Stomatology - DA1108358
|
|
|
||
Jde o povinný studijní předmět, který patří mezi předměty profilujícího základu. Cílem předmětu je získání klinických znalostí a dovedností v souvisejícím lékařském oboru stomatologie a jejich fixace, které vytvářejí základní předpoklady nezbytné pro úspěšný výkon zdravotnického povolání lékaře. Náplní předmětu stomatologie je dále seznámení s jeho jednotlivými disciplínami v rozsahu multidisciplinární spolupráce všeobecných a zubních lékařů. V rámci předmětu student získá především následující znalosti, dovednosti a kompetence:
- Odebrat kompletní a přesnou anamnézu ve standardizované formě, s ohledem na pacientova očekávání, priority, hodnoty a duchovní potřeby, orientovat se v obtížích pacientů všech věkových kategorií.
- Identifikovat obtíže a příznaky: asymetrie obličeje, deformace, suchost, bolest, útvar v ústech nebo v krku, léze v ústech, bolesti obličeje, čelistí nebo zubů, křeče žvýkacího svalstva (trismus), otok obličeje, rtů, halitóza (foetor oris) a další.
- Použít klinickou rozvahu při získávání informací významných pro pacientovu léčbu.
- Získat specifické dovednosti vztahující se k fyzikálnímu vyšetření: zejména vyšetření hlavy, obličeje, dutiny ústní včetně zubů, tvrdých a měkkých tkání, temporomandibulárního kloubu, nosu, slinných žláz a hrtanu pohledem.
- Stanovit diferenciálně diagnostických možností na základě klinického obrazu.
- Zahrnout vědecké poznatky teoretických lékařských věd včetně epidemiologických informací (incidence,
prevalence) do klinické rozvahy za účelem sestavit diferenciální a pracovní diagnózu
- Doporučit vstupní, nákladově efektivní diagnostickou metodu pro pacienta s akutním nebo chronickým
onemocněním, nebo jako součást preventivní zdravotní prohlídky.
- Uvést vědecky podložený (evidence-based) důvod pro objednání specializovaných vyšetření (je-li to vhodné,
zároveň zahrnout poznatky z teoretických lékařských oborů vztahujících se ke klinickému stavu pacienta), vzít v
úvahu i difirenciální diagnostiku včetně nákladové efektivitu objednaných vyšetření.
- Porozumět výkonu a vysvětlit ho z hlediska anatomie a fyziologie, vysvětlit pacientovi indikace a kontraindikace, rizika a přínosy, alternativy a možné komplikace vztahující se k výkonu.
- Rozpoznat pacienta vyžadujícího urgentní /neodkladnou péči, iniciální vyhodnocení a zahájení péče, zejména
vyhodnotit klinický stav pacienta na základě patofyziologických principů, rozpoznat možné příčinné etiologie,
které mohou způsobit zhoršování stavu pacienta.
- Prokázat znalost častých a/nebo závažných nosologických jednotek oboru včetně jejich etiopatogenetických
příčin, klinického obrazu, diagnostiky, léčby a prognózy. Last update: Procházková Helena, Bc. (12.02.2024)
|
|
||
DOSTÁLOVÁ, Taťjana a kol. Stomatologie. 1. vyd. Praha: Grada, 2008. 193 s. ISBN 978-80-247-2700-4. DOSTÁLOVÁ, Taťjana, Michaela BEZNOSKOVÁ SEYDLOVÁ a Marie BARTOŇOVÁ. Dentistry and oral diseases: for medical students. 1. vyd. Praha: Grada, 2010. 203 s. ISBN 978-80-247-3005-9. BAUMRUKOVÁ, Irena. Medical English in stomatology. Praha: Maxdorf, ©2010. 202 s. Jessenius. ISBN 978-80-7345 232-2. ŠEDÝ, Jiří. Kompendium stomatologie I. 1. vyd. Praha: Triton, 2012. 1196 s. ISBN 978-80-7387-543-5.
WEBER, Thomas. Memorix zubního lékařství. Překlad Magdalena Koťová. 2. české vyd. Praha: Grada, 2012. 584 s. ISBN 978-80-247-3519-1.
Další studijní materiály jsou zveřejněny na adrese: https://dl1.cuni.cz/enrol/index.php?id=576 Last update: Procházková Helena, Bc. (12.02.2024)
|