SubjectsSubjects(version: 964)
Course, academic year 2024/2025
   Login via CAS
Business Law I - HPOP3011
Title: Obchodní právo I
Guaranteed by: Department of Business Law (22-KOBCHP)
Faculty: Faculty of Law
Actual: from 2023
Semester: summer
Points: 0
E-Credits: 3
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:2/2, MC [HT]
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Level: basic
Is provided by: HPOP0011
Note: deregister from the exam date if a requisite was not fulfilled
course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: doc. JUDr. Kateřina Eichlerová, Ph.D.
Pre-requisite : {!!! POVINNÉ PŘEDMĚTY (doporučené pro 1. ročník) od 2023 - NEOPAKOVATELNÉ}
Incompatibility : HPOP0000, HP0681
Is co-requisite for: HPOP3012, HPOP3107
Is complex co-requisite for: HSZK3320
Annotation - Czech
Předmět tvoří z hlediska jeho obsahu celek s předměty Obchodní právo II a Obchodní právo III.
Předmětem výuky je právní režim podnikatele a podnikání jako základních institutů obchodního práva a dále právní regulace obchodních korporací – právnických osob přednostně určených k provozování podnikatelské činnosti. Na právní regulaci obchodních korporací je částečně zaměřen i předmět Obchodní právo II.
Studenti si v rámci předmětu Obchodní právo I osvojí zejména tyto znalosti: zásady obchodního práva, specifika jeho právní úpravy, znaky podnikání, vymezení osob jako podnikatelů, právní režim typických atributů podnikatele (zejména obchodní firmy a sídla podnikatele), veřejnoprávní regulaci podnikatelské činnosti (zejména podmínky provozování živnosti), právní úpravu zastoupení podnikatele obchodními zmocněnci a právní režim obchodního rejstříku jakožto veřejného rejstříku zabezpečujícího transparentnost podnikatelů.
Podstatná část výuky je zaměřena na osvojení znalosti obecné úpravy obchodních společností a družstev podle zákona o obchodních korporacích, občanského zákoníku a dalších souvisejících předpisů. V rámci přednášek získají studenti znalosti o obchodních korporacích (jejich povaze, znacích, třídění, evropské regulaci), obecných otázkách práva obchodních korporací (vzniku a zániku obchodních korporací, postavení společníků obchodních společností a členů družstev, postavení členů volených orgánů obchodních korporací). Výklad horizontální (po formách obchodních korporací) je kombinován s výkladem vertikálním (po právních institutech). Důraz je kladen na společnost s ručením omezeným a akciovou společnost. Základní znalosti jsou obsaženy v nahraných přednáškách, které jsou studentům dostupné jako učební pomůcka prostřednictvím odkazů v SIS. Prezenční nenahrávané přednášky se rovněž zaměřují na základní instituty obecné části obchodního práva a práva obchodních korporací; nejde však o opakování nahraných přednášek, nýbrž o přiblížení základních institutů z jiného úhlu tak, abychom studentům problematiku, na níž je předmět Obchodní právo I zaměřen, co nejvíce přiblížili.
V rámci seminární výuky jsou tyto znalosti dále prohlubovány zejména s využitím judikatury a doktrinálních výkladů k jednotlivým problematickým otázkám vymezení podnikatele, regulace podnikání, zastoupení podnikatele a právního režimu obchodních korporací. Důraz je kladen na samostatnou přípravu studentů na seminární výuku, jejich práci s právními předpisy a dalšími určenými nebo samostatně vyhledanými odbornými zdroji (před výukou i v jejím průběhu). Rozvíjena je především jejich dovednost s těmito zdroji pracovat – orientovat se v právním předpise, vyhledat relevantní úpravu, řádně ji vyložit a aplikovat na konkrétní skutkové situace zadávané na semináři, vyhledat v soudním rozhodnutí relevantní právní závěry a vhodně je aplikovat. Řádná interpretace a aplikace norem obchodního práva a zejména práva obchodních korporací (například rozlišení norem kogentních a dispozitivních) se nemůže zakládat jen na znění právních předpisů, ale musí vycházet i z výkladu teleologického. Proto si studenti v rámci předmětu osvojují znalost účelu regulace podnikání a účelu jednotlivých institutů obchodních korporací.
Do předmětu Obchodní právo I není zahrnuta problematika práva podnikatelských seskupení, práva přeměn obchodních korporací, detailní problematika financování obchodních korporací za dobu jejich trvání (vlastní a cizí zdroje, nabývání vlastních podílů/akcií, rozdělování zisku a jiných vlastních zdrojů, změny základního kapitálu), právní úprava veřejné akciové společnosti a unijních forem obchodních korporací. Tato část práva obchodních korporací je součástí předmětu Obchodní právo II.
Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
Teaching methods - Czech

I. SEMINÁŘE - bonusové body

Bonusové body

Celkem lze na semináři získat nejvýše 12 bonusových bodů.

 

Čech Petr 

Zhruba týden před každým seminářem obdrží studenti zadání domácí přípravy (přehled textů a judikátů k přečtení). Kvalitu jejího zpracování a nabytých znalostí prověří krátký dílčí test na počátku každého semináře (včetně hned prvního, tj. 20., resp. 21. února 2024). Za jeho úspěšné absolvování (2/3 otázek správně zodpovězených) získá student 1 bonusový bod, který se mu na konci semináře přičte k výsledku seminárního zápočtového testu. Zodpoví-li student v dílčím testu správně všechny otázky, získá za takový test nikoliv 1, nýbrž 2 bonusové body. Celkem takto může student v průběhu semestru v semináři získat maximálně 12 bonusových bodů. Při zpracování dílčího testu nelze používat právní předpisy. 

Eichlerová Kateřina 

1 bod za každých 30 bodů získaných v úvodních a kontrolních testechmaximálně 6 bodů. Testy se vyplňují v moodlu. Úvodní testy jsou otevřené den před seminářem, tj. v neděli, v čase 18 až 22 hodin a kontrolní testy se otvírají den po semináři, tj. v úterý, a zavírají dva dny před dalším seminářem, tj. v sobotu. 

1 bod za každé 3 body získaných v průběžných testech (průběžné testy budou 3 a za každý lze získat až 2 body), maximálně až 6 bodů. 

Průběžné testy budou obsahovat zadání 3 příkladů, každého se dvěma otázkami. Ke každé otázce bude nabídnut výběr správných řešení, který musí být doplněn odkazem na zákonná ustanovení zdůvodňující správnosti vybrané možnosti. Průběžné testy se budou psát na konci semináře a bude na ně 15 minut. Za každou správně zodpovězenou otázku u příkladu lze získat 1 bod, tj. za výběr správné možností s označením správných zákonných ustanovení (bez výběru správné možnosti odkaz na zákonná ustanovení nemá význam, rovněž výběr správné možnosti bez doplnění zákonného ustanovení je neúplnou, a tudíž nesprávnou odpovědí). Termíny průběžných testů budou sděleny na začátku výuky. 

Neúčast na testech nelze nahradit. 

Flídr Jan

a) aktivita na semináři – až 8 bodů,

b) vypracování domácích prací – až 6 bodů

Horáček Tomáš

až 4 body za průběžnou přípravu na seminář a aktivitu na něm; podmínkou je min. 2/3 docházka (důvody neúčasti nebudou zkoumány)

až 4 body za průběžný písemný test zahranující otevřené otázky; neúčast na testu nelze nahradit

až 4 body za průběžný písemný test na řešení praktického příkladu; neúčast na testu nelze nahradit

Hurychová Klára 

1/ příprava na seminář a výrazná aktivita na něm (až 8 bodů) – takovou aktivitou rozumějte aktivní, věcné a produktivní zapojení se do diskuse v rámci seminární výuky, přičemž za jeden seminář lze získat 1 bod. 

2/ vypracování průběžných testů (až 4 body) – za každý úspěšně zodpovězený test (správnost al. 60 %) lze získat 1 bod.

Neúčast na testech nelze nahradit. 

Josková Lucie

1) 8x úvodní test (test na začátku hodiny, prověřuje připravenost na seminář) - 5 otázek ze základů materie, možné využití předpisů, za 5 správných odpovědí získá student 1 bod, nižší počet správných odpovědí zůstane bez bodu, za testy je možné získat max. 6 bodů  

2) 1x test z probraného učiva (midtermtest) - multiple-choice test z probraného učiva, 30 otázek, možné využití předpisů, max. 6 bodů (30-28 správných odpovědí – 6 bodů, 27-25 správných odpovědí – 5 bodů, 24-21 správných odpovědí – 4 body, 20-17 správných odpovědí – 3 body, 16-13 správných odpovědí – 2 body, 12-9 správných odpovědí – 1 bod) 

Liška Petr

Za správné odpovědi na domácí úkoly bude možné získat až 12 bodů.

Patěk Daniel

1/ příprava na seminář (úvodní testy a základní orientace v probírané materii) – až 6 bodů 

2/ aktivita na semináři – až 3 body (výjimečně 6 bodů)

Pelikán Robert

Bonusové body budou přidělovány za aktivní zapojení do průběhu semináře na základě dostatečné domácí přípravy.

Tomášek Petr

až 4 body za průběžnou přípravu na seminář a aktivitu na něm; podmínkou je min. 2/3 docházka (důvody neúčasti nebudou zkoumány)

až 4 body za písemný test zahranující mj. detailní znalost judikatury; test se uskuteční ve druhé polovině seminární výuky a neúčast na něm nelze nahradit

až 4 body za řádné zpracování rozhodnutí Nejvyššího soudu dle zadání

Alternativně (nikoli nad rámec výše uvedeného či v kombinaci s ním) lze získat až 12 bodů za "předběžnou zkoušku" odpovídající celému sylabu předmětu (4 body za znalosti "dobré", 8 bodů za "velmi dobré", 12 bodů za "výborné").

II. PŘEDNÁŠKY

Přednášky budou probíhat v úterý od 14 hod. v místnosti č. 319, a to ve dny uvedené v rozpisu výuky. Přednášky budou konány výlučně prezenčně a bez současného nahrávání.

Rozpis přednášek:

1. Podnikatel a podnikání jako centrální pojmy obchodního práva (vymezení a význam pro právo obchodních korporací a závazkové právo) prof. Pelikánová 20. 2.
2. Ústavněprávní základy obchodního práva dr. Tomášek 27.2.
3. Zastoupení podnikatele I doc. Eichlerová 5.3.
4. Zastoupení podnikatele II doc. Eichlerová 12.3.
5. Regulace podnikání (živnostenské, neživnostenské, včetně zvláštního režimu obchodních korporací pro specifické oblasti hospodářství) dr. Hurychová 19.3.
6. Rejstříkové právo dr. Flídr 26.3.
7. Transparentnost podnikatele (včetně srovnání s transparentností právnických osob veřejného práva a SOEs) doc. Eichlerová 2.4.
8. Základní charakteristika obchodních korporací a jejich srovnání s jinými druhy právnických osob doc. Eichlerová 9.4.
9. Zakladatelské právní jednání jako ústava obchodní korporace dr. Josková 16.4.
10. Financování obchodní korporace prof. Černá 23.4.
11. Konflikty v obchodní korporaci, jejich předcházení a řešení dr. Pelikán 30.4.
12. Aktuální judikatura v právu obchodních korporací dr. Čech 7.5.

