Pharmacokinetics/dynamics, individ. variation, side effects, interactions, evaluation of new drugs, rational pharmacother., pharmacopoeia, drug formulations, prescribing of drugschemical mediators, nervous system, drugs affecting heart + vascular system, haemostasis + thrombosis, diuretics, dislipoproteinaemias, respiratory + gastrointestinal systems, uterus, anti-inflammatory + immunosuppressant drugs, radiopharmaceuticals, locally acting drugs, disinfectant +antiseptic agents, chemotherapy of infectious + malignant disease, hormones, vitamins, toxicology, phytotherapy, phytotoxicology
Last update: BURIANKO (26.04.2005)
Farmakologie je dvousemestrální předmět, ve kterém se studenti seznámí se zákonitostmi farmakodynamiky, farmakokinetiky a mechanismu účinku jednotlivých látek.
V praktických cvičeních si budoucí lékaři osvojí principy racionální farmakoterapie se zaměřením na výběr vhodného léčiva, omezení lékových interakcí a nežádoucích účinků. Snahou ústavu je studenty připravit i na praktické aspekty užívání léčiv – od správných zásad předepisování léčivých přípravků po mezioborovou spolupráci. Naším cílem je spokojený a dobře informovaný pacient.
Tento předmět Farmakologie II. navazuje v zimním semestru 4. ročníku, je ohodnocen 9 kredity a je zakončen zkouškou.
Last update: Ottlová Aneta, MUDr. (27.09.2021)
Course completion requirements - Czech
Účast na seminářích je povinná (povolena 1 absence). Pro udělení zápočtu je nutná aktivní účast na seminářích, splnění průběžných testů, úkolů a závěrečný zápočtový test. Zápočtový test může student psát v řádném termínu, případně ve dvou opravných.
Last update: Ottlová Aneta, MUDr. (27.09.2021)
Literature - Czech
Povinná studijní literatura: ŠVIHOVEC J. (ed): Farmakologie. Grada 2018. MARTÍNKOVÁ J.: Farmakologie pro studenty zdravotnických oborů, 2., zcela přepracované a doplněné vydání. Grada 2018. Další výukové materiály zadané vyučujícím k předmětu farmakologie jsou na E-learningovém portálu Moodle (http://lms.lfp.cuni.cz) nebo Mefanet (http://mefanet.lfp.cuni.cz).
Doporučená literatura: LÜLLMANN H.: Barevný atlas farmakologie. Grada publishing a.s. 2012. EYBL V.: Vybrané kapitoly z obecné farmakologie. 2. vydání, Karolinum 2010. RANG & DALE´S Pharmacology, 8th edition, 2016, Elsevier Ltd. SLÍVA, J. a VOTAVA M.: Farmakologie. Lékařské repetitorium. Triton, 2011.
Last update: Ottlová Aneta, MUDr. (27.09.2021)
Requirements to the exam - Czech
Úspěšné absolvování počítačového testu a ústního přezkoušení. Počítačový test se skládá z 50ti náhodně vygenerovaných otázek, které mají 4 možné odpovědi, z nichž pouze 1 je správná. Pro úspěšné splnění testu je potřeba získat 35 a více bodů (tj. 70% úspěšnost). Pro ústní přezkoušení si student vypracuje dvě otázky, jednu z obecné a druhou ze speciální farmakologie. Seznam otázek ke zkoušce je předem zveřejněný a je k dispozici ke stažení ve wordovém souboru na SIS.
Last update: Ottlová Aneta, MUDr. (27.09.2021)
Syllabus - Czech
Témata seminářů:
1. Fytoterapie a fytotoxikologie. Alternativní medicína. Samostudium: Topické přípravky. Lékové formy 2. a 3. generace. (Moodle) 2. Opakování receptury. Opakování vegetativního nervového systému. Samostudium: Farmakoterapie onemocnění gastrointestinálního traktu. 3. Opakování antibiotik. Farmakoterapie bolesti. Léčba migrény. Samostudium: Farmakoterapie ve stáří a u dětí. 4. Terapie onemocnění kardiovaskulárního systému – opakování a kazuistiky. Samostudium: Farmakoterapie obezity, anémie a venofarmaka. 5. Lékové závislosti. Samostudium: Nežádoucí, karcinogenní a teratogenní účinky. Léčiva v těhotenství. 6. Interakce léčiv. 7. Celkové opakování. Zápočtový test.
Přednášky:
1. Antimikrobiální léčiva I. 2. Antimikrobiální léčiva II, antimykotika. 3. Antivirotika. Antiprotozoální látky. Antihelmintika. Dezinficiencia a antiseptika. 4. Farmakoterapie v dermatovenerologii. Farmakoterapie v oftalmologii. 5. Léčiva užívaná k léčbě srdce a cév – přehled. 6. Antihypertenziva. Hypolipidemika. 7. Farmakoterapie ischemické choroby srdeční a srdečního selhání. Antiarytmika. 8. Antiagregancia, antikoagulancia. Trombolytika a antifibrinolytika. 9. Farmakoterapie diabetes mellitus. Tyreoidální léčiva, glukokortikoidy, mineralokortikoidy. Hormony hypothalamu, adenohypofýzy a neurohypofýzy. 10. Látky ovlivňující imunitní systém (imunosuprese a imunostimulace). Léčiva užívaná v revmatologii. 11. Farmakoterapie dnavé artritidy, osteoartrózy a osteoporózy. 12. Protinádorová léčiva. Kontrastní látky a radiofarmaka. 13. Farmakoterapie akutních stavů.