říčanská hájovna, z prostorových důvodů na tomto kurzu neprobíhá výuka záchrany tonoucího, účastníci si ji mohou doplnit na ostatních variantách předmětu)
Součástí základních kurzů MB180C25 a MB180C25P je praktický nácvik záchrany tonoucího v bazénu - předpokládané náklady na pronájem dráhy jsou 100,-Kč/osoba (v ceně je rovněž získání vytištěných černobílých studijních materiálů ke kurzu). Částka bude vybírána na začátku semestru - pokyny k platbě jsou uvedeny v samostatném dokumentu v sekci "Soubory".
Upozorňujeme studenty, že výuka na našich základních kurzech probíhá společně s výukou pro studenty CŽV (např. akreditovaný kurz "Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogické pracovníky").
Výuka terénního kurzu MB180C25T probíhá mimo prostory fakulty - předpokládané náklady na ubytování jsou 800,-Kč (v ceně je rovněž získání vytištěných černobílých studijních materiálů ke kurzu; stravu a dopravu si hradí každý sám). Částka bude vybírána na začátku semestru - pokyny k platbě jsou uvedeny v samostatném dokumentu v sekci "Soubory".
Po absolvování základního kurzu studentům vřele doporučujeme rozšiřující simulace (předměty "MB180C36Z První pomoc - simulace zimní" a "MB180C36L První pomoc - simulace letní"). Předměty si lze zapsat současně se základním kurzem nebo v následujících semestrech (korekvizita)!
Rovněž upozorňujeme na nabídku dalších tematicky blízkých předmětů "MB180C44 Běžná a krizová komunikace ve škole" a "MB180C46 Komplexní krizová komunikace".
Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogické pracovníky (ZNZZ):
V souvislosti s absolvováním našich základních kurzů první pomoci mohou studenti získat osvědčení "Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogické pracovníky", které má akreditaci MŠMT. Kurzovné pro absolvování kurzu "ZNZZ" činí 1.500,- Kč. Studenti Univerzity Karlovy, kteří mají řádně zapsaný jeden z předmětů MB180C25, MB180C25T či MB180C25P, jsou od placení kurzovného osvobozeni, neboť Univerzita Karlova je veřejnou vysokou školou poskytující svým studentům v rámci jejich studijního plánu vzdělání bezplatně. Vydání osvědčení o absolvování kurzu je pro studenty zpoplatněno částkou 300,- Kč." Podrobnosti a podmínky budou zájemcům sděleny na kurzu. Obecné informace a přihlášku (pro externisty i studenty) naleznete zde: https://www.prvnipomocprfuk.eu/zakladni-norma-zdravotnickych-znalosti-pro-pedagogy/. Upozorňujeme studenty, že výuka na našich základních kurzech probíhá společně s výukou pro studenty CŽV (akreditovaný kurz ZNZZ).
Cílem předmětu je i rozvinout kompetence účastníků pro distanční výuku, která může být doplňkem pro prezenční formy výuk, a naznačit cesty k rozvoji těchto dovedností a kompetencí u žáků. Probrány budou možnosti výuky a poskytování první pomoci distanční formou a se zacílením na využívání on-line zdrojů a technologií. V rámci kurzu si tedy např. účastníci seznámí s mobilní aplikací Záchranka (jejími možnosti a jednotlivými moduly) a vyzkouší si relizaci simulovaného hovoru s dispečerem.
Last update: Kuba Radim, Mgr., Ph.D. (15.09.2021)