The subject of pathological physiology II follows on from the subject of pathological physiology I. Pathological physiology II includes in the all knowledge and skills that are the content of the subject of pathological physiology I. Pathological physiology II adds other areas of general and special pathophysiology. General pathophysiology deals with the general principles of origin, development and course of diseases and pathological conditions and pathological phenomena of a general nature. The subject of special pathophysiology is the etiology and pathogenesis of diseases and disorders of specific organs, organ systems and particular diseases. Practical skills related to basic medical procedures and their pathophysiological aspects in the context of theoretical knowledge are also taught. Prerequisites are knowledge from the fields to which pathological physiology follows, i.e. anatomy, histology, embryology, biology, genetics, chemistry and biochemistry, biophysics, physiology and microbiology. The subject includes practicing and extending knowledge and skills from the subject pathological physiology I and explaining them in the context of new knowledge and skills.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Předmět patologická fyziologie II navazuje na předmět patologická fyziologie I. Součástí předmětu patologická fyziologie II jsou v plném rozsahu znalosti a dovednosti, které jsou náplní předmětu patologická fyziologie I. Patologická fyziologie II doplňuje další oblasti obecné a speciální patofyziologie. Obecná patofyziologie se zabývá obecnými zákonitostmi vzniku, rozvoje a průběhu nemocí a patologických stavů a patologickými jevy obecného charakteru. Předmětem speciální patofyziologie je etiologie a patogeneze onemocnění konkrétních orgánů, orgánových systémů a jednotlivých nemocí. Vyučovány jsou i praktické dovednosti související se základními medicínskými postupy a jejich patofyziologické souvislosti zasazené do kontextu teoretických znalostí. Nezbytným předpokladem jsou znalosti z oborů, na něž patologická fyziologie navazuje, tj. anatomie, histologie, embryologie, biologie, genetiky, chemie a biochemie, biofyziky, fyziologie a mikrobiologie. Součástí předmětu je i procvičování a doplňování znalostí a dovedností z okruhů předmětu patologická fyziologie I a jejich zasazování do kontextu nových znalostí a dovedností.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Learning outcomes -
The subject pathological physiology II follows the subject pathological physiology I. The subject pathological physiology II includes in full extent knowledge and skills of the subject pathological physiology I.
The student knows the facts in the areas of general and special pathophysiology defined in the syllabus of the subjects pathological physiology I and II, he can present and logically organize them, recognize and evaluate their importance, present examples of described phenomena.
The student can define and explain terms and concepts listed in the syllabus of the subject, he can list, define and explain related terms.
For the diseases, pathological states, phenomena and processes listed in the syllabus, the student is able to enumerate and define related terms, describe and explain their causes, origin and risk factors, pathogenesis, manifestations, consequences, potential complications and pathophysiological aspects of basic therapeutic or preventive approaches.
The student can evaluate importance of etiological, risk and pathogenetic factors of diseases.
The student is oriented in the problems and can explain pathophysiological mechanisms of diseases, explain how and why the pathological processes proceed, can use the knowledge of general pathophysiological rules to understand and explain pathophysiology of particular organ systems and diseases and pathological states.
The student knows, understands and can explain relations between various parts of special pathophysiology. The student understands and can apply interrelations of individual organ systems under normal and pathological conditions.
The student has knowledge of subjects which pathophysiology follows up on, i.e. anatomy, histology, embryology, biology chemistry and biochemistry, biophysics, physiology, microbiology and pathological physiology I. The student can use this knowledge to understand pathophysiology and can find and explain their relations.
The student is able to search in the study literature and other sources for relevant information on the areas defined by exam questions and the syllabus of subjects pathological physiology I and II.
The student has practical skills in the range defined in the syllabus of the subject and can perform correctly given tasks.
The student practices and extends knowledge and skills in the topics of the subject pathological physiology I and puts them into the context of new knowledge.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Předmět patologická fyziologie II navazuje na předmět patologická fyziologie I. Součástí předmětu patologická fyziologie II jsou v plném rozsahu znalosti a dovednosti, které jsou náplní předmětu patologická fyziologie I.
Student zná fakta z oblastí obecné a speciální patofyziologie uvedených v platném sylabu předmětů patologická fyziologie I a II, dokáže je uvést, logicky uspořádat, zhodnotit jejich význam, uvést příklady popisovaných jevů.
Student dokáže definovat a vysvětlit pojmy uvedené v sylabu předmětu, dokáže vyjmenovat, definovat a vysvětlit pojmy související.
K onemocněním, patologickým stavům, jevům a procesům uvedeným v sylabu předmětu dokáže student vyjmenovat a definovat pojmy s problematikou související, popsat a vysvětlit příčiny a rizikové faktory, patogenezi, projevy, následky, případné komplikace a patofyziologické aspekty základních léčebných nebo preventivních postupů.
Student dokáže zhodnotit význam etiologických, rizikových a patogenetických faktorů onemocnění.
Student se dokáže v problematice zorientovat a dokáže vysvětlit patofyziologické mechanizmy onemocnění, jakým způsobem a proč se patologické procesy odehrávají, dokáže použít znalost obecných patofyziologických zákonitostí k pochopení a vysvětlení patofyziologie jednotlivých orgánových systémů a konkrétních onemocnění a patologických stavů.
Student dokáže propojit a dát do souvislostí znalosti z různých oblastí patofyziologie, pochopit a aplikovat vzájemnou provázanost jednotlivých orgánových systémů za normálních i patologických stavů.
Student má znalosti z předmětů, na něž patofyziologie navazuje, tj. anatomie, histologie, embryologie, biologie, genetiky, chemie a biochemie, biofyziky, fyziologie, mikrobiologie a patologické fyziologie I. Tyto znalosti dovede použít k pochopení patofyziologie, dát do vzájemných souvislostí, které dokáže popsat a vysvětlit.
Student dovede vyhledat ve studijní literatuře a dalších zdrojích relevantní informace k okruhům vymezeným zkouškovými otázkami a sylabem předmětů patologická fyziologie I a II.
Student má praktické dovednosti v rozsahu vymezeném sylabem předmětu a dokáže správně provést dané úkony.
Student si procvičí a rozšíří znalosti a dovednosti z předmětu patologická fyziologie I a zasadí je do kontextu nových znalostí a dovedností.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Entry requirements -
For the practical exercises, the student must be theoretically prepared for the topic of the given class and is obliged to acquaint himself with the guideline for the given experiment or task (see study literature). Students, who did not attend the class in time, will be not admitted to the class.
Prerequisites are knowledge from the fields to which the subject pathological physiology follows, i.e. anatomy, histology, embryology, biology, genetics, chemistry and biochemistry, biophysics, physiology, microbiology, and pathological physiology I.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Student musí být na praktická cvičení nebo semináře řádně teoreticky připraven a musí se předem seznámit s návodem příslušné praktické úlohy (viz studijní literatura). Studenti, kteří se nedostaví na výuku včas, nebudou na praktická cvičení vpuštěni.
Nezbytným předpokladem jsou znalosti z oborů, na něž předmět patologická fyziologie II navazuje, tj. z anatomie, histologie, embryologie, biologie, genetiky, chemie a biochemie, biofyziky, fyziologie, mikrobiologie a patologické fyziologie I.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Course completion requirements -
The subject pathological physiology II is completed with a credit and an exam. The required knowledge includes also the full content of the course pathological physiology I.
Conditions for the credit – pathological physiology II:
1. Active attending practical exercises – 2 absences per semester are allowed.
For the practical exercises, the student must be theoretically prepared for the topic of the given class and is obliged to acquaint himself with the guideline for the given experiment or task (see study literature). Prerequisites are knowledge from the fields to which the subject pathological physiology II follows, i.e. pathological physiology I, anatomy, histology, embryology, biology, genetics, chemistry and biochemistry, biophysics, physiology and microbiology. Students, who did not attend the class in time, will be not admitted to the class.
2. Submitting of correctly elaborated protocols of all experiments and practical exercises to the teacher, who assesses their correctness and confirms them as fulfilled, or returns them for revision.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Předmět patologická fyziologie II je zakončen zápočtem a zkouškou. Požadované znalosti zahrnují v plném rozsahu i obsah předmětu patologická fyziologie I.
Podmínky zápočtu z předmětu patologická fyziologie II:
1. Aktivní účast na praktických cvičeních – povoleny jsou 2 absence za semestr.
Student musí být na praktická cvičení nebo semináře řádně teoreticky připraven a musí se předem seznámit s návodem příslušné praktické úlohy (viz studijní literatura). Nezbytným předpokladem jsou znalosti z oborů, na něž předmět patologická fyziologie II navazuje, tj. z patologické fyziologie I, anatomie, histologie, embryologie, biologie, genetiky, chemie a biochemie, biofyziky, fyziologie a mikrobiologie.
Studenti, kteří se nedostaví na výuku včas, nebudou na praktická cvičení vpuštěni.
