|
|
|
||
Předmět rozšiřuje předměty psychologie, etiky a komunikace. Je zaměřen na nácvik a využití některých
psychoterapeutických technik v práci porodní asistentky. Poskytuje přehled alternativních přístupů v práci porodní
asistentky. Společně s ostatními předměty formuje osobnost porodní asistentky a vytváří profilující komplex.
Last update: Kolářová Jana (24.02.2022)
|
|
||
Cílem předmětu je seznámit studentky se základy psychoterapeutického přístupu ke klientkám a osvojit si základ psychoterapeutických technik v práci porodní asistentky a umět je aplikovat v klinické praxi. Studentka se seznámí s alternativními možnostmi přístupu v těhotenství, porodu a šestinedělí a dokáže je aplikovat v komplexní péči o ženu a dítě. Last update: Kolářová Jana (24.02.2022)
|
|
||
Znalosti: znát základy psychoterapeutických technik využitelných v práci porodní asistentky; znát alternativní možnosti přístupu v péči o ženu v těhotenství, během porodu a šestinedělí Dovednosti: umět použít základní psychoterapeutické postupy v praxi; aplikovat alternativní postupy v praxi Kompetence: odborná pomoc ženě v těhotenství, během porodu a šestinedělí Last update: Kolářová Jana (24.02.2022)
|
|
||
Požadavky k absolvování předmětu:
Okruh témat:
Hodnocení semestrální práce:
Last update: Jurigová Gabriela, Mgr., DiS. (21.09.2022)
|
|
||
Povinná:
Doporučená:
Last update: Jurigová Gabriela, Mgr., DiS. (16.09.2024)
|
|
||
Last update: Kohútová Vladislava, Ing. (18.02.2022)
|
|
||
Tematické bloky přednášek:
1. Psychoterapie, formy, prostředky, směry. Základy psychoterapeutické komunikace. Psychoterapeutický vztah a proces. 2. Dotek a jeho význam v práci porodní asistentky. Masáže. Bonding. 3. Relaxační techniky v porodní asistenci. Meditace. Vizualizace. 4. Alternativy v práci porodní asistentky. Využití místa, prostředí, technik, pomůcek. 5. Alternativní přístupy v těhotenství. Psychoprofylaktická příprava na porod. Cvičení, jóga. 6. Alternativní přístupy u porodu. Hydroterapie, aromaterapie, muzikoterapie, fytoterapie, homeopatie, hypnoporod, akupunktura a akupresura. 7. Doprovod ženy u porodu. Osoba blízká, dula. 8. Interpersonální komunikace. Krizové a konfliktní situace v práci porodní asistentky. Tematické bloky cvičení: 1. Psychoterapeutický trénink. 2. Nácvik asertivních, nedirektivních technik v komunikaci. Asertivní práva. 3. Nácvik relaxačních technik v těhotenství, u porodu a v šestinedělí. 4. Nácvik masážních technik v těhotenství, u porodu a v šestinedělí. 5. Sebezkušenostní techniky, možnosti seberozvoje. Empatie. Altruismus. 6. Modelové situace v práci porodní asistentky - vztah porodní asistentka/klientka. 7. Modelové situace v práci porodní asistentky - vztah porodní asistentka/osoba blízká. Last update: Kolářová Jana (24.02.2022)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|