Microbiology, Immunology and General Infectology
The goal of the course is to explain the relationships between individual reactivity of humans, pathogenic microorganisms and environment.
Last update: Maternová Kateřina, Bc. (03.11.2017)
Obsahem předmětu je obecná a klinická lékařská mikrobiologie, imunologie a obecná infektologie. Imunologie se učí v zimním semestru, obecná infektologie v letním semestru, mikrobiologie v obou semestrech. Z každého předmětu získá student kolokvium (-a). Soubor kolokvií bude podkladem k udělení zápočtu z celého předmětu. Kolokvium lze získat po ukončení předepsané etapy výuky oboru. Kolokvia budou kopírovat výuku tj. v zimním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z imunologie, v letním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z obecné infektologie. Při opakovaném zápisu příslušného kolokvia se předchozí výsledky studenta neuznávají (zejména výsledky z testů). Na konci letního semestru získají studenti zápočet z předmětu na základě získaných čtyř kolokvií a proběhne komisionální ústní zkouška ze tří zúčastněných oborů. Smyslem předmětu z pohledu mikrobiologa je naučit studenta chápat vztah mezi patogenním mikroorganizmem a jeho hostitelem z hlediska nepříznivých biologických vlastností mikroorganizmu (patogenita, virulence) i z hlediska obranyschopnosti makroorganizmu (nespecifická a specifická imunita). Popis tohoto vztahu se případně konkretizuje v příslušné nosologické jednotce (infekčním onemocnění). Dále je obsahem předmětu laboratorní diagnostika, základy léčby a prevence infekčního onemocnění. Obsahem kurzu je dále výuka principů onemocnění a základních projevů chorob, které mají neinfekční mechanizmus a porucha imunitního systému je základní nebo významnou příčinou onemocnění (autoimunitní choroby, stavy primární a sekundární imunodeficience a choroby vzniklé na podkladě hypersensitivity). Pro usnadnění výuky jsou v některých tématech používány klinické situace, kasuistiky. Logikou, odvozováním a podobnými věcmi se předmět dá postihnout jen z malé části. Tomu je uzpůsobena forma výuky, který zahrnuje řadu průběžných kontrol studia tak, aby student bez větších nesnází obstál při zkoušce. V mikrobiologii jde o 5 testů z předepsaného učiva (2 v zimě, 3 v létě). Dále o průběžné ústní opakování během praktických cvičení.
V letním semestru bude předmět obsahovat přednášky z patologie jako součást kolokvia z mikrobiologie a semináře z farmakologie jako součást obecné infektologie.
Zkouška je ústní a zahrnuje mikrobiologii, imunologii a obecnou infetologii. Při zkoušce se používá český jazyk.
Aktuální provozní informace z mikrobiologie (návody k praktickým cvičením, výsledky testů, rozsah učiva k testům) jsou na http://mikrobiologie.lf3.cuni.cz .
Last update: Maternová Kateřina, Bc. (03.11.2017)
Aim of the course -
The goal of the course is to explain the relationships between individual reactivity of humans, pathogenic microorganisms and environment. The basis is to understand interactions between various microorganisms and individual defense mechanisms of human organism, to specify and quantify both players of interactions - detection of pathogens and their property and features of immune mechanisms. This educational process on the microscopic and molecular level is supplemented by the clinical approach - demonstration of clinical cases with origin of infection or diseases caused by immune disorders. •Students are expected to combine knowledge of pathophysiology, microbiology, immunology and histopathology - rational clinical science will be born from that. Students will get knowledge of clinical picture of infectious and immunopathologic diseases, diagnostic approach and basics of therapeutic approach.
