Předmět Obecná chemie v příkladech je zaměřen na procvičování, příp. rozšíření témat obecné chemie probírané na seminářích z obecné a anorganické chemie. Témata: PSP, Elektronová konfigurace, Řešení rovnic, Výpočty - roztoky, stechiometrie, Acidobazické děje, Oxidačně-redukční reakce
Last update: Klimešová Věra, doc. RNDr., CSc. (24.09.2024)
Course completion requirements - Czech
Podmínka pro získání zápočtu:
Účast na obou seminářích.
Last update: Klimešová Věra, doc. RNDr., CSc. (24.09.2024)
Literature - Czech
Povinná:
Klimešová, Věra, Kubicová, Lenka, Palát, Karel, Sova, Jaroslav. Seminární cvičení z obecné a anorganické chemie. Praha: Karolinum, 1998, 184 s. ISBN 80-7184-693-7.
Klimešová, Věra, Palát, Karel. Základy obecné chemie pro farmaceuty. Praha: Karolinum, 2020, 161 s. ISBN 978-80-246-4752-4.
Last update: Klimešová Věra, doc. RNDr., CSc. (24.09.2024)
Requirements to the exam - Czech
Předmět je zakončen zápočtem
Last update: Klimešová Věra, doc. RNDr., CSc. (24.09.2024)
Syllabus - Czech
Sylabus přemětu:
Základní chemické pojmy
Chemické rovnice
Výpočty koncentrací roztoků
Stechiometrické výpočty
Oxidace a redukce
Kyseliny a zásady
Last update: Klimešová Věra, doc. RNDr., CSc. (24.09.2024)
Last update: Klimešová Věra, doc. RNDr., CSc. (30.09.2021)
Learning outcomes - Czech
Předmět Obecná chemie v příkladech
Studující na základě získaných znalostí a dovedností:
Studenti budou mít základní znalosti v oblasti chemických vzorců, jejich typů, vlastnostech a využití, budou je umět sestavit. Sestaví vzorec (stechiometrický, molekulový, funkční, strukturně-elektronový) anorganické sloučeniny z názvu a pojmenují anorganickou sloučeninu podle pravidel IUPAC.
Vypočítají složení směsi (zejména roztoků, a to i nasycených) ze zadaných údajů a vyjádří toto složení pomocí hmotnostního zlomku (procent), objemového zlomku (procent), molárního zlomku (procent), látkové a hmotnostní koncentrace.
Aplikují použití směšovací rovnice při výpočtech mísení roztoků, přidávání rozpouštědla nebo látky do směsi nebo odpařování rozpouštědla.
Sestaví a vyčíslí rovnici anorganického děje (včetně děje redoxního) a aplikují vztah stechiometrických koeficientů reakce a látkového množství sloučenin pro výpočet množství výchozích látek či reagujících směsí, výtěžků či množství produktů.
Definují základní vztahy mezi strukturou sloučeniny a jejími acidobazickými vlastnostmi a porovnají kyselost či zásaditost dvou a více sloučenin či jednoatomových iontů mezi sebou
Vypočítají koncentraci H+/OH- a pH/pOH roztoku slabých i silných kyselin a bází. Vypočítají koncentraci kyseliny a báze na základě pH/pOH roztoku, případně znalosti disociačního stupně a disociační konstanty.
Last update: Krátký Martin, doc. PharmDr. Mgr., Ph.D. (16.06.2025)