SubjectsSubjects(version: 957)
Course, academic year 2024/2025
   Login via CAS
The Law and Tourism - HP1530
Title: Právo a cestovní ruch
Guaranteed by: Department of Civil Law (22-KOP)
Faculty: Faculty of Law
Actual: from 2023
Semester: winter
Points: 0
E-Credits: 3
Examination process: winter s.:written
Hours per week, examination: winter s.:0/2, Ex [HT]
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech
Teaching methods: full-time
Teaching methods: full-time
Level:  
Is provided by: HOPV0181
Note: course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: JUDr. PhDr. René Petráš, Ph.D.
Incompatibility : HPOP0000, HPOP3000
Is incompatible with: HV1530
In complex pre-requisite: HM0701
Annotation - Czech
Cílem předmětu je, aby absolvent předmětu získal orientaci v probírané rozsáhlé otázce. Měl by porozumět často komplikovaným a velmi moderním institutům v cestovním ruchu, jako je ochrana zákazníků u zájezdů nebo u timeshare. Absolvent by měl chápat vývojové tendence v české a evropské právní úpravě otázek souvisejících s cestovním ruchem. Právo cestovního ruchu je také pozoruhodnou ukázkou moderního a dosud zdaleka nestabilizovaného právního institutu. S pomocí externích odborníků se studenti seznamují i s aktuálními problémy legislativy české a evropské, složitými otázkami prolínání právní úpravy s ekonomickými aspekty (např. destinační management), vlivem technickým norem nejenom v oblasti cestovního ruchu atd.
Cestovní ruch má v české ekonomice, podobně jako v mnoha jiných státech, značný význam a představuje nejen několik procent DPH, ale spolu se souvisejícími aktivitami přináší téměř desetinu zaměstnanosti. Cestovní ruch přitom zasahuje do řady poměrně komplikovaných právních otázek spadajících zejména do obchodního, ale také občanského, evropského nebo třeba i správního práva. Bez důkladného seznámení, a to jak právních aspektů, tak reálných problémů, jsou mnohé otázky jen obtížně pochopitelné.
Právní úprava otázek souvisejících s cestovním ruchem je dosti komplikovaná a nepřehledná. V praxi se objevuje řada diskutovaných otázek jako je tzv. ztráta radosti z dovolené, pojištění cestovních kanceláří a mnohé další, s nimiž se obtížně vyrovnávají české i evropské soudy. Právní věda dříve a zčásti i dnes nevěnovala cestovnímu ruchu přílišný zájem. Cestovní ruch má přitom značný ekonomický význam. I oficiální materiály Ministerstva pro místní rozvoj přitom varují před podceňováním právních aspektů.
Právní úpravu lze rozdělit na několik velmi odlišných částí. První skupinu tvoří předpisy obchodního a občanského práva týkající se přímo právní úpravy cestovního ruchu. Ty jsou obsaženy zejména ve speciálním zákoně č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání a o výkonu některých činností v oblasti cestovního ruchu. Zákon se zabývá především postavením cestovních kanceláří a cestovních agentur, přičemž největší část zákona tvoří komplikovaný problém pojištění cestovních kanceláří. Dalšími speciálními ustanoveními týkajícími se cestovního ruchu jsou zejména smlouva o zájezdu (§ 2521 až § 2549 NOZ) a timeshare (Dočasné užívání ubytovacího zařízení a jiné rekreační služby § 1852 až § 1867 NOZ). Česká právní úprava však vychází převážně z evropských směrnic, a to hlavně 90/314/EHS, kterou nahradila v roce 2019 nová směrnice 2015/2302, a 2008/122/ES. Druhou skupinu představují předpisy soukromého práva, které se týkají i cestovního ruchu, tedy hlavně fungování cestovních kanceláří a agentur. Jde logicky především o živnostenský zákon a také zákon o obchodních korporacích, tedy především o právo obchodní. Na vysokých školách, kde je obor cestovní ruch, se leckdy výklad příslušné právní úpravy zjednodušuje na samotné obchodní právo, což je zavádějící.
Jako třetí skupinu lze vymezit speciální veřejnoprávní předpisy týkající se cestovního ruchu. Existují například zvláštní místní poplatky za lázeňský nebo rekreační pobyt, normy v zásadě stavební určující kategorizaci ubytovacích zařízení, ale připravoval se také speciální zákon o podpoře rozvoje cestovního ruchu. Takovýto zákon zejména podle rakouského vzoru byl přijat v roce 2010 na Slovensku a řadu let se připravovala obdobná norma i v České republice, nyní od února 2018 se postupně rozebíhá nová územní organizace turismu na základě certifikace organizací destinačního managementu. Poslední základní skupinou předpisů jsou veřejnoprávní normy obvykle ze správního práva související s cestovním ruchem. Jejich množství je velmi vysoké a jde o až pozoruhodně rozmanité problémy, jako je památková péče, ochrana přírody, doprava, ale i speciálnější problémy jako je vydávání cestovních dokladů, vinařství, lázeňství.

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (26.07.2024)
Requirements to the exam - Czech

1.      Obsah zkoušky vychází z rámcové znalosti právní úpravy cestovního ruchu, orientace v zákonu č. 159/1999 Sb., a orientace v základní odborné literatuře.