Vedle rozvržených přednášek jsou studentům k dispozici nahrané přednášky na následující témata:

1. Obchodní právo (pojem, povaha, předmět, systém, prameny a perspektiva) – prof. Pelikánová

https://www.youtube.com/watch?v=kff_mlE-xiM&feature=youtu.be

2. Právní postavení podnikatele – prof. Černá
https://youtu.be/JKyXNLo8C9I

3. Obchodní firma a sídlo podnikatele – doc. Eichlerová
https://youtu.be/VUuWJXS5p_M

4. Zastoupení podnikatele – doc. Eichlerová
https://youtu.be/u2GK97CFOmA

5. Obchodní rejstřík – doc. Patěk
https://youtu.be/ZkDKf3SCtC0

6. Veřejnoprávní regulace podmínek podnikání (zejména živnostenské právo) – dr. Hurychová (odkaz bude doplněn)

7. Obecné otázky obchodních korporací I a II - prof. Černá a prof. Pelikánová
https://www.youtube.com/watch?v=MPtaClo88yQ
https://youtu.be/zvY2RU4kkII

8. Osobní obchodní společnosti - prof. Černá
https://www.youtube.com/watch?v=SZYEyK8qgiw

9. Akciová společnost I a II – dr. Josková
https://youtu.be/DibmFasg-Q4
https://youtu.be/sv6iaPhmT8I

10. Společnost s ručením omezeným I a II – doc. Eichlerová
https://youtu.be/U4o-BAZV42c
https://youtu.be/dNUOiNgaybs

11. Družstvo – dr. Josková
https://youtu.be/bK44plMiNZo

12. Postavení člena obchodní korporace – doc. Eichlerová

https://www.youtube.com/watch?v=mkJo8IEAk0k

13. Člen voleného orgánu obchodní korporace – dr. Josková

https://www.youtube.com/watch?v=VDv-e_uq1xg

14. Nejvyšší orgán obchodní korporace – doc. Patěk (odkaz bude doplněn)

Last update: Patěk Daniel, doc. JUDr., Ph.D. (07.02.2024)
Requirements to the exam - Czech

1.      Klasifikovaný zápočet je udělován na základě výsledků testu. K jeho výsledku lze před klasifikací přičíst bonusové body za aktivitu během seminární výuky.

2.      Bonusové body za aktivitu na semináři

-        V rámci seminární výuky mohou studenti získat až 12 bonusových bodů.

-        O přidělení bonusových bodů rozhoduje vedoucí semináře na základě aktivity studentů (příprava na seminář a aktivita na něm, vypracování domácích úkolů, výsledky průběžných testů a další kvalifikované formy aktivity určené vedoucím semináře).

Zápočtový test

3.      Na konci seminární výuky proběhne v rámci každé seminární skupiny zápočtový test, jehož se mohou zúčastnit studenti zapsaní v dané seminární skupině.

4.      Dále bude možné absolvovat celokatederní zápočtový test. Tento test se bude konat ve dvou termínech a studenti se na něj musí řádně a včas přihlásit.

5.      Otázky zápočtového testu jsou zadávány z materie uvedené v sylabu tohoto předmětu (podnikatel a podnikání, veřejnoprávní rámec podnikání, zastupování podnikatele, právo obchodních korporací).

6.      Na vypracování zápočtového testu mají studenti 60 minut.

7.      Při zápočtovém testu je přípustné používat („základní“ i „ostatní“) právní předpisy uvedené v části Literatura (studijní opory).

8.      Za zápočtový test je možné získat vždy maximálně 60 bodů.

Klasifikovaný zápočet

9.      Hodnocení studentů se určuje na základě výsledku zápočtové testu (seminárního nebo celokatederního) po připočtení případných bonusových bodů.

10.   Studenti jsou klasifikovaní stupněm "výborně" (1) při dosažení 54 až 60 (72) bodů, "velmi dobře" (2) při dosažení 45 až 53 bodů, "dobře" (3) při dosažení 36 až 44 bodů nebo "neprospěl/a" (4) při dosažení 35 a méně bodů.

