|
|
|
||
Předmět tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předměty Obchodní právo I a Obchodní právo II.
Předmětem výuky předmětu je právo proti omezování hospodářské soutěže, právo proti nekalé soutěži, právo průmyslového vlastnictví, právní aspekty účetnictví z pohledu podnikatele a hmotněprávní aspekty úpadku podnikatele. Studenti si v jeho rámci osvojí zejména tyto znalosti: účel práva hospodářské soutěže, jeho základní větve a nástroje ochrany, druhy výsledků tvůrčí duševní činnosti a jejich ochrana (národní i mezinárodní), základy účetnictví a vedení účetnictví podnikatelem a hmotněprávní důsledky úpadku podnikatele (jak na straně upadnuvšího podnikatele, tak jeho věřitelů). Výuka je zaměřena na získání základních znalostí z výše vymezených oblastí. V rámci přednášek studenti získají znalosti o hospodářské soutěži (jejím účelu, základních větvích, protisoutěžním jednání a jeho důsledcích) a právu průmyslového vlastnictví (vybraných výsledcích tvůrčí duševní činnosti a jejich ochraně). Dále studenti nabydou znalosti o základech účetnictví podnikatele (významu účetnictví pro podnikatele, povinnosti podnikatelů vést účetnictví, účetních zásadách, účetních závěrkách a výročních zprávách). Významnou součástí tohoto předmětu je výuka o hmotněprávních důsledcích podnikatele, díky níž studenti získají znalosti o úpadku podnikatele a způsobech jeho řešení, jakož i o hmotněprávních důsledcích, které úpadek má pro samotného podnikatele i jeho věřitele. V rámci seminární výuky jsou tyto znalosti dále prohlubovány zejména s využitím judikatury a doktrinálních výkladů k jednotlivým problematickým otázkám probíraných témat. Důraz je kladen na samostatnou přípravu studentů na seminární výuku, jejich práci s právními předpisy a dalšími určenými nebo samostatně vyhledanými odbornými zdroji (před výukou i v jejím průběhu). Rozvíjena je především jejich dovednost s těmito zdroji pracovat – orientovat se v právním předpise, vyhledat relevantní úpravu, řádně ji vyložit a aplikovat na konkrétní skutkové situace zadávané na semináři, vyhledat v soudním rozhodnutí relevantní právní závěry a vhodně je aplikovat. Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
1. Předmět je zakončen kolokviem. 2. Za úspěšné absolvování předmětu student získá 3 kredity. 3. Předmět úspěšně absolvuje student, který splní podmínky pro absolvování předmětu určené vedoucím semináře. Každý vedoucí semináře dopředu (nejpozději na prvním semináři) vymezí kvalifikovanou aktivitu, kterou je třeba pro absolvování předmětu splnit (např. příprava na seminář a aktivita na něm, vypracování domácích úkolů, výsledky průběžných testů nebo závěrečného testu, vypracování seminární práce). Vždy přitom bude určen i takový druh aktivity, který umožní získat zápočet studentům, jimž schválený ISP dovoluje neúčastnit se seminární výuky. 4. Výsledné hodnocení je „prospěl“ a „neprospěl“. Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
Předmět zahrnuje tato témata: – Právo proti omezování hospodářské soutěže – Právo proti nekalé soutěži – Právo průmyslového vlastnictví – Právní aspekty účetnictví z pohledu podnikatele – Hmotněprávní aspekty úpadku podnikatele Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
Základní literatura: 1. Černá, S., Štenglová, I., Pelikánová, I., Dědič, J. a kol.: Obchodní právo. Podnikatel. Podnikání. Závazky s účastí podnikatele. Praha: Wolters Kluwer, 2016. 2. Publikace Povinné předpisy ke studiu: Obchodní právo předepsané katedrou obchodního práva PF UK. Praha: Leges, 2023, 512 s.
Ostatní literatura: 1. Bejček, J., Hajn, P., Pokorná, J. a kol. Obchodní právo. Obecná část. Soutěžní právo. Praha: C. H. Beck, 2014. 2. Černá S. a kol. Sbírka příkladů z obchodního práva. Praha: Wolters Kluwer, 5. vydání, 2018. 3. Horáček, R., Čada, K., Hajn, P. Práva k průmyslovému vlastnictví. Praha: C. H. Beck, 3. vydání, 2017. 4. Hurychová, K., Tomášek, P., Zvára, M. Obchodní korporace v judikatuře českých a zahraničních soudů. Praha: Karolinum, 2016. 5. Richter, T. Insolvenční právo. 2. vyd. Praha: Wolters Kluwer, 2017. Základní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia): 1. Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník 2. Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích) Ostatní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia): Soutěžní právo 1. Smlouva o fungování EU 2. Nařízení Rady č. 1/2003 o provádění pravidel hospodářské soutěže stanovených v článcích 81 a 82 Smlouvy 3. Zákon č. 143/2001 Sb., o ochraně hospodářské soutěže 4. Zákon č. 262/2017 Sb., o náhradě škody v oblasti hospodářské soutěže 5. Zákon č. 634/1992 Sb., o ochraně spotřebitele Práva průmyslového vlastnictví 6. Zákon č. 527/1990 Sb., o vynálezech a zlepšovacích návrzích 7. Zákon č. 478/1992 Sb., o užitných vzorech 8. Zákon č. 207/2000 Sb., o ochraně průmyslových vzorů 9. Zákon č. 452/2001 Sb., o ochraně označení původu a zeměpisných označení 10. Zákon č. 441/2003 Sb., o ochranných známkách 11. Zákon č. 221/2006 Sb., o vymáhání práv z průmyslového vlastnictví a ochraně obchodního tajemství Právní aspekty účetnictví z pohledu podnikatele 12. Zákon č. 563/1991 Sb., o účetnictví 13. Zákon č. 93/2009 Sb., o auditorech Úpadek podnikatele 14. Zákon č. 182/2006 Sb., o úpadku a způsobech jeho řešení (insolvenční zákon) Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|
|
||
Pro zapsání předmětu Obchodní právo III je vhodné, aby student měl absolvován předmět Občanské právo hmotné V. Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
|