2.      Při zkoušce by měl student podat základní informace o čtyřech z těchto okruhů:

1.      Zájem právní vědy o turismus

2.      Otázka systematizace právní úpravy turismu

3.      Živnosti v turismu

4.      Význam a systematika zákona č. 159/1999 Sb.

5.      Problém pojmů zájezd a spojené cestovní služby

6.      Pojištění cestovních kanceláří

7.      Smlouva o zájezdu a další smlouvy významné pro turismus

8.      Vady zájezdu a náhrada škody, ztráta radosti z dovolené

9.      Timeshare – jeho tradice a současná právní úprava v ČR

10.   Vliv evropského práva na právní úpravu turismu

11.   Dlouhodobé snahy o přijetí zákona o podpoře rozvoje turismu – situace na Slovensku

12.   Nový systém destinačního managementu v ČR

13.   Zákon o místních poplatcích a turismus

14.   Právní úprava památkové péče

15.   Právo životního prostředí a turismus

16.   Technické normy a vliv na turismus

17.   Vývoj právní úpravy turismu v českých zemích

18.   Snahy o vytvoření tzv. spotřebitelského kodexu a vliv na právní úpravu turismu

19.   Problém právní úpravy horské služby a tzv. sněžné právo

20.   Aktuální změny a plány změn právní úpravy turismu

3.      U zkoušky není možné používat právní předpisy ani jiné zdroje.

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (26.07.2024)
Syllabus - Czech

Předmět zahrnuje tato témata:

-        Úvod do předmětu, nastínění hlavních problémů a jejich dosavadního odborného zpracování

-        Obchodní právo a cestovní ruch a rozbor zákona č 159/1999 Sb.

-        Smlouvy v NOZ z hlediska cestovního ruchu – zejména smlouva o zájezdu a timeshare

-        Instituty správního práva a cestovní ruch (připravovaný zákon o podpoře rozvoje cestovního ruchu, památková péče, aj.)

-        Cestovní ruch v soudní praxi

-        Vývoj právní úpravy cestovního ruchu a dlouhodobé problémy praxe

-        Připravovaný zákon o podpoře rozvoje cestovního ruchu a destinační management

-        Praktické právní problémy cestovních kanceláří a agentur (odborník z cestovních kanceláří)

-        Technické normy v cestovním ruchu, osobní vzpomínky na vytváření zákona č. 159/1999 Sb.

-        Aktuální právní a praktické problémy cestovního ruchu

-        Závěrečné shrnutí problému právní úpravy cestovního ruchu

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (26.07.2024)
Learning resources - Czech

Základní literatura:

1.      PETRÁŠ, René. Právo a cestovní ruch. Praha: UJAK 2013. 224

2.      Odborné články k aktuálním problémům doporučené vyučujícím (autoři zejména Petráš nebo Havlíčková-Dvořáková) – viz Právo a cestovní ruch http://turismus.prf.cuni.cz/ 

3.      Monotematické číslo časopisu Acta Universitatis Carolinae Iuridica a tři právní čísla elektronického časopisu Studia turistica 1/2018, 1/2019, 1/2020, které jsou i volně na internetu.

Ostatní literatura:

1.      HAVLÍČKOVÁ, Klára - KRÁLOVÁ, Renata. Cestovní právo. Praha: C.H. Beck 2015

2.      Právo cestovného ruchu. Bratislava: C.H. Beck 2014

3.      BRUNA, Zdeněk. Právo v cestovním ruchu. Praha: Ministerstvo pro místní rozvoj ČR 2007

4.      PETRÁŠ, René. Nestabilita právní úpravy cestovního ruchu v ČR a nová evropská směrnice nahrazující směrnici 90/314/EHS, in: 6. mezinárodní kolokvium o cestovním ruchu / Sborník příspěvků, Brno, Masarykova univerzita 2015, s. 71-79 (sborník ke stažení http://www.econ.muni.cz/veda-a-vyzkum/konference-seminare-a-kolokvia-na-esf/mezinarodni-kolokvium-o-cestovnim-ruchu/sborníky)

5.      PETRÁŠ, René. Transformace právní úpravy cestovního ruchu v České republice a v Evropské unii, in: Aktuální problémy cestovního ruchu / Cestovní ruch: vývoj - změny - perspektivy, Jihlava, Vysoká škola polytechnická 2015, s. 351-360 (sborník ke stažení https://kcr.vspj.cz/historie-konferenci-kcr/konference-aktualni-problemy-cestovniho-ruchu-2015)

6.      PETRÁŠ, René. Problémy právní úpravy cestovního ruchu. Studia turistica (online časopis http://www.vspj.cz/tvurci-cinnost-a-projekty/casopisy-vspj/studia-turistica) červenec 2012, s. 54-61

7.      PALATKOVÁ, Monika. Zákon o podpoře turismu jako předpoklad úspěšného systému marketingového řízení destinace. Journal of Tourism and Services (online časopis http://www.vso.cz/archive/) 2010, č. 1, s. 82-109

8.      TITTELBACHOVÁ, Šárka. Turismus a veřejná správa. Praha: Grada 2011

9.      ŠTEMBERK, Jan. Fenomén cestovního ruchu / možnosti a limity cestovního ruchu v meziválečném Československu. Praha: Nová tiskárna Pelhřimov 2009

10.   Články v časopise Communication On-line Travel Business (COT business) (autoři zejména Petráš nebo Havlíčková-Dvořáková)

Právní předpisy:

1.      zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník

2.      zákon č. 159/1999 Sb., o některých podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu

3.      zákon č. 455/1991 Sb., živnostenský zákon

4.      evropské směrnice 90/314/EHS, 2015/2302

Last update: Šicnerová Barbora, Mgr. (26.07.2024)
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html