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
Syllabus - Czech

Předmět zahrnuje tato témata:

-          Podnikatel a podnikání

-          Veřejnoprávní rámec podnikání (zejména úprava živnostenského podnikání)

-          Obchodní rejstřík

-          Zastoupení podnikatele

-          Obecné otázky obchodních korporací (základní charakteristika obchodní korporace, vývojové fáze obchodní korporace, zakladatelské právní jednání, organizační struktura, ochrana věřitelů)

-          Osobní obchodní společnosti (základní charakteristika, postavení společníků)

-          Akciová společnost (základní charakteristika, organizační struktura, postavení akcionářů, postavení členů volených orgánů, akcie)

-          Společnost s ručením omezeným (základní charakteristika, organizační struktura, postavení společníků, postavení členů volených orgánů, vtělený a nevtělený podíl)

-          Družstvo (základní charakteristika, organizační struktura, postavení členů  družstva, postavení členů volených orgánů, družstevní podíl)

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (29.07.2024)
Learning resources - Czech

Základní literatura:

1.         Černá, S., Štenglová, I., Pelikánová, I., Dědič, J. a kol.: Obchodní právo. Podnikatel. Podnikání. Závazky s účastí podnikatele. Praha: Wolters Kluwer, 2016.

2.         Černá, S., Štenglová I., Pelikánová I. a kol. Právo obchodních korporací. Praha: Wolters Kluwer, 2. vydání, 2021.

3.         Publikace Povinné předpisy ke studiu: Obchodní právo předepsané katedrou obchodního práva PF UK. Praha: Leges, 2023, 512 s.

4.         Patěk, D., Hurychová, K., Tomášek, P. Průvodce obchodního práva. Univerzita Karlova, Ediční středisko Právnické fakulty UK, 2024, ISBN 978-80-7630-043-9. Dostupné zde: https://prf.cuni.futurebooks.cz/detail-knihy/2-pruvodce-obchodnim-pravem

Ostatní literatura:

1.         Bejček, J., Kotásek, J., Ondrejová, D. a kol. Obchodní právo. Obecná část. Soutěžní právo. 2. vydání. Praha: C. H. Beck, 2023.

2.         Černá S. a kol. Sbírka příkladů z obchodního práva. Praha: Wolters Kluwer, 5. vydání, 2018.

3.         Hurychová, K., Tomášek, P., Zvára, M. Obchodní korporace v judikatuře českých a zahraničních soudů. Praha: Karolinum, 2016.

4.         Pelikánová, I.: Obchodní právo I. Praha: Wolters Kluwer, 2. vydání, 2010.

5.         Pokorná, J., Lasák, J., Kotásek, J. a kol. Obchodní společnosti a družstva. 2. vydání, Praha: C. H. Beck, 2022.

6.         Obchodní právo I – interaktivní učební pomůcka pro studenty. Dostupná v Moodle: Ostatní kurzy/ Inovace OP I (pozn.: nejlépe vyhledávat zadáním slova "interaktivní")

Základní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia):

1.         Zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

2.         Zákon č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (zákon o obchodních korporacích)

3.         Zákon č. 304/2013 Sb., o veřejných rejstřících právnických a fyzických osob

Ostatní právní předpisy (vždy ve znění platném a účinném ke dni konání kontroly studia):

1.         Směrnice EP a Rady č. 2017/1132/EU o některých aspektech práva obchodních společností

2.         Zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon)

3.         Nařízení vlády č. 351/2013 Sb., kterým se určuje výše úroků z prodlení a nákladů spojených s uplatněním pohledávky, určuje odměna likvidátora, likvidačního správce a člena orgánu právnické osoby jmenovaného soudem a upravují některé otázky Obchodního věstníku, veřejných rejstříků právnických a fyzických osob a evidence svěřenských fondů a evidence údajů o skutečných majitelích

4.         Zákon č. 37/2021 Sb., o evidenci skutečných majitelů

Last update: Hurychová Klára, JUDr., Ph.D. (18.10.2024)
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html