Last update: Maternová Kateřina, Bc. (03.11.2017)
Základním cílem předmětu je vysvětlit vztah mezi člověkem, patogenními mikroorganismy a dalšími vlivy prostředí v různých souvislostech. Jde o pochopení interakcí, k nimž dochází mezi různými mikroorganismy a obrannými mechanismy člověka (někdy již primárně změněnými), ale současně i o demonstraci laboratorních vyšetření, které v praxi umožňují prokazovat, specifikovat a kvantifikovat obě zúčastněné složky - čili detekce patogenních mikroorganismů a jejich vlastností na jedné straně a zjišťování velikosti a charakteru imunitní reakce na straně druhé. Tato výuka procesů probíhajících na mikroskopické nebo molekulární úrovni je doplněna klinickým pohledem - demonstrací typických nemocí, které mají infekční příčinu, a rovněž nemocí, které vznikají v důsledku poruchy imunity. Od studenta se očekává propojení mezi znalostmi fyziologie, imunologie, mikrobiologie a histopatologie; z těchto znalostí vychází racionální klinické myšlení. Studenti by měli získat náhled na klinický obraz infekčních a imunopatologických onemocnění, měli by znát jejich diagnostiku a měli by mít i rámcovou představu o jejich terapii.
Beneš, J: Infekční lékařství. Praha: Galén 2009 (využije se i v rámci výuky infekčního lékařství ve 3. a v 5. ročníku)
Bednář M, Fraňková V, Schindler J, Souček A, Vávra J: Lékařská mikrobiologie, Praha: Marvil 1997
Hořejší V, Bartůňková J: Základy imunologie, Praha, Triton 2009
Doplňující:
J. Krejsek, O. Kopecký, Klinická imunologie. Hradec Králové, Nucleus, 2004
· D. Stites, A.I. Terr. Základní a klinická imunologie, Appleton a Lange, 1993
· T. Fučíková. Klinická imunologie v praxi Galén 1997
· T. Fučíková a kol. Základy klinické imunologie, RDI Press 1994
· J. Krejsek, O. Kopecký, Klinická imunologie,. Nukleus HK, 2004
· V. Špičák, P. Panzner, Alergologie, Galén 2005
· J. Bartůňková Imunodeficience. Grada 2002, 2007, 2009
· Alergie, časopis pro postgraduální vzdělávání, Tigis (www.tigis.cz)
Last update: Maternová Kateřina, Bc. (03.11.2017)
Teaching methods -
Lectures will give basic informations about topics, seminars are based on interactive knowledqe acquisition. Practicum is based on immediate practical training of laboratory or clinical diagnostics procedures. Practicum at the clinic will allow to demonstrate the clinical science in reality.
Last update: Maternová Kateřina, Bc. (03.11.2017)
Přednášky přináší obecné informace o tématu, semináře umožní interaktivně získat znalosti a vědomosti podrobnějších charakteru. Praktika umožní studentům porozumět a naučit se základním laboratorním a klinickým diagnostickým postupům. Stáže na lůžkovém oddělení ukazují jednak klinické projevy jednotlivých nemocí, ale studenti se při nich seznamují i s uplatňováním diagnostických a léčebných výkonů v praxi.
Last update: Maternová Kateřina, Bc. (03.11.2017)
Requirements to the exam -
MII COURSE REQUIREMENTS (IN SHORT): Microbiology winter colloquium: presence + test1 + test2 Immunology colloquim: test from laboratory practicum, Case presentation Microbiology summer colloquium: test3 + test4 + test 5 + test pathology General Infectology colloquium: presence + test infectology Credit from MII: the above four colloquia Application for exam: the above credit + CVSE2P0030 (Structure and function of human body)
Terms of exams are on SIS (https://is.cuni.cz/studium/eng/index.php). One term per week (for both English speaking and Czech students) is always announced. Later, in case of full up additional terms are added for the given week.
