Annotation:
general problems, society and law, private law, public law, pharmaceutical law, EU law.
Last update: OLIVOVA/FAF.CUNI.CZ (26.06.2008)
obecné otázky, pochopení funkce práva ve společnosti, právo soukromé, právo veřejné, právo ve farmacii, mezinárodní právo.
Last update: OLIVOVA/FAF.CUNI.CZ (26.06.2008)
Literature -
Compulsory:
1. Directive 2001/83/EC of the European Parliament and of the Council of 6 November 2001 on the Community code relating to medicinal products for human use
2. Regulation (EC) No 726/2004 of the European Parliament and of the Council of 31 March 2004 laying down Community procedures for the authorisation and supervision of medicinal products for human and veterinary use and establishing a European Medicines Agency
3. Council Directive 89/105/EEC of 21 December 1988 relating to the transparency of measures regulating the pricing of medicinal products for human use and their inclusion in the scope of national health insurance systems.
4. Council Regulation (EEC) No 1768/92 of 18 June 1992 concerning the creation of a supplementary protection certificate for medicinal products
Last update: OLIVOVA/FAF.CUNI.CZ (26.06.2008)
. Povinná: Zákony v platném znění:
1. Ústavní zákon č.1/1993 Sb. Ústava České republiky
2. Usnesení předsednictva ČNR č.2/1993 Sb. o vyhlášení Listiny základních práv a svobod jako součásti ústavního pořádku České republiky
3. zákon č. 40/1964 Sb., občanský zákoník (vybraná ustanovení)
4. zákon č. 513/1991 Sb., obchodní zákoník (vybraná ustanovení)
5. zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce (vybraná ustanovení)
6. zákon č. 140/1961 Sb., trestní zákon (vybraná ustanovení)
B. Doporučená:
1. GERLOCH, Aleš: Teorie práva. Vyd: Aleš Čeněk, Dobrá Voda 2000.
2. ŠÍMA, Alexander; SUK, Milan: Základy práva pro střední a vyšší odborné školy. C.H.Beck, Praha 2002.
C. Doplňková:
1. HAYEK, Fridrich August: Právo, zákonodárství a svoboda. Academia Praha 1994.
2. CÍSAŘOVÁ, Dagmar; SOVOVÁ, Olga: Trestní právo a zdravotnictví. Orac, Praha 2000.
3. BĚLINA, Miroslav a kol: Pracovní právo. C.H.Beck, Praha 2001.
4. HENDRYCH, Dušan a kol.: Správní právo ? Obecná část. C.H.Beck, Praha 1996.
5. TICHÝ, Luboš; ARNOLD, Rainer; SVOBODA, Pavel; ZEMÁNEK, Jiří; KRÁL, Richard: Evropské právo. C.H.Beck, Praha 1999.
6. TRÖSTER, Petr a kol: Právo sociálního zabezpečení. C.H.Beck, Praha 2002.
7. KNAPP, Viktor: Teorie práva. C.H.Beck, Praha 1995.
8. Kol: Občanské právo. I. a II. díl, Kodex Praha 1998.
Last update: OLIVOVA/FAF.CUNI.CZ (26.06.2008)
Teaching methods -
Teaching method: lectures, exam.
Last update: OLIVOVA/FAF.CUNI.CZ (26.06.2008)
Metoda výuky: přednášky, zkouška.
Last update: OLIVOVA/FAF.CUNI.CZ (26.06.2008)
Syllabus -
Syllabus:
General problems
Private law
Brief introduction to the history of civil (Roman) law and to common law.
Introduction to public law with regard to pharmacy: basic principles of public law (including criminal law).
EU law
Structure of EU, sources of EU law, relation between EU law and national laws
Pharmaceutical law in EU
Regulations and directives governing EU pharmaceutical law.
Last update: OLIVOVA/FAF.CUNI.CZ (26.06.2008)
Obecné otázky
Pochopení funkce práva ve společnosti. Nástin základních koncepcí teorie práva (přirozenoprávní a pozitivistické) s přihlédnutím k dalšímu vývoji. Vysvětlení základních právních pojmů (právní norma, síla, platnost a účinnost právní normy atd.). Právní řád ČR. Seznámení s prameny práva, jejich typologií, příklady. Vysvětlení interpretace práva. Seznámení se základními typy právní kultury ve světovém měřítku. Vysvětlení významu a postavení práva ústavního. Seznámení s legislativním procesem v ČR. Důraz na vysvětlení významu základních lidských práv.
Právo soukromé
Základní instituty práva soukromého. Vysvětlení termínů právní subjektivita, fyzická a právnická osoba, zastoupení, promlčení a prekluze. Vysvětlení významu a postavení základních soukromoprávních kodexů, občanského a obchodního zákoníku v právním systému a pro občana s přihlédnutím k profesi farmaceuta. Stručný nástin obsahu práva dědického, věcných práv, práv závazkových. Základy odpovědnosti za škodu. Vysvětlení základní problematiky obchodních společností. Vysvětlení základních pojmů práva rodinného. Krátký exkurs do práv k nehmotným statkům s přihlédnutím k právu patentovému. V pracovním právu vysvětlení významu a zařazení pracovního práva, systematiky zákoníku práce, nástin základních ustanovení. Definice pracovních vztahů, pracovního poměru, náležitostí pracovní smlouvy. Nástin pracovně-právní odpovědnosti. Doplňkové pracovně-právní vztahy, náležitosti dohod o provedení práce a o pracovní činnosti, jejich význam. Kolektivní vyjednávání, jeho význam. Role a postavení odborů.
Právo veřejné
Obecný výklad práva veřejného s přihlédnutím k vybraným institutům práva správního ? zejména se zaměřením na oblast farmacie - a finančního. Vysvětlení základních pojmů: veřejná správa, správní akt, jeho vlastnosti. Organizace veřejné správy. Ze základních pojmů práva finančního stručný nástin daní, jejich druhů a správy, cla, poplatků, základní informace o měně, finančním trhu a jeho instrumentech (cenné papíry). Krátký exkurs o nezávislosti a významu České národní banky. Vysvětlení zásad a vybraných institutů práva trestního. Vysvětlení základních hmotně-právních termínů práva trestního, přehled zásad trestního práva, bližší výklad o vybraných skutkových podstatách trestných činů, vybrané instituty trestního řízení.
Přehled práva zdravotnického a práva sociálního zabezpečení (základní pojmy zdravotního pojištění, nemocenského pojištění, důchodového pojištění). Vysvětlení pojmu státní sociální podpora a sociální péče. Zmínka o doplňkových systémech sociálního zabezpečení.
Mezinárodní právo
Základní náhled do problematiky práva mezinárodního soukromého i veřejného. V soukromoprávní oblasti vysvětlení kolizních norem, aplikace právních řádů v souladu s kolizní normou. Ve veřejnoprávní oblasti zaměření na pochopení významu států a jejich činnosti pro mezinárodní právo veřejné, stručná zmínka o mezinárodních organizacích a jejich účelu a významu, důraz na pochopení mechanismu a významu mezinárodní ochrany lidských práv a svobod.
Zvláštní pozornost věnována významu a specifikům práva EU a jeho významu pro právní řád ČR. Vysvětlení vzniku a historie EU, jejích základních orgánů, pramenů evropského práva s příklady. Vysvětlení základů pravidel ovládajících vnitřní trh EU, základů práva soutěžního, společných evropských politik.
Zmínka o občanství EU a evropské ochraně lidských práv.