2. Odevzdání řádně vypracovaných protokolů ze všech praktických cvičení vyučujícímu, který posoudí jejich správnost a uzná je jako splněné, nebo je vrátí k přepracování.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Literature -
Mandatory literature:
Sobotka et al.: Pathophysiology – Laboratory Exercises. 2013, Karolinum, 2013
McPhee, Hammer et al.: Pathophysiology of Disease: An Introduction to Clinical Medicine. The McGraw-Hill Companies, Inc., 6th Edition 2010 (or later issues)
Educational materials of the Department of Pathophysiology published on educational portals of the Faculty of Medicine in Pilsen, Charles University or the webpage of the department or provided to students in printed or electronic form.
Recommended literature:
Hueher et al.: Understanding Pathophysiology. Elsevier, 2017
McCance and Huether: Pathophysiology, the Biologic Basis for Disease in Adults and Children. Elsevier, 2019
Banasik and Copstead: Pathophysiology. Elsevier, 2019
Hulín et al.: Pathophysiology. Slovak Academic Press, 1997 (or later issues)
Silbernagl and Lang: Color Atlas of Pathophysiology. 3rd edition, Georg Thieme Verlag KG, 2016
Price and Wilson et al.: Pathophysiology – Clinical concepts of disease processes. Mosby, Inc., 2003
Guyton: Human physiology and mechanisms of disease. W. B. Saunders Company, the latest issue
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Povinná studijní literatura:
Sobotka et al.: Pathophysiology – Laboratory Exercises. 2013, Karolinum, 2013
McPhee, Hammer et al.: Pathophysiology of Disease: An Introduction to Clinical Medicine. The McGraw-Hill Companies, Inc., 6th Edition 2010 (or later issues)
Studijní materiály Ústavu patofyziologie zveřejněné na výukových portálech LF UK v Plzni, na webových stánkách ústavu nebo předané studentům v tištěné či elektronické podobě.
Doporučená studijní literatura:
Hueher et al.: Understanding Pathophysiology. Elsevier, 2017
McCance and Huether: Pathophysiology, the Biologic Basis for Disease in Adults and Children. Elsevier, 2019
Banasik and Copstead: Pathophysiology. Elsevier, 2019
Hulín et al.: Pathophysiology. Slovak Academic Press, 1997 (or later issues)
Silbernagl and Lang: Color Atlas of Pathophysiology. 3rd edition, Georg Thieme Verlag KG, 2016
Price and Wilson et al.: Pathophysiology – Clinical concepts of disease processes. Mosby, Inc., 2003
Guyton: Human physiology and mechanisms of disease. W. B. Saunders Company, the latest issue
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Requirements to the exam -
The condition for registration for the exam is to obtain a credit in pathological physiology I and pathological physiology II, if not set differently for a specific term.
The student is obliged to register for the exam using SIS (other ways of registration will not be accepted) within the deadline specified in SIS for the given exam date. Registration is necessary for the regular term as well as for potential 1st re-examination or 2nd re-examination. The condition for registration for the exam is to obtain a credit (if not specified differently for a particular exam date). For exam dates, the impossibility of registering if less than 5 days before this date the student’s regular or 1st re-examination term was classified "fail" can be set. Some exam dates can be limited to regular examination, the 1st re-examination or the 2nd re-examination.
The required knowledge contains curriculum of both subjects pathological physiology I and pathological physiology II. Knowledge of other subjects to which pathological physiology follows is also necessary (see syllabus).
The required knowledge is based on the list of exam questions, detailed syllabi and goals of teaching of the subjects pathological physiology I and pathological physiology II available on the website of the Department of Pathological Physiology:
The exam consists of a practical exam and oral exam.
Practical exam consists of 1 question and description, diagnosis and pathophysiological analysis of 3 ECG records. Failure in the practical exam means classification of the exam “fail”.
Oral exam consists of 4 questions. To pass the oral exam, the student must show sufficient knowledge in each of these 4 questions.
Final classification takes into consideration not only the performance in the oral exam but also the classification of the practical exam.
Practical and oral exams constitute one complex and cannot be separated into two examination terms. In the case of classification of any part of the exam "failed", the student is subjected to both the practical and oral exam again in the 1st or 2nd reexamination.
During preparation for the exam, from the moment the first exam question is given, or during the exam itself, students are not allowed to use or carry any electronic devices, including mobile phones, or text or other study materials and aids, except for tools and material provided by the teacher for the purposes of the practical exam. From the moment of giving the first question, during the subsequent preparation and during the exam itself, students are not allowed to leave the room. To prepare for the exam, the student has 30 minutes from the time the questions are given. During the preparation, the student can write notes only on a paper and with a pencil, which are provided to the student by a staff member of the Department of Pathological Physiology. It is not allowed to carry any other paper or notepad.