Credit for the Course is based on 4 Colloquiums (2x Microbiology, Immunology, Infectology)
Part Immunology:
· Active presence at the course (practicum is obligatory), test from practicum topics
· 80% presence on seminars
· Case presentation: A group of 3 students will elaborate a description of clinical case of immmune mediated disease. Based on the short description, students will select appropriate diagnostic procedures and tests. The teacher will provide feedback, test results and advice. The case description consists from symptoms descriptions, pathogenesis of the disease, appropriate tests, probable diagnosis a possible treatment. These results are presented by students during specific time for case presentation (Exam period), discussed by others and evaluated by teacher. Some question on the case topic. Resources for the case presentation - several citations from recent peer- rewied journals with formal aspects, lay information from web is not allowed as a reliable medical resource (example of reference: Dlouhý P, Kučera P, Kraml P, Pompachová A, Potočková J, Šmejkalová V, Mokrejš P, Jaček M, Anděl M.. Short-Term Dietary Intake of C18:1 Trans Fatty Acids Decrease the Function of Cellular Immunity in Healthy Young Men, Ann Nutrition Metab, 2008, 53, 129-136.)
Exam from Microbiology, Immunology and General Infectology:
Terms: Exam period of summer semester, 3rd year, announced in SIS
Form: Oral, commisional exam
Questions from Immunology part:
1. Immune system - characteristics, structure and function
2. Characteristics of antigens, types and properties. T-dependent and T-independent antigens
3. Functions of antibodies
4. Monoclonal antibodies and their use
5. Subpopulation of T cells, their functions (Th1, Th2, T reg, Th17, Tc), roles in immunopathology
Criteria for colloquium from the part General Infectology are 80% attendance at lessons hold on the Infectious Diseases Department (practice) and successful passing of the pharmacology test which covers antiinfectives. The questions for final oral exam from Infectology are listed below and for printing available at: http://old.lf3.cuni.cz/mikrobiologie/mii/infectology.rtf
Infectious Disease Questions for the exam Microbiology-Immunology-Infectology
Markers of inflammation: inflammation patterns: purulent infections, viral infections, eosinophilia-associated infections. Reading of blood count and differential count, CRP and PCT results, sedimentation of erythrocytes.
Principles of diagnostics of infectious diseases: history, vaccination status, travel history, clinical signs of infectious diseases, basic laboratory tests
Diagnostics of infectious diseases etiology: direct and indirect methods of identification, examples
Influenza: significance, characteristics of the virus, drift and shift and its impact on vaccination, clinical manifestation, complications
Viral infections of the respiratory tract: the agents, clinical signs, basic differencies between viral and bacterial respiratory tract infections
Biological weapons and bioterrorism, infections potentially misused as biological weapons, risks for exposed humans.
Skin and soft tissue infections – etiology, clinical signs, diagnostics
Bone and joint infections – etiology, clinical signs, diagnostics
Fever, its significance, recommendations for antipyretics
Last update: Maternová Kateřina, Bc. (03.11.2017)
POŽADAVKY KURZU STRUČNĚ: Mikrobiologie zimní kolokvium: docházka + test1 + test2 Imunologie: test z praktika, prezentace kasuistiky Mikrobiologie letní kolokvium: test3 + test4 + test 5 + test patologie infekčních stavů Obecná infektologie kolokvium: docházka + test infektologie Zápočet kurzu MII: výše uvedená čtyři kolokvia Přihláška ke zkoušce (na SIS): zápočet z MII + CVSE2P0030 (Strukura a funkce lidského těla)
Z každého ze tří oborů tvořících předmět získá student kolokvium (-a). Soubor kolokvií bude podkladem k udělení zápočtu z celého předmětu. Kolokvium lze získat po ukončení předepsané etapy výuky oboru. Kolokvia budou kopírovat výuku tj. v zimním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z imunologie, v letním semestru budou kolokvia z mikrobiologie a z obecné infektologie.
