|
|
|
||
The teaching is a continuation of the subject Pharmacology I. and is focused on special chapters organized into topics grouped according to individual organ systems. Emphasis is placed on familiarization with the principles of clinical use of the drugs discussed. Specifically, it is an introduction to drugs used in the therapy of cardiovascular diseases, blood coagulation disorders, hyperlipidemia, diseases of the hormonal system, including the use of hormones in the role of drugs, metabolic diseases such as obesity and diabetes mellitus, diseases of the gastrointestinal tract, immune, infectious and cancer diseases. As part of the course, selected chapters on drugs affecting the central nervous system are repeated, and the issue of drug addiction is addressed. The superstructure area is then a set of factors that influence the body's reaction to the drug and condition the intra- and inter-individual variability of the body's response to standard treatment. In the end, chapters on dosage forms and drug prescriptions are discussed. Practical teaching is oriented towards the use of acquired knowledge to solve specific pharmacotherapeutic situations that can be observed in clinical practice.
Entry requirements: prerequisites: completed Pharmacology I.
Outcomes (subject Pharmacology II):
1. the student acquires theoretical knowledge of the special pharmacology of the organ systems being addressed, with emphasis on the practical use of drugs in specific clinical situations.
2. the student will acquire practical skills in prescribing drugs and evaluating the effect of drugs to optimize the results of therapy with the minimization of side effects.
3. the student will be able to identify drugs by name and describe their basic properties.
Last update: Kalhousová Hana (28.08.2024)
|
|
||
Povinná literatura Doporučená literatura Doplňující literatura Last update: Kalhousová Hana (28.08.2024)
|
|
||
Zápočet a) Přítomnost na výuce Účast na seminářích a praktických cvičeních je povinná. Toleruje se jedna absence (důvod není nutno dokládat); do absencí se budou započítávat i pozdní příchody na výuku, budou-li významné. V případě dvou absencí bude student pro získání zápočtu detailně přezkoušen z problematiky obou zameškaných praktických cvičení. Z důvodu tří a více absencí bude student pro získání zápočtu přezkoušen v rozsahu celého semestru. Při absenci v tomto rozsahu je nutno také dodat oficiální zdůvodnění a náležitá potvrzení (např. od lékaře, z úřadu atd.).
b) Pracovní listy Během semestru řeší studenti na praktických cvičeních modelové klinické situace prezentované formou pracovních listů, nebo ústním zadáním učitele. Studenti musí na požádání předložit vypracovaná písemná řešení těchto zadání.
c) Znalosti Na každém praktickém cvičení probíhá klasifikovaná kontrola znalostí studentů písemnou nebo ústní formou. Průměr ze známek obdržených během výuky v semestru musí být nižší nebo roven 3,00 (absence nemá na průměr žádný vliv). Z důvodu průměru známek > 3,00 - student bude přezkoušen v rozsahu celého semestru.
d) V případě vynuceného přechodu na on-line výuku Praktická výuka bude probíhat distanční formou prostřednictvím MS TEAMS společně s použitím podkladů v MOODLE LFHK. Studenti budou povinni mít zapnuté kamery pro možnost kontroly jejich přítomnosti a aktivity. Opakované technické problémy ze strany studenta budou považovány za absenci. Hlavní náplní praktické výuky bude moderovaná diskuse a řešení příkladů z klinické praxe za použití písemných nebo ústních zadání. Přezkoušení znalostí bude probíhat průběžně online ústně, nebo formou prezenčního zápočtového testu v době, kdy to epidemiologická situace umožní.
Zkouška Podmínkou přistoupení ke zkoušce jsou zápočty z předmětů Farmakologie I. a II. daného studijního programu LFHK. Zkouška je zahájena testem. Test je neoddělitelnou součástí každého pokusu a jeho výsledek je důležitou součástí klasifikace. Test je zaměřen na základní znalosti v jednotlivých oblastech a determinuje přehled v oboru. Pokud se studentovi podaří dosáhnout v testu výsledku 1 nebo 1- a současně má průměr známek z průběžných testů jak v letním tak i zimním semestru 2,00 a méně (hodnoceno v každém semestru samostatně), bude si losovat pouze jednu otázku z obecné farmakologie. Není-li splněna tato podmínka, pak si student bude losovat jednu otázku z obecné farmakologie a jednu ze speciální farmakologie. Při výsledku testu horším než 3 během prvního pokusu je zkouška ukončena s výsledkem „neprospěl/a“. Při výsledku testu horším než 3 během druhého nebo třetího pokusu je možné postoupit k ústní části zkoušky, kde je ale nutno podat přesvědčivý výkon u obou vylosovaných otázek. Pravidla chování během závěrečných zkoušek: Cílem je poskytnout spravedlivé a rovné podmínky při závěrečné zkoušce. Nerespektování těchto pokynů bude mít za následek ukončení zkoušky a student obdrží známku 4 / NEPROSPĚL.
Student si smí vzít láhev vody. Musí být v čiré bezbarvé láhvi a štítek musí být odstraněn. Po vytažení otázky není dovoleno opustit prostory, kde se zkouška koná. V naléhavém případě bude studentovi určen doprovod.
Informace pro studenty, kteří opakují ročník: Studentům, kteří získali zápočet a opakují ročník, bude zápočet uznán a účast na přednáškách a praktické výuce mají dobrovolnou. Studentům, kteří úspěšně absolvovali zkoušku farmakologie a opakují ročník, bude zkouška uznána. Last update: Kalhousová Hana (28.08.2024)
|
|
||
Přednášky Přednášky budou probíhat prezenčně v MS Teams formou "živého" přenosu nebo akademický pracovník namluví prezentaci v Powerpointu a v čase určeném pro výuku bude online pro zodpovězení dotazů, nebo bude studentům k dispozici ke konzultacím či dotazům k přednášce jiným adekvátním způsobem. Výběr z těchto forem bude na přednášejícím a studenti budou v tomto směru s předstihem informováni. Záznam přednášky resp prezentace bude pak trvale k dispozici na odpovídajících stránkách Moodlu. Vyučující
Mimo výše uvedený rozvrh jsou k dispozici na našem Moodle video-přednášky k samostudiu ke zkoušce i pro semináře: KVS (doc. Štěrba: antiarytmika, kardiotonika, diuretika, léčiva ovlivňující RAAS a léčiva ovlivňující cévní tonus), diabetes a perorální diabetika (doc. Štěrba), protinádorová léčiva – obecná farmakologie a přehled léčiv (doc. Chládek), základní informace o lékových formách (Dr. Lenčová). K dalším tématům existují na Moodle prezentace (případně s komentáři). Praktická cvičení a semináře Vyučující
1. Léková závislost a opakování farmakologie CNS - mikrolekce, seminář. 2. Léčiva užívaná při poruchách hemostázy (krvácení a trombóza) - seminář. 3. Léčiva ovlivňující gastrointestinální trakt. Hypolipidemika - mikrolekce, seminář. 3.1. Případové studie. 4. Antiastmatika, histamin, antihistaminika - mikrolekce, seminář. 5. Hormony - insulin a antidiabetika, kortikoidy - mikrolekce, seminář. 6. KVS1: Kardiotonika, léčiva ovlivňující RAAS, diuretika - seminář. 7. KVS2: Přehled farmakologické léčby hypertenze, ICHS a srdečního selhání. 8. Antibiotika - seminář. 8.1. Beta-laktamová antibiotika, aminoglykozidy, glykopeptidy, chloramfenikol, makrolidy a tetracykliny. 9. Faktory ovlivňující reakci organizmu na léčivo - seminář. 10. Protinádorová chemoterapeutika - mikrolekce, seminář. 11. Lékové formy a předepisování léčivých přípravků I. - mikrolekce, seminář. 12. Předepisování léčivých přípravků II - mikrolekce, seminář.
Po předchozí domluvě jsou možné konzultace s kterýmkoliv učitelem Ústavu farmakologie. Last update: Kalhousová Hana (28.08.2024)
|