UPOZORNĚNÍ: V zimním semestru 2021/22 bude tento předmět (MB180C25P) organizován následovně: předmět bude vyučován prezenční praktickou formou v časech rozvržených dle SIS (každý pátek v čase 12:20 - 14:35 s výjimkou 17.12.2021, kdy proběhne výuka záchrany tonoucího v čase 12:45-14:15 v bazénu na Vinohradech). Celkem se bude jednat o 12 lekcí (poslední - 12. lekce - je zápočtová). Zápočet proběhne v pátek 7.1.2022 (v čase paralelky).
V případě, že aktuální hygienická pravidla a nařízení nebudou umožňovat prezenční průběh praktických výuk daného typu, bude výuka pozastavena do doby, než bude opět umožněna (běh kurzu bude "přerušen"). Lekce, které nestihnou proběhnout v průběhu semestru, budou doplněny blokovou formou na konci semestru v termínu 14.-16.1.2022, a to podle tohoto klíče:
- Pokud během semestru bude odučeno 8 lekcí, zbývající 4 lekce budou odučeny v neděli 16.1.2022 (v tuto neděli odpoledne proběhnou i zápočty).
- Pokud během semestru bude odučeno 6 lekcí, zbývajících 6 lekcí bude odučeno v sobotu a v neděli 15.-16.1.2022 (v tuto neděli odpoledne proběhnou i zápočty).
- Pokud během semestru budou odučeny 4 lekce, zbývajících 8 lekcí bude odučeno v pátek, sobotu a neděli 14.-16.1.2022 (v tuto neděli odpoledne proběhnou i zápočty).
- V případě, že během semestru bude možné odučit jen méně než 4 lekce, náhradní výuka nebude v termínu 14.-16.1.2022 organizována, studenti si budou moci předmět zapsat v dalším semestru.
Prosíme studenty, aby s tímto rozvržením počítali a vzali v potaz již při zápisu předmětu.
Upozornění pro studenty: S případnými dotazy k výuce předmětů první pomoci se, prosím, obracejte přímo na garanta předmětu (Mgr. Radim Kuba; radim.kuba@natur.cuni.cz)
Před kontaktováním garanta doporučujeme projít nejčastější dotazy a odpovědi "FAQ" zde: https://www.prvnipomocprfuk.eu/faq-/
Pokud již na předmětu není místo, můžete vyplnit formulář pro náhradníky. Pokud se v průběhu semestru místo uvolní, ozveme se Vám: http://bit.ly/PPnahradnici
Termíny a základní pokyny pro výuku v aktuálním semestru najdete v samostatném dokumentu v sekci "Soubory".
Jedná se o základní kurz první pomoci. Hlavním cílem je získat znalosti i dovednosti v oblasti poskytování první pomoci, především v situacích denní (nejen) školní praxe. Součástí kurzu je kromě získání teoretických vědomostí řešení modelových případů, praktický nácvik technik a postupů PP a jejich vyzkoušení v menších i rozsáhlejších simulacích. Součástí kurzu je teoretický i praktický nácvik záchrany tonoucího v bazénu.
Základní kurz je na PřF vyučován ve 3 variantách (náplň je u všech variant kurzu totožná, předměty se liší pouze místem výuky či časovým rozvržením):
- MB180C25 První pomoc ve škole (bloková varianta - zpravidla 2 víkendy, výuka probíhá na PřF)
- MB180C25P První pomoc ve škole (pravidelná varianta - zpravidla 3 hodiny každý týden, výuka probíhá na PřF)
- MB180C25T První pomoc ve škole - terénní (bloková varianta vyučovaná mimo Prahu - zpravidla Říčanská hájovna, z prostorových důvodů na tomto kurzu neprobíhá výuka záchrany tonoucího, účastníci si ji mohou doplnit na ostatních variantách předmětu)
Součástí základních kurzů MB180C25 a MB180C25P je praktický nácvik záchrany tonoucího v bazénu - předpokládané náklady na pronájem dráhy jsou 100,-Kč/osoba (v ceně je rovněž získání vytištěných černobílých studijních materiálů ke kurzu). Částka bude vybírána na začátku semestru - pokyny k platbě jsou uvedeny v samostatném dokumentu v sekci "Soubory".
