|
|
|
||
Jde o povinný studijní předmět. Cílem předmětu je získání znalostí a dovedností v souvisejícím lékařském oboru soudního lékařství a jejich fixace, které vytvářejí základní předpoklady nezbytné pro implementaci nabytých znalostí do klinických oborů a pro úspěšný výkon zdravotnického povolání lékaře. V rámci předmětu student získá především následující znalosti, dovednosti a kompetence:
- Identifikovat a používat i jiné zdroje informací při získávání kompletní anamnézy, včetně rodinných příslušníků, praktických lékařů, případně personálu ubytovacího zařízení, lékárny, sociálních služeb a jiných zdravotnických organizací.
- Identifikovat obtíže a příznaky: nepřirozená smrt, neočekávaná nebo náhlá smrt, vyšetření kůže (změny na ústní, genitální nebo perianální sliznici, ekchymóza, hematomy, purpura, infikovaná rána, opožděné hojení ran, kožní vředy, makuly, papuly, pustuly, puchýře, vředy a abscesy, buly, nekroza, nádory apod.) s důrazem na rozpoznání kožních známek týrání a zanedbávání a na schopnost odlišit tyto od jinak vzniklých poranění, resp. Běžných chorobných kožích projevů, poranění břicha, popáleniny, omrzliny, kontuze, pohmoždění měkkých tkání, dislokace v kloubu, tonutí, utonutí, cizí těleso, kraniocerebrální poranění, poranění končetin, lacerace, uzavřená nebo otevřená rána, poranění páteře, poranění hrudníku, poranění cév, sebepoškozování, sebevražda (suicidium)
- Zhodnotit další nálezy při prohlídce zemřelého, např.: cyanóza, gangréna, edém, abnormální porodní hmotnost a prematurita
- Akutní stavy, nálezy a situace: zneužívání a zanedbávání dětí, kojeneckou smrt, týrání a zanedbávání seniorů,
popáleniny, intoxikace, otrava, sebepoškozování a pokus o sebevraždu
- Zjistit, jaká byla dosavadní léčba pacienta, včetně doplňkových nebo alternativních postupů léčby.
- Zjistit, zda a případně jaké psychoaktivní látky pacient užíval.
- Rozpoznat sebepoškozování nebo násilí páchané na pacientovi, včetně napadení.
- Získat specifické dovednosti vztahující se k fyzikálnímu vyšetření: Forenzní vyšetření osoby pod vlivem alkoholu a/nebo drog. Dokumentace fyzického/sexuálního násilí, Klinická diagnóza smrti, určení času úmrtí
- Objednat potřebné testy a vyšetření v případu s forenzními důsledky: test přítomnosti návykových látek v krvi,
rentgen, genetické testy.
- Zaznamenat a prezentovat interakce s pozůstalými, předávání dokumentace, zejména vést dokumentaci pacienta; informace třídit, organizovat, řadit dle významu a shrnovat; dodržovat platné předpisy a požadavky.
- Otázky spojené s domácím násilím, sexuálním zneužíváním, znásilněním.
Last update: Procházka Zdeněk (04.09.2020)
|
|
||
Účast na seminářích minimálně 80%, zápočet, zkouška. Last update: Procházková Helena, Bc. (30.09.2024)
|
|
||
HIRT, Miroslav a František VOREL. Soudní lékařství. Praha: Grada Publishing, 2016. ISBN 978-80-247-5680-6.
HIRT, Miroslav, František VOREL a Petr HEJNA. Velký výkladový slovník soudnělékařské terminologie. Praha: Grada Publishing, 2018. ISBN 978-80-247-1979-5.
BOUŠKA, Ivan a Pavel TOUPALÍK. Soudnělékařská diagnostika náhlé smrti. 2., upr. vyd. Praha: Karolinum, 2012.
PAYNE-JAMES, Jason, Richard JONES, Steven B. KARCH a John MANLOVE. Simpson's forensic medicine. 13th ed. London: Hodder Arnold, c2011. ISBN 978-0-340-98603-5.
DIMAIO, Vincent J.M a Dominick DIMAIO. Forensic pathology. 2nd ed. Boca Raton: CRC Press, c2001. Practical aspects of criminal and forensic investigations. ISBN 0-8493-0072-X.v
Další studijní materiály jsou zveřejněny na adrese: https://dl1.cuni.cz/enrol/index.php?id=7083 Last update: Procházka Zdeněk (04.09.2020)
|
|
||
Účast na seminářích 80% a více, nastudování těchto tematických okruhů (zkušební otázky):
1. Lékař jako svědek, lékař jako znalec. Znalecký posudek a jeho význam. 2. Soudně lékařská identifikace. 3. Posmrtné změny časné a pozdní. 4. Určování doby smrti. Důkaz smrti a důkaz smrti mozku. 5. Druhy pitev. Postupy při úmrtí (zákon o zdravotních službách 372/2011 Sb.) 6. Příčiny náhlé smrti v dospělosti. 7. Úmrtí ve věku 0 - 1 rok, 1 - 18 let, včetně smrti násilné. 8. Vitální reakce celková a místní, supravitální reakce. Určování stáří poranění. 9. Udušení. 10. Znásilnění a pohlavní zneužívání. Týrání svěřené osoby. 11. Poranění hlavy. 12. Poranění krku. 13. Poranění hrudníku. 14. Poranění břicha. 15. Poranění končetin. 16. Rány řezné, bodné a sečné, rány vzniklé kousnutím. 17. Rány střelné. 18. Tupá poranění. 19. Poranění při pádech - pád ze stoje, pád z výše. 20. Dopravní úrazy chodců. 21. Dopravní úrazy cyklistů, motocyklistů a pasažérů motorových vozidel. 22. Úrazy na železnici. 23. Porušení zdraví fyzikálními noxami. 24. Základy toxikologie. 25. Poškození zdraví kyselinami a alkáliemi, methanol a ethylenglykol. 26. Otrava oxidem uhelnatým, kyanidy a dusitany a dusičnany. 27. Otrava houbami, rostlinnými a živočišnými jedy. 28. Soudně lékařská alkohologie. 29. Otrava léky a omamné a psychotropní látky.
Last update: Procházková Helena, Bc. (30.09.2024)
|
|
||
Sylabus soudní lékařství a toxikologie
1. Lékař jako svědek, lékař jako znalec. Znalecký posudek a jeho význam.
2. Soudně lékařská identifikace.
3. Posmrtné změny časné a pozdní.
4. Určování doby smrti. Důkaz smrti a důkaz smrti mozku.
5. Druhy pitev. Postupy při úmrtí (zákon o zdravotních službách 372/2011 Sb.).
6. Příčiny náhlé smrti v dospělosti.
7. Úmrtí ve věku 0 - 1 rok, 1 - 18 let, včetně smrti násilné.
8. Vitální reakce celková a místní, supravitální reakce. Určování stáří poranění.
9. Udušení
10. Znásilnění a pohlavní zneužívání. Týrání svěřené osoby.
11. Poranění hlavy.
12. Poranění krku.
13. Poranění hrudníku
14. Poranění břicha
15. Poranění končetin
16. Rány řezné, bodné a sečné, rány vzniklé kousnutím.
17. Rány střelné.
18. Tupá poranění
19. Poranění při pádech - pád ze stoje, pád z výše. 20. Dopravní úrazy chodců. 21. Dopravní úrazy cyklistů, motocyklistů a pasažérů motorových vozidel. 22. Úrazy na železnici.
23. Porušení zdraví fyzikálními noxami.
24. Základy toxikologie.
25. Poškození zdraví kyselinami a alkáliemi, otrava methanolem a ethylenglykolem. 26. Otrava oxidem uhelnatým, kyanidy, dusitany a dusičnany.
27. Otrava houbami, rostlinnými a živočišnými jedy.
28. Soudně lékařská alkohologie.
29. Otrava léky a omamné a psychotropní látky.
Last update: Procházková Helena, Bc. (30.09.2024)
|