Please note, the lectures are given in czech language only.
Specialized practical course on physiological mechanisms of adaptations to different environmental factors. Facultative for students of animal physiology or neurobiolody and other interested students of Mgr. degree.
Last update: PUTA (22.03.2006)
Specializační praktické cvičení zabývající se problematikou fyziologických mechanismů adaptace na různé faktory vnějšího prostředí. Určená zejména pro zájemce specializace fyziologie živočichů a člověka nebo neurobiologie.
Last update: Horníková Daniela, RNDr., Ph.D. (24.03.2019)
Literature -
L. Janský: Fysiologie adaptací. Academia, Praha 1979.
J. Rajchard: Základy ekologické fyziologie obratlovců. JU ZF, České Budějovice 1999.
S. Vybíral: Měření abiotických faktorů v makro- a mikroklimatu. Interní učební text, Praha 1997.
Last update: Horníková Daniela, RNDr., Ph.D. (25.10.2019)
Willmer, Pat, et al. Environmental Physiology of Animals (2nd, 2005)
vybrané odborné a přehledné články
Last update: Rudajev Vladimír, RNDr., Ph.D. (04.01.2024)
Requirements to the exam -
Credit is awarded for 100% attendance at the course and submission of adequate protocols.
Last update: Horníková Daniela, RNDr., Ph.D. (25.10.2019)
Zápočet se uděluje za 100% (!!!) účast na kurzu a přednesenou prezentaci.
Last update: Rudajev Vladimír, RNDr., Ph.D. (04.01.2024)
Syllabus -
Characteristics of the physical and chemical environment, energy budget concept, data collection and evaluation. Vertical and horizontal changes in the atmosphere, micro- and macro-climates. Homeostatic responses to physical environment, heat, barometric pressure, gravitational forces, radiation, auditory inputs. Homeostatic responses to chemical environment, natural constituents, contaminants. Adaptation, indices of stress adaptive limits. Nutritional factors, diet induced thermogenesis. Psychosocial environment. Interaction of environments in health and disease.
Last update: PUTA (22.03.2006)
Hlavním cílem kurzu je shrnutí aktuálních poznatků o tom, jaké jsou hlavní fyziologické mechanismy, kterými se živé organizmy přizpůsobují změnám biotických a abiotických faktorů vnějšího prostředí. Důraz je kladen na aktuální témata související s vlivem lidské činnosti - zejména na znečištění, narušenou skladbu ekosystémů, a především změnu klimatu. KUrz je 2-3 denní a zahrnuje 1) prezentace studentů na vybraná témata (15-30 min) spojená s diskuzí a 2) exkurzi do ZOO Praha, kde budeme komentovat (a obdivovat) adaptace živočichů na různá prostředí.
Last update: Rudajev Vladimír, RNDr., Ph.D. (04.01.2024)