|
|
|
||
Obsahem kurzu je zejména fyziologie výživy savců a člověka. Přednáška volně navazuje a rozvíjí znalosti z
Fyziologie živočichů a Biomedicínské patofyziologie. Předpokládá se znalost základů fyziologie a biochemie trávení. Přednáška nabízí komplexní pohled na fyziologii příjmu a zpracování potravy člověka a savců a je koncipována jako výkladová, ale bude i prostor pro volnou odbornou diskusi. V obecné části se mimo jiné zaměříme na základní morfologii a anatomii trávicí soustavy, biochemické procesy trávení a zažívání u různých druhů savců (včetně domácích, hospodářských, laboratorních a zvířat v zajetí) ve srovnání s člověkem, dále na složky potravy a jejich význam a také na energetický metabolizmus. Důraz bude kladen i na patofyziologické stavy související s výživou (např. diabetes, metabolický syndrom, obezita, celiakie, fenylketonurie, galaktosémie). Věnujeme se i dalším oblastem: zejména pojmy - dieta, výživa, hladovění, strava ve zvláštních podmínkách, BIO potraviny, potravinová krize. Last update: Horníková Daniela, RNDr., Ph.D. (30.04.2024)
|
|
||
Fyziologie a patofyziologie výživy. Stránský, Ryšavá (2014) Regulace metabolismu základních živin u člověka. Holeček (2016) Fyziologie a hygiena výživy a alimentární onemocnění hospodářských zvířat. Hartlová, Fučíková a kol. (skripta ČZU) (2011) Lékařská fyziologie - Trojan a kol (2008) - kapitoly: J. Mareš - Fyziologie trávení a vstřebávání; Mourek Koudelová - fyziologie výživy Last update: Horníková Daniela, RNDr., Ph.D. (30.04.2024)
|
|
||
1. Obsah a rozsah pojmu alimentární fyziologie a historie výživy. 2. Trávicí soustava savců a člověka. Anatomie a fyziologie. Člověk, všežravci, masožravci, býložravci. 3. Základní esenciální a neesenciální složky potravy. Živiny (proteiny, lipidy, sacharidy), vláknina, minerály, vitamíny a jejich význam. Metabolizmus základních živin. Vzájemná konverze živin. Vhodné dávky a poměr živin. Probiotika, prebiotika. 4. Energetický metabolizmus. Stanovení energetické potřeby. Výpočty kalorimetrie, nutriční tabulky. Jednotková hodnota živin. Využití živin. Digestivní a respirační typ. 5. Podíl tuku v těle. Indexy: BROCK, QUETELET, BMI; kaliper, impedance, podvodní vážení, extrakce a stanovení podílu tuku z tkání. 6. Pojem dieta (u zvířat i člověka). Fyziologický = sestava potravy, složení = obsah živin podle druhu, věku, pohlaví, výkonu, event. vnějších podmínek Obecný pojem - výkrmná, restrikční, vegetarián, vegan, frutarián, vitarián, ortarián, freegan, makrobiotika; RAW; BARF Klinický - podle druhu onemocnění 7. Potraviny a strava. Zdravá strava: „racionální“, „plnohodnotná“, „kvalitní“. „vyvážená“. Malnutrice (kvantitativní, kvalitativní). Nezdravé potraviny. Škodlivé potraviny (event. jejich úpravy) - salát, hrozny; pesticidy, rtuť, ATB. Umělé diety - industrializovaná, vesternizovaná, fast food x slow food, ketogenní diety. Stimulancia (káva, alkohol). Denní stravovací a pitný režim. 8. Patofyziologické stavy související s výživou I. Diabetes, metabolický syndrom, obezita, anorexie, bulimie. Hladovění, podvýživa, kachexie. 9. Patofyziologické stavy související s výživou II. Celiakie, fenylketonurie, galaktosémie, potravinové al ergie, kwashiorkor. 10. Výživa zvířat (laboratorní, domácí, hospodářská a ZOO). Složení umělých diet a jejich forma. Přirozená (instinktivní). Preference u volně žijících i pastevně chovaných zvířat. 11. Strava ve zvláštních podmínkách. Výživa ve sportu. Expedice a cestování. Kosmonautika. Koncentrační tábory. Rekonvalescence. Stravovací etnická specifika. 12. Praktické cvičení výpočtů energetické bilance a kalorických hodnot; kalorimetrie. Last update: Horníková Daniela, RNDr., Ph.D. (30.04.2024)
|