Due to capacity reasons, the exam can be divided into several days within the given exam date. Students are required to attend the appropriate stage of the exam according to the schedule or examiner's instructions.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Podmínkou pro přihlášení ke zkoušce je získání zápočtu z patologické fyziologie I i z patologické fyziologie II, nebude-li u konkrétního termínu nastaveno jinak.
Student se musí na zkoušku přihlásit prostřednictvím SIS (jiný způsob přihlášení nebude akceptován) ve lhůtě nastavené v SIS pro daný zkouškový termín. Přihlášení je nutné jak na řádný termín, tak na případný 1. a 2. opravný termín. Pro zkouškové termíny může být nastavena nemožnost přihlásit se, pokud méně než 5 dní před tímto termínem konal zkoušku s klasifikací „neprospěl/a“. Některé zkouškové termíny mohou být omezeny na řádné, první opravné nebo druhé opravné zkoušky.
Rozsah požadovaných znalostí zahrnuje učivo předmětů patologická fyziologie I i patologická fyziologie II. Nezbytné jsou též znalosti z dalších předmětů, na něž patologická fyziologie navazuje (viz sylabus předmětu). Požadované znalosti vycházejí ze zkouškových otázek, podrobných sylabů a cílů výuky předmětů patologická fyziologie I a patologická fyziologie II dostupných na webových stránkách Ústavu patologické fyziologie: https://lfp.cuni.cz/ustav-patologicke-fyziologie/
Zkouška sestává z praktické zkoušky a ústní zkoušky.
Praktická zkouška sestává z jedné otázky a popisu, vyhodnocení a patofyziologického rozboru 3 EKG křivek. Nesložení praktické zkoušky znamená klasifikaci celé zkoušky stupněm „neprospěl/a“.
Ústní zkouška sestává ze 4 otázek. K úspěšnému složení zkoušky je třeba prokázat dostatečné znalosti v každé z těchto 4 otázek.
Výsledná klasifikace zohledňuje nejen výkon studenta při ústní zkoušce, ale i známku z praktické zkoušky.
Praktická a ústní zkouška tvoří jeden celek a nelze je rozložit do dvou zkouškových termínů. V případě klasifikace kterékoliv části zkoušky „neprospěl/a“ skládá student v 1., případně 2. opravném termínu znovu jak praktickou, tak ústní zkoušku.
Během přípravy na zkoušku od okamžiku zadání první otázky ani během zkoušky samotné není dovoleno používat, ani mít při sobě žádné elektronické přístroje včetně mobilních telefonů ani textové ani jiné studijní materiály a pomůcky, kromě pomůcek vydaných vyučujícím pro účely praktické zkoušky. Od okamžiku zadání první otázky během následné přípravy a během konání zkoušky samotné není dovoleno opouštět místnost. Na přípravu ke zkoušce má student od zadání otázek 30 minut. Během přípravy si může student psát poznámky pouze na papír a tužkou, které jsou studentovi vydány pracovníkem Ústavu patologické fyziologie. Mít při sobě jiný papír nebo poznámkový blok není dovoleno.
Z kapacitních důvodů je možné, že zkouška bude v daném zkouškovém termínu rozdělena do několika dnů. Přihlášení studenti jsou povinni zúčastnit se zkoušky dle rozpisu nebo pokynů zkoušejícího.
Last update: Cendelín Jan, doc. MUDr., Ph.D. (23.09.2024)
Syllabus -
Pathological physiology II: Syllabus of the subject - General medicine
The subject pathological physiology II includes in full extent knowledge and skills of the subject pathological physiology I (see syllabus of Pathological Physiology I). Individual topics can be moved between the subjects pathological physiology I and pathological physiology II.
Součástí předmětu patologická fyziologie II jsou v plném rozsahu znalosti a dovednosti, které jsou náplní předmětu patologická fyziologie I (viz sylabus předmětu Patologická fyziologie I).
Ve výuce mohou být jednotlivá témata přesouvána mezi předměty patologická fyziologie I a patologická fyziologie II.
Obecná patofyziologie II
Stres, stresové nemoci, psychosomatické vztahy
Speciální patofyziologie II
Patofyziologie vylučovacího systému
Anurie, oligurie, polyurie, proteinurie, hematurie, urolitiáza, záněty vylučovacího systému
Poruchy perfuze ledvin, poruchy glomerulárních, tubulárních a endokrinních funkcí ledvin
Akutní a chronické renální selhání, uremický syndrom, nefrotický a nefritický syndrom