A. Část imunologie, podmínky kolokvia:
· Aktívní účast na kurzu (praktika jsou povinná), test z praktika
· 80% účast na seminářích
· prezentace klinického případu: Skupina 3 studentů připravuje během semestru popis klinického případu (kasuistiku): Na základě předloženého popisu vybírá vhodná vyšetření, navrhuje možné diagnozy, stanovuje patogenezu onemocnění a naznačuje léčbu. V průběhu výuky studenti dostávají informace o výsledcích vyšetření a konzultují případ. Posléze studenti jednotlivě případ prezentují.
B. Imunologie, otázky ke zkoušce:
1. Imunitní systém, charakteristika, funkce, struktura
2. Charakteristika antigenů, jejich typy a vlastnosti. T-dependentní a T-independentní antigeny
3. Funkce protilátek
4. Monoklonální protilátky a jejich použití
5. Subpopulace T lymfocytů a jejich funkce (Th1, Th2, T reg, Th17, Tc), jejich uplatnění v imunopatologii)
48. Imunologie reprodukce, imunologické poruchy plodnosti
49. Pasivní a aktivní imunizace, adjuvans
50. Biologická léčba - principy a klinické použití
2. V části mikrobiologické během zimního semestru studenti získají kolokvium na základě 80% aktivní účasti na praktikách a seminářích (včetně předepsaných znalostí) a vyhovujícího výsledku ze dvou průběžných ověřovacích testů. Během letního semestru jsou požadavky analogické, průběžné testy jsou tři. Nevyhovující dílčí výsledky je možno před získáním kolokvia opravit ústním přezkoušením. Kromě toho je podmínkou získání kolokvia z mikrobiologie v ledtním semestru úspěšné složení testu z patologie v rozsahu přednášek. Otázky ke zkoušce jsou zde: http://mikrobiologie.lf3.cuni.cz/mikrobiologie/mii/otazky_z_lekarske_mikrobiologie.rtf
3. V části obecná infektologie během letního semestru studenti získají kolokvium na základě 80% účasti na stážích v souladu se studijním řádem fakulty a po úspěšném složení testu z farmakologie, který obsahuje otázky na antiifektiva. Otázky k ústní závěrečné zkoušce jsou níže a pro vytisknutí dostupné zde: http://mikrobiologie.lf3.cuni.cz/mikrobiologie/mii/infektologie.rtf
Otázky z infekčního lékařství pro předmět Mikrobiologie-Imunologie-Infektologie
Markery zánětu: obraz purulentního zánětu, virové infekce, tkáňové helmintózy. Interpretace krevního obrazu s diferenciálem, hodnoty CRP a PCT, sedimentace erytrocytů.
Principy diagnostiky infekčních nemocí: anamnéza osobní, očkovací, epidemiologická, cestovatelská, klinické projevy infekčních nemocí, základní laboratorní vyšetření používaná v infekčním lékařství.
Základy etiologické diagnostiky infekčních nemocí: metody přímého a nepřímého průkazu, příklady využití
Chřipka: význam onemocnění chřipkou, vlastnosti viru, drifty a shifty a jejich důsledky pro přípravu vakcíny, klinické projevy, komplikace
Virové infekce dýchacích cest: přehled původců, klinické projevy, hlavní rozdíly mezi virovými a bakteriálními infekcemi DC
Biozbraně a bioterorismus, příklady infekcí zneužitelných jako biozbraně, rizika pro zasaženou populaci
Infekce kůže a měkkých tkání – etiologie, klinické projevy, diagnostika
Infekce kostí a kloubů – etiologie, klinické projevy, diagnostika
Význam horečky, indikace pro podání antipyretik
Na konci semestru získají studenti zápočet z předmětu na základě získaných celkem 4 kolokvií (2 v zimě, 2 v létě) a následně proběhne ústní zkouška z mikrobiologie, imunologie a obecné infektologie - viz http://mikrobiologie.lf3.cuni.cz/vyhl/
Last update: Maternová Kateřina, Bc. (03.11.2017)
Syllabus -
Detailed syllabus, including Study materials, please see: