Obsah předmětu umožňuje osvojení základních profesionálních dovedností všeobecných sester a patří ke komplexu základních odborných předmětů. Umožňuje studentům získat základní manuální zručnost a jistotu
bezpečného a kvalitního provádění odborných výkonů a procedur u pacientů. Jednotlivé ošetřovatelské postupy vychází z principu holistického pojetí ošetřovatelské péče. Důraz je kladen na dodržování postupů ve shodě s nejnovějšími výsledky vědeckého výzkumu. Výuka je praktická.
Last update: Tomová Šárka, PhDr., MPH, Ph.D. et Ph.D. (11.09.2019)
Aim of the course - Czech
Osvojit si vědomosti a dovednosti nezbytné pro bezpečnou praxi při uspokojování individuálních potřeb pacientů;
Naučit se praktické realizaci „holistické péče“ o jednotlivce; pochopit význam uspokojení potřeb u jednotlivce;
Získat manuální zručnost k provádění jednotlivých ošetřovatelských výkonů;
Uvědomit si důsledky neprofesionálních intervencí v poskytování individuální péče;
Naučit se vyhodnotit účinnost ošetřovatelských intervencí;
Naučit se provádět výkony z oblasti závislých činností sestry tj. diagnostické a léčebné výkony;
Naučit se dodržovat zásady týmové spolupráce.
Last update: Tomová Šárka, PhDr., MPH, Ph.D. et Ph.D. (11.09.2019)
Course completion requirements - Czech
PŘEDMĚT JE UKONČEN ZÁPOČTEM A ZKOUŠKOU.
PODMÍKY UDĚLENÍ ZÁPOČTU:
100% účast na kontaktní výuce (neúčast z důvodu nemoci se uznává);
úspěšné vyplnění zápočtového testu podle předem definovaných kritérií.
ZKOUŠKA:
Zkouška je praktická, její součástí je demonstrace vybraného ošetřovatelského postupu v modelové učebně na simulátorech.
Last update: Tomová Šárka, PhDr., MPH, Ph.D. et Ph.D. (11.09.2019)
Literature - Czech
ZÁKLADNÍ STUDIJNÍ LITERATURA:
JIRKOVSKÝ, D. a kol. 2012. Ošetřovatelské postupy a intervence. 1. vyd. Praha: Fakultní nemocnice v Motole, 2012. 411 s. ISBN 978-80-87347-13-3.(elektronická verze učebnice je ke stažení pod odkazem: http://www.lf2.cuni.cz/files/page/files/2016/inouceb.pdf).
Kurz Ošetřovatelství I. a II. je v Moodle k dispozici pod odkazem:https://dl1.cuni.cz/course/view.php?id=7792 (navigace:Lékařské fakulty - 2. lékařská fakulta - Ústav ošetřovatelství - Všeobecné lékařství - Ošetřovatelství I. a II.). Heslo pro první přihlášení studentů je Nursing.
ŠAMÁNKOVÁ, M. et al. Základy ošetřovatelství. 1. vyd. Praha: Karolinum, 2006. 353s. ISBN 80-246-1091-4.
NEJEDLÁ, M. Fyzikální vyšetření pro sestry. 1. vyd. Praha: Grada, 2006. 248s. ISBN 80-247-1150-8.
VYTEJČKOVÁ, R. a kol. 2013. Ošetřovatelské postupy v péči o nemocné II. 1. vyd. Praha: Grada, 2013. 272 s. ISBN 978-80-247-3420-0.
ROZŠIŘUJÍCÍ STUDIJNÍ LITERATURA:
ŠPINAR, J. a kol. Propedeutika a vyšetřovací metody vnitřních nemocí. 1. vyd. Praha: Grada, 2008.256 s. ISBN 978-80-247-1749-4.
ELKIN,M.K., PERRY,A.G., POTTER, A.P.: Nursing Interventions and Clinical Skills. 2nd ed. St.Louis: Mosby, 2000 ISBN 0-323-00802-X.
SMITH-TEMPLE,J., JOHNSON, J.Y.: Nurses´ Guide to Clinical Procedures. Philadelphia: Lippincott-Raven Publishers, 1997 ISBN 0-397-55464-8.
MIKŠOVÁ, Z., FROŇKOVÁ, M., HERNOVÁ, R., ZAJÍČKOVÁ, M.: Kapitoly z ošetřovatelské péče I. Praha: Grada, 2005 ISBN 80-247-1442-6.
MIKŠOVÁ,Z., FROŇKOVÁ, M., ZAJÍČKOVÁ, M.: Kapitoly z ošetřovatelské péče II. Praha: Grada, 2006. 172 s. ISBN 80-247-1443-4.
Last update: Tomová Šárka, PhDr., MPH, Ph.D. et Ph.D. (11.09.2019)
Requirements to the exam - Czech
ZKOUŠKA
je praktická a zahrnuje všechny vyučované oblasti. Student předvede praktický výkon ošetřovatelské činnosti v modelové učebně na simulátorech, který si náhodně vylosuje. Odůvodní přípravu pacienta k výkonu, přípravu pomůcek, postup výkonu, uložení pomůcek, péči o pacienta po výkonu.
TEMATICKÉ OKRUHY K PROVEDENÍ PRAKTICKÝCH ČINNOSTÍ:
Hygienické požadavky na provoz zdravotnických zařízení;
Hygienické zabezpečení rukou;
Lůžko nemocného a jeho úprava;
Prevence imobilizačního syndromu;
Hygienická péče o pacienta;
Přikládání obvazů;
Předoperační příprava;
Pooperační péče;
Péče o dekubity;
Sledování, měření a hodnocení fyziologických funkcí;
Péče o vyprazdňování;
Podávání léků per os;
Podávání léků ostatními neinjekčními způsoby;
Aplikace injekcí;
Aplikace kyslíku;
Odběr biologického materiálu;
Výživa nemocných.
Last update: Tomová Šárka, PhDr., MPH, Ph.D. et Ph.D. (11.09.2019)
Syllabus - Czech
OBSAHOVÉ ZAMĚŘENÍ:
SEMINÁŘE/PRAKTIKÁ CVIČENÍ:
Základní východiska ošetřovatelských dovedností - Ošetřovatelské diagnózy a ošetřovatelské intervence: Standardní postup pro všechny ošetřovatelské intervence. Usnadnění a podpora komunikace: zajištění psychosociálního pohodlí, aktivní naslouchání, vedení rozhovoru. Prevence vzniku infekce: mytí rukou, používání rukavic na jedno použití, izolace nemocného, speciální opatření. Zajištění bezpečného prostředí: vybavení signalizací, přístrojovou technikou, apod. (dle standardů v primární, sekundární, terciární ošetřovatelské péči). Intervence při akutních stavech.
Denní životní aktivity - Podpora aktivity a mobility. Edukace a pomoc v oblasti hygieny a stlaní lůžka, celková koupel, péče o dutinu ústní, péče o vlasy, péče o chodidla a nehty. Edukace a pomoc v oblasti příjmu potravy: krmení pacienta, pomoc pacientovi s poruchou polykání, vážení pacienta, sledování příjmu a výdeje tekutin. Edukace a pomoc při vylučování: podání podložní mísy, močové láhve, péče o inkontinentního pacienta, podání klyzmatu. Podpora tělesného pohodlí, spánku a odpočinku: opatření k zajištění klidného spánku, progresivní relaxace, vedená imaginace.
Fyzikální vyšetření - Celkové posouzení zdravotního stavu: mentální stav; hlava, obličej a krk; nos, vedlejší dutiny a ústa; oči a uši; hrudník, plíce a prsa, horní i dolní končetiny, genitál a konečník. Vitální funkce: měření tělesné teploty, pulsu, dýchání, krevního tlaku, měření kyslíkové saturace-pulsní oxymetrie. Celkové rychlé orientační vyšetření: stav a celistvost kůže, poslech plicních zvuků, poslech apikálního pulsu, vyšetření břicha, končetin a periferní cirkulace. Laboratorní a diagnostické testy: vzorky moče, stolice, kultur - výtěry, stěry; odběry krve, testování vzorků: na glukózu, hemokult, gastrokult aj., sternální punkce, lumbální punkce, paracentéza, thorakocentéza, jaterní biopsie. Asistence u vybraných diagnostických procedur: zobrazovacích, endoskopických (bronchoskopie, endoskopie, cystoskopie aj., CT, MRI, RTG aj.).
Zásady chirurgické asepse - Základní sterilní techniky a vlhké terapie ran. Sterilní rukavice, vytvoření a udržení sterilního pole. Péče o rány: výměna suchého sterilního krytí, výměna vlhkého krytí, výměna průhledného krytí; obvazu.
Podávání léků - Podávání léků: ústy, lokálně na kůži, do očí, nosu a uší, inhalace, aplikace čípků - per vag., rectum. Podávání léků injekcemi: intradermální injekce, subkutánní injekce včetně inzulínu, subkutánní podání heparinu, fraxiparinu, clexanu; intramuskulární injekce, intravenózní podávání léků.
Perioperační péče - Příprava pacienta na chirurgický zákrok: předoperační zhodnocení, předoperační edukace, tělesná příprava. Chirurgické mytí rukou; sterilní oblékání k operaci. Pooperační péče: bezprostřední péče na pooperačním pokoji; opatření během zotavující fáze, péče o chirurgickou ránu, sledování a měření obsahu drenážního zařízení, odstraňování stehů a svorek.
Zvládání bolesti - Nefarmakologické zvládání bolesti, farmakologické zvládání bolesti, pacientem řízená analgézie, epidurální analgézie. Terapeutické použití tepla a chladu: vlhké teplo, suché teplo, studené zábaly, vaky s ledem.
Zvládání imobilizovaných pacientů - Péče o dekubity: Zhodnocení rizika vzniku dekubitů a preventivní strategie, čištění dekubitů a aplikace místní léčby. Speciální matrace a lůžka: použití podpůrné matrace, použití speciálních matrací a rotokinetických lůžek. Udržování pohyblivosti tělesných kloubů: fyziologické pohyby v tělesných kloubech. Trakce, sádrový obvaz, pomůcky pro zajištění opory při chůzi.
Zvládání komplexních ošetřovatelských intervencí - Intravenózní terapie: i.v. injekce, i.v. vstupy pro intermitentní a kontinuální infuze a péče o ně, rychlost podání a regulace infuze, podání celkové parenterální výživy, aplikace transfuze, pooperační autotransfúze, podání chemoterapie. Podpora oxygenace: podávání kyslíku všemi způsoby u dětí i dospělých, udržování volných a průchodných dýchacích cest, zajištění a péče o dýchací cesty, umělá plicní ventilace a péče o tyto pacienty. Péče o uzavřenou hrudní drenáž. Zavádění nasogastrické sondy včetně kontroly umístění nosní intubace, proplachování nasogastrické sondy, odstranění nasogastrické sondy. Enterální výživa: zavedení sondy ke krmení, podávání léků sondou. Změna ve vyprazdňování tlustého střeva: odstranění impakce stolice, péče o stomii, výplach kolostomie. Změna vylučování moče: cévkování muže a ženy, močové stomie, kontinuální močový výplach, suprapubický katétr. Sledování tekutin, elektrolytů, a acidobazické rovnováhy: Sledování dehydratace a zvýšeného objemu tekutin, sledování nerovnováhy elektrolytů, sledování acidobatické nerovnováhy. Změna senzorické percepce: péče o pacienta s kontaktními čočkami, výplach oka, péče o pacienta s oční protézou, péče o pacienta se sluchadly, výplach ucha. Základní první pomoc v terénu, resuscitace v nemocnici: standardní postupy. Podpora nemocného prožívajícího smutek: péče o umírajícího, péče o mrtvé tělo. Edukace pacientů před propuštěním do domácího ošetřování.
Last update: Tomová Šárka, PhDr., MPH, Ph.D. et Ph.D. (11.09.2019)