Upozorňujeme studenty, že výuka na našich základních kurzech probíhá společně s výukou pro studenty CŽV (např. akreditovaný kurz "Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogické pracovníky").
Výuka terénního kurzu MB180C25T probíhá mimo prostory fakulty - předpokládané náklady na ubytování jsou 800,-Kč (v ceně je rovněž získání vytištěných černobílých studijních materiálů ke kurzu; stravu a dopravu si hradí každý sám). Částka bude vybírána na začátku semestru - pokyny k platbě jsou uvedeny v samostatném dokumentu v sekci "Soubory".
Po absolvování základního kurzu studentům vřele doporučujeme rozšiřující simulace (předměty "MB180C36Z První pomoc - simulace zimní" a "MB180C36L První pomoc - simulace letní"). Předměty si lze zapsat současně se základním kurzem nebo v následujících semestrech (korekvizita)!
Rovněž upozorňujeme na nabídku dalších tematicky blízkých předmětů "MB180C44 Běžná a krizová komunikace ve škole" a "MB180C46 Komplexní krizová komunikace".
Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogické pracovníky (ZNZZ):
V souvislosti s absolvováním našich základních kurzů první pomoci mohou studenti získat osvědčení "Základní norma zdravotnických znalostí pro pedagogické pracovníky", které má akreditaci MŠMT. Kurzovné pro absolvování kurzu "ZNZZ" činí 1.500,- Kč. Studenti Univerzity Karlovy, kteří mají řádně zapsaný jeden z předmětů MB180C25, MB180C25T či MB180C25P, jsou od placení kurzovného osvobozeni, neboť Univerzita Karlova je veřejnou vysokou školou poskytující svým studentům v rámci jejich studijního plánu vzdělání bezplatně. Vydání osvědčení o absolvování kurzu je pro studenty zpoplatněno částkou 300,- Kč." Podrobnosti a podmínky budou zájemcům sděleny na kurzu. Obecné informace a přihlášku (pro externisty i studenty) naleznete zde: https://www.prvnipomocprfuk.eu/zakladni-norma-zdravotnickych-znalosti-pro-pedagogy/. Upozorňujeme studenty, že výuka na našich základních kurzech probíhá společně s výukou pro studenty CŽV (akreditovaný kurz ZNZZ).
Cílem předmětu je i rozvinout kompetence účastníků pro distanční výuku, která může být doplňkem pro prezenční formy výuk, a naznačit cesty k rozvoji těchto dovedností a kompetencí u žáků. Probrány budou možnosti výuky a poskytování první pomoci distanční formou a se zacílením na využívání on-line zdrojů a technologií. V rámci kurzu si tedy např. účastníci seznámí s mobilní aplikací Záchranka (jejími možnosti a jednotlivými moduly) a vyzkouší si relizaci simulovaného hovoru s dispečerem.
Last update: Kuba Radim, Mgr., Ph.D. (15.09.2021)
Literature -
The course has only the Czech version
Last update: Kuba Radim, Mgr., Ph.D. (26.09.2020)
Pro kurz jsou připraveny studijní opory ("skripta"), které studenti obdrží na 1. setkání.
Na základních kurzech studenti obdrží první díl skript ("První pomoc I"). Obsahem prvního dílu jsou nejen základní témata (bezpečnost, přístup k člověku v bezvědomí, resuscitace, zástava masivního krvácení), ale i témata nadstandardní (alergie, otravy, křeče apod.).
Na předmětech "Simulace" studenti obdrží druhý díl skript ("První pomoc II"). Obsahem druhého dílu jsou témata rozšiřující. Naleznete v něm tedy zpracováno např. to, jak transportovat osoby s podezřením na úraz páteře, vyprošťovat z helmy, psychologickou první pomoc, "zimní" témata jako jsou laviny, proboření na ledu, úrazy na sjezdovce, výšková nemoc, ale i témata "letní", jako např. blok cestování - jak je to s různým pojištěním, co dodržovat v zahraničí a na jaké linky zde volat (+ slovníček základních anglických výrazů), první pomoc v odlehlých místech, u moře či jak se připravit na expedici do pralesa a mnoho dalšího.
Kol.: První pomoc zážitkem. 9., zcela přeprac. a dopl. vyd., Brno: Computer Press, 2009. ISBN 978-80-251-2564-9
Evropská rada pro resuscitaci. Kapesní vydání doporučených postupů v resuscitaci 2005. 1. vyd. Česká rada pro resuscitaci, 2006. 196 s.
Beránková, M., Fleková, A., Holzhauserová B. První pomoc pro střední zdravotnické školy. 1. vyd. Praha: Informatorium, spol. s r.o., 2002. 199 s. ISBN 80-86073-99-8.
Český červený kříž, St. John Ambulance, St. Andrew´s Ambulance Association, Britský červený kříž. Příručka první pomoci. Bratislava: Perfekt, 2003. 288 s. ISBN 80-8046-224-0.
Kol.: Standardy první pomoci. Praha: Český červený kříž, 2002. ISBN 80-239-2050-2
Stelzer, J. Chytilová, L. První pomoc pro každého. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a.s. 2007.116 s. ISBN 978-80-247-2144-6.
Petržela, M. První pomoc pro každého. 1. vyd. Praha: Grada Publishing, a.s., 2007. 80 s. ISBN 978-80-247-2246-7.
Kolektiv autorů. Ochrana člověka za mimořádných událostí. Praha: Ministerstvo vnitra, 2003. 119 s. ISBN 80-86640-08-6.
Internetová/distanční:
FB První pomoc na PřF UK - https://www.facebook.com/prvnipomocprfuk / První pomoc na PřF UK - https://www.prvnipomocprfuk.eu/
FB Česká resuscitační rada - https://www.facebook.com/resuscitace.cz / Česká resuscitační rada - https://www.resuscitace.cz/
Doporučené postupy pro resuscitaci ERC (Guidelines 2015): https://www.resuscitace.cz/ke-stazeni
FB Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy - https://www.facebook.com/ZZSPraha / Zdravotnická záchranná služba hl. m. Prahy - https://www.zzshmp.cz
FB ERC - European Resuscitation Council - https://www.facebook.com/ERC.resus / ERC - European Resuscitation Council https://www.erc.edu/
FB Aplikace Záchranka - https://www.facebook.com/zachrankaapp / Aplikace Záchranka https://www.zachrankaapp.cz/
Last update: Kuba Radim, Mgr., Ph.D. (26.09.2020)
Requirements to the exam -
The course has only the Czech version
Last update: Kuba Radim, Mgr., Ph.D. (26.09.2020)
Zápočet bude udělen na posledním dnu kurzu. Podmínky:
aktivní docházka, maximální celková absence 2 vyučovací paralelky (tj. 6 hodin vyučovacích, 270 minut)
účast na první lekci kurzu v plném rozsahu (první 3 vyučovací hodiny, celkem 135 min)
adekvátní ošetření pacienta s poraněním, úrazem (traumatický stav)
adekvátní ošetření pacienta, jehož stav vznikl onemocněním (interní stav)
3 minuty nepřetržité, dobře provedené resuscitace
vyplnění hodnotících dotazníků v závěru kurzu
ZS 2021-22: V případě, že aktuální hygienická pravidla a nařízení nebudou umožňovat prezenční průběh praktických výuk daného typu, budou studentům nabídnuty 2 možnosti splnění předmětu. Vzhledem k vysoce praktické povaze předmětu není pro výuku vhodná výuka distanční formou např. přes videokonference, a proto budou studentům nabídnuty mimořádné blokové náhradní termíny výuk v době, kdy výuky již umožněny budou (podle aktuální situace - např. později v semestru, během zkouškového období či v semestru dalším – v takovém případě požadavky na splnění předmětu zůstávají neměnné, pouze kurz bude vyučován blokovou formou v jiný termín). V případě, že by pro studenta nebyl odklad termínu absolvování možný (např. z důvodu nutnosti ukončení studia či studijních kontrol), bude s daným studentem plnění předmětu v příslušném semestru řešeno individuálně. V takovém případě bude využita synchronní i asynchronní distanční výuka, studentu budou zaslány studijní materiály a proběhne několik videosetkání v době obvyklé výuky (je povinnost se účastnit minimálně 80 % času z těchto setkání a splnit úkoly mezi jednotlivými setkáními; řešení zápočtové modelové situace proběhne formou individuálního zkoušení). V případě, že by mezi vámi byli studenti, kteří předmět nutně potřebují absolvovat v tomto semestru a posun plnění pro vás není možný (např. protože potřebujete končit studium na konci tohoto semestru semestru), ozvěte se nejpozději do 15.10.2021, aby bylo možné realizovat náhradní plnění. V ostatních případech prosíme studenty, aby počítali s tím, že předmět nemusí být z důvodu vládních opatření vyučován a jeho realizace bude organizována dle výše uvedených příkladů (a tedy např. až v dalších semestrech).
Last update: Kuba Radim, Mgr., Ph.D. (31.08.2021)
Syllabus - Czech
V průběhu kurzu se teoreticky, ale především i prakticky, seznámíte s následujícími tématy:
úvod do zachraňování - systém "Tři kroky" (vlastní bezpečnost zachránce, zjišťování vědomí, zjišťování dechové aktivity)
volání na tísňové linky
akutní život ohrožující stavy (přístup k člověku v bezvědomí, kardiopulmonální resuscitace, zastavení vnějšího masivního krvácení)
automatizovaný externí defibrilátor (AED)
cizí těleso v dýchacích cestách ("dušení")
vnitřní krvácení, poranění páteře, celotělové křeče
popáleniny, úrazy elektrickým proudem a bleskem
omrzliny, přehřátí a podchlazení
úrazy hlavy, závažné stavy trupu (poranění hrudníku, břicha a pánve)
tonutí - včetně praktického nácviku záchrany tonoucího
prevence úrazů
S ohledem na cíle předmětu, mezi které patří i snaha rozvinout kompetence účastníků pro distanční výuku, budou u jednotlivých výše zmíněných témat naznačeny cesty k rozvoji těchto dovedností a kompetencí u žáků formou zaměření se na specifika distanční komunikace. Průřezově se budeme věnovat rozdílům distanční a prezenční komunikace z hlediska poskytování a výuky první pomoci. Důraz bude kladen na seznámení se s možnostmi on-line zdrojů a technologií. V rámci kurzu si tedy např. účastníci seznámí s mobilní aplikací Záchranka (jejími možnosti a jednotlivými moduly) a vyzkouší si relizaci simulovaného hovoru s dispečerem.
Výuka v ZS 2021/2022 bude zahájena dne 8.10.2021. V případě vynucené online/distanční výuky a předchozí individuální domluvy se studenty (dle podmínek uvedených v sekci "Požadavky ke kontrole studia") probíhá výuka v rozvrhovaném čase v prostředí GoogleClassroom (https://classroom.google.com/u/0/c/MTc2Njg1MDIyMTAx), kde by v takovém případě byl uveden aktualizovaný rozpis setkání, témat a úkolů. Nebude-li možná fyzická účast na prvním setkání v semestru, proběhne toto formou online meetingu k němuž obdrží zapsaní studenti e-mailem pozvánku.
Last update: Kuba Radim, Mgr., Ph.D. (31.08.2021)
Entry requirements - Czech
Vstupním předpokladem všech kurzů je alespoň průměrná fyzická i psychická zdatnost.
Upozorňujeme, že obzvláště terénní varianty kurzů nejsou vhodné pro osoby s psychickými potížemi či fyzickým omezením. Vzhledem k vyšší náročnosti zmíněných terénních kurzů (MB180C25T, MB180C36Z, MB108C36L) doporučujeme v takových případech využít kurzy vyučované přímo v Praze na PřF (MB180C25 či MB180C25P). V případě, že nějaké takové omezení máte (i třeba lékařsky nediagnostikované), ozvěte se při zápisu garantovi kurzů (Mgr. Radim Kuba, radim.kuba@natur.cuni.cz) a domluvte se, jestli je Vaše účast vhodná či jakým způsobem lze výuku přizpůsobit.