SubjectsSubjects(version: 964)
Course, academic year 2024/2025
   Login via CAS
Theory of National Economy II - HP0592
Title: Teorie národního hospodářství II
Guaranteed by: Department of Economics and Empirical Legal Studies (22-KNH)
Faculty: Faculty of Law
Actual: from 2023
Semester: summer
Points: 0
E-Credits: 6
Examination process: summer s.:
Hours per week, examination: summer s.:2/2, C+Ex [HT]
4EU+: no
Virtual mobility / capacity: no
Key competences:  
State of the course: taught
Language: Czech, English
Teaching methods: full-time
Level: basic
Is provided by: HPOP0062
Note: deregister from the exam date if a requisite was not fulfilled
course can be enrolled in outside the study plan
enabled for web enrollment
Guarantor: doc. Mgr. Libor Dušek, Ph.D.
Class: teorie národního hospodářství
Classification: Law > Theory of National Economy
Co-requisite : HP0591
Incompatibility : HPOP0000, HPOP3000
Is co-requisite for: HP0034, HP0010, HP0036
Is pre-requisite for: HV0525
Annotation - Czech
Anotace TNH II

Právo lze nazírat jako systém institucí sloužící k ovlivnění jednání a interakce jednotlivců. Jeho hlavním cílem je vyváření podmínek pro dobrovolnou kooperaci a prostoru pro usilování o vlastní štěstí, při minimalizaci negativních dopadů na zbytek společnosti. Stručně, právo by mělo mít dobré společenské konsekvence. Ekonomie je věda, jež studuje lidské jednání, interakce jednotlivců a skupin a jejich společenské důsledky. Ekonomie je tedy přirozeným nástrojem pro analýzu právních norem a jejich společenských dopadů.

Tento předmět staví na předchozím předmětu Teorie národního hospodářství I; základní principy a nástroje ekonomie aplikuje na studium právního systému. Právní instituce nastavují omezení a podněty, v jejich rámci probíhá lidská aktivita. Ekonomická analýza bude využita pro osvětlení oblastí práva jako vlastnictví, odpovědnost za škodu, smluvní právo a trestní právo. Ekonomie poskytuje jednotný rámec propojující tyto zdánlivě oddělené právní oblasti a umožní tak lépe porozumět jejich společným aspektům. V předmětu bude kladen důraz na pochopení toho, jak rozdílné právní normy ovlivňují lidské chování a fungování trhů, a zda mají pozitivní nebo negativní vliv na blahobyt společnosti.

Absolvováním předmětu by studenti měli získat:
- Schopnost rozeznat ekonomické aspekty v právních problémech a aplikovat základní principy ekonomie pro jejich analýzu.
- Schopnost produkovat smysluplné predikce ohledně dopadů právních norem na lidské jednání a fungování trhů.
- Schopnost zhodnotit právní normy z hlediska ekonomické efektivnosti.

Last update: Dušek Libor, doc. Mgr., Ph.D. (21.09.2020)
Course completion requirements - Czech

Aktuálně: Po dobu zákazu osobní přítomnosti studentů při výuce budou přednášky a semináře probíhat on-line v prostředí MS Teams.  Aktivita na přednáškách se po celý semestr neeviduje a nepočítá se do hodnocení; kritéria pro zápočet z TNH II. jsou s ohledem na to upravena.

 

Předmět všeobecného základu TNH se vyučuje v letním semestru 1. ročníku (2/1) a v zimním semestru 2. ročníku (2/2).

V letním semestru 1. ročníku je ukončen písemným zápočtem(4 kredity), v zimním semestru 2. ročníku zápočtem a písemnou zkouškou (6 kreditů). Písemnou zkoušku je možno konat až po získání obou zápočtů.

 

Zápočet z TNH I. – LS 2019/2020

V letním semestru 1. ročníku je výuka ukončena zápočtem (4 kredity). Zápočet je udělen za zisk 36 bodů z maximálně 60 možných, přičemž max. 40 bodů je možné získat za písemný zápočtový test, max. 4 body za docházku na semináře, max. 12 bodů za aktivitu na seminářích a max. 4 body za aktivitu v přednáškách.

Ke každému semináři bude předepsána literatura ke čtení a sada několika problémů k řešení. Očekává se, že studenti si před seminářem předepsanou literaturu přečtou a problémy vyřeší. Semináře budou zaměřeny na ukázku řešení poskytnutých problémů, diskusi předepsané četby, rozšíření materiálu z přednášek, příklady a aplikace.

Docházka a aktivita budou ověřeny na konci každého semináře krátkým kvizem obvykle o dvou otázkách (celkem 12 otázek za semestr po 1 bodu). Odevzdání podepsaného kvizu slouží jako doklad o docházce. Za účast na všech seminářích jsou 4 body, za účast na všech seminářích kromě jednoho 3 body, za účast na všech kromě dvou 2 body, za nižší účast 0 bodů. Za plný počet správných odpovědí na otázky ve všech kvizech je 12 bodů za aktivitu, nižší počty správných odpovědí se na body za aktivitu přepočítávají proporcionálně.

Aktivita na přednáškách se ověřuje vyplněním krátkého kvizu na dvou přednáškách, které budou náhodně vylosovány (informace o konání kvizu bude oznámena na dané přednášce). Kviz bude v elektronické formě, k vyplnění bude potřeba mobilní telefon nebo počítač s připojením k internetu. 

Zápočtový test pro všechny studenty denního studia i kurzu CŽV se píše formou celokatedrového zápočtového testu ve zkouškovém období v termínech vyhlášených katedrou v IS, přihlašování je možné pouze přes informační systém. Test trvá 40 minut. Celkem je nárok na 3 pokusy ke složení zápočtu. Počet termínů ve zkouškovém období je celkem 5 (pro studenty magisterského studijního programu 4 termíny ve zk. období v květnu a červnu, 1 termín ve zk. období v září; pro studenty CŽV 5 termínů v jejich zk. období v květnu a červnu).

Zápočty na seminářích, individuální zápočty ani ústní přezkušování se nepřipouští.

Pokyny k termínům zápočtu, nahlížení do testu a další informace budou vždy zveřejněny na e-stránkách katedry.

 

Zápočet TNH II - ZS 2020/21

Zápočet je udělen za zisk minimálně 17 bodů z maximálně 28 možných, přičemž max. 6 bodů je možné získat za docházku na seminářích, max. 22 bodů za aktivitu na seminářích.

Ke každému semináři bude předepsána literatura ke čtení a sada několika problémů či otázek k řešení. Očekává se, že studenti si před seminářem předepsanou literaturu přečtou a problémy vyřeší. Semináře budou zaměřeny na ukázku řešení poskytnutých problémů, diskusi předepsané četby, rozšíření materiálu z přednášek, příklady a aplikace.

Docházka a aktivita budou ověřeny na konci každého semináře krátkým kvizem o dvou otázkách. Kvíz testuje znalost a aplikaci látky v předepsané literatuře a v obsahu aktuálního semináře. Odevzdání podepsaného kvizu (respektive vyplnění online kvízu) slouží jako doklad o docházce. Za účast na všech seminářích či účast s jednou absencí je 6 bodů, za každou další absenci se odečítají 2 body (záporné body za docházku se však neudělují). Za plný počet správných odpovědí na otázky ve všech kvizech je 22 bodů za aktivitu, nižší počty správných odpovědí se na body za aktivitu přepočítávají proporcionálně.

Body z kvizů jsou dostupné v reálném čase na základě anonymizovaného kódu na tiny.cc/TNH2_2020_vysledky

V případě dosažení méně než 17 bodů lze zápočet získat na základě absolvování písemného testu v rámci celokatedrových termínů. Celkem je nárok na 3 pokusy ke složení zápočtu. Nesložení zápočtu na základě nedostatečného počtu bodů za aktivitu a docházku se počítá jako první neúspěšný pokus; ke složení písemného zápočtového testu jsou tedy max. 2 pokusy. Ke složení zápočtu v tomto testu je třeba získat minimálně 60% možných bodů v testu. Body za docházku a aktivitu na seminářích se již nezapočítávají.

 

Zkouška z TNH II

Závěrečná zkouška z TNH je písemná, obsahuje látku za oba semestry výuky. Obsahem písemného testu je sada otázek multiple choice a sada problémů k řešení (obdobné problémům předepisovaným na semináře). Otázky, příklady a problémy testují znalost a zejména porozumění ekonomických pojmů a principů a schopnost aplikovat tyto pojmy a principy na konkrétní otázky fungování trhů a právní regulace.

Ke složení zkoušky je třeba získat minimálně 60% možných bodů v testu.

Závěrečná zkouška má formu celokatedrového písemného testu ve zkouškovém období v termínech vyhlášených katedrou v SIS. Přihlašování je možné pouze přes informační systém. Test trvá 90 minut. Student má max. 3 pokusy. Počet vypsaných termínů ve zkouškovém období ZS 2020/21 je celkem 4, a následně 1 termín v LS 2020/21.

Před konáním zkoušky je student povinen mít v SIS udělení zápočtu z TNH I a TNH II, jinak nelze zkoušku absolvovat.

 

 

 

Last update: Dušek Libor, doc. Mgr., Ph.D. (24.09.2020)
Literature - Czech
Obligatory:
  • Dušek, L. a Montag, J.. Ekonomický přístup ke zkoumání práva: přehled metodologie a nástin příležitosti pro výzkum v České r. Jurisprudence. 2016. 6. 40 - 42.
  • Dušek, L., Alexander, J. a Montag, J.. Poznámky k vybraným tématům předmětu Právo a ekonomie II. On-line skripta. 2020.
  • Mankiw, Gregory N.. Zásady ekonomie. Praha: GRADA. 1999.
Recommended:
  • Cooter, R. and Ulen, T.. Law and Economics, dostupné na https://scholarship.law.berkeley.edu/books/2. 6th ed.. Berkeley Law Books. 2016.
  • Broulík, J. a Bartošek., J. Ekonomický přístup k právu. C.H.Beck, Praha. 2015. 978-80-7400-573-2.
  • Fryštenská M:. Ekonomická analýza civilního práva. 6. vydání. MUNI Brno. . 2015.
  • Acemoglu, D, Johnson, S. and Robinson, J.A.. Proč státy selhávají. 2015. 1..
  • CoreEcon (on-line learning project): www.core-econ.org.
  • Frank, R.H., Bernanke, B.S.. Ekonomie. Praha, Grada. 2003.
  • Posner, Richard. Economic Analysis of the Law. 5.. New York: Aspen Publishers. 1998. 3 - 31.
  • Montag, J. and Sobek, T.. Proportionality test. New York: Springer. 2018.
  • Calabresi, Guido and Melamed, A. Douglas. Property rules, liability rules, and inalienability: one view of the cathedral. 1972. Harvard Law Review. 20489 - 1128.
  • Montag, J.. Zdravý selský rozum: o ekonomickém významu a interpretaci rozumnosti v občanském zákoníku. http://jinepravo.blogspot.com/2016/12. 2016.
  • Kühn, Z.. Má mít náhrada škody v soukromém právu sankční funkci?. http://jinepravo.com/2007/10. 2007.
  • Další materiály budou poskytované průběžně k jednotlivým seminářům (na SIS/Moodle).
Last update: Dušek Libor, doc. Mgr., Ph.D. (24.09.2020)
Syllabus -

The course deals with the main principles of microeconomics, macroeconomics, public sector economics and international economics as well as the economic and regulatory policy of the state. Emphasis is placed on principles of the market economy, decision making of economic entities, economic role of the state, goals and measures of economic policy and international economics. The importance and impact of the institutional and regulatory framework of the market economy is another topic of key importance.

The purpose of the course is to introduce basic economic principles and to provide analytical instruments necessary to understand and analyze the phenomena, developments and institutions of modern economy, and thus also to understand important legal institutions used mainly in areas of commercial, corporate, financial and administrative law. The main topics covered in the course comprise

  • Principles and methods of economic reasoning
  • Decision making of economic entities, operation and structure of individual markets
  • Role of economic factors´ markets
  • Role and forms of money, importance and the role of the banking system
  • Economic growth and economic cycle
  • Goals and tools of economic policy, alternative policy schools and recommendations
  • International economic and financial relations
  • The role of the institutional and regulatory framework of the economy and its impact on economic efficiency and performance
Last update: Špačková Michaela (20.09.2018)
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html