|
|
|
||
Zpracování vzorků tkáně pro histologické vyšetření, základní histologické metody, struktura a funkce buňky a jejích stavebních součástí; buněčné kontakty a komunikace; mikroskopická a ultramikroskopická stavba tkání, jejich funkční vlastnosti. Aplikace teoretických poznatků při analyse preparátu. Obecná embryologie. Last update: MSOCH (23.04.2014)
|
|
||
Pravidla pro získání zápočtu z Histologie a obecné embryologie 2 v akademickém roce 2018/19
1. Je vyžadována 100% účast na praktických cvičeních a dobré výsledky průběžné kontroly studia (vyučující může při prokázaném zvládnutí látky tolerovat dvě řádně omluvené absence). 2. Jednou z podmínek pro ty studenty, kteří jsou vypsáni na letní semestr, je úspěšně splněná prezentace histologického preparátu. 3. V případě absencí, zejména neomluvených, nebo špatných výsledků průběžné kontroly studia může student splnit podmínky uvedené pod bodem 1. po přezkoušení svým učitelem. 4. Pro přezkoušení je možno využít praktikum v 15. týdnu letního semestru. Z kapacitních důvodů je však možné přezkoušení uskutečnit po dohodě s vyučujícím i v jiném termínu během 15. týdne letního semestru. 5. Pokud student nezískal zápočet do konce letního semestru, dohodne se na přezkoušení v jiném termínu letního zkouškového období. Termín přezkoušení určuje vyučující. Dohodnutý termín je závazný. 6. Zápočet je možné získat jen do konce řádného letního zkouškového obddobí tj. do 28.6.2019 7. Ve výjimečných případech (např. doložená dlouhodobá neschopnost) může přednosta ústavu na základě žádosti povolit splnění podmínek 2. a 3. i po 28. 6. 2019. 8. Zápočty z předmětu Histologie a obecná embryologie za zimní i letní semestr jsou nutnou podmínkou pro přistoupení ke zkoušce z Histologie a obecné embryologie!
V Praze, 14. února 2019 Doc. MUDr.Tomáš Kučera, Ph.D. přednosta ÚHIEM
Last update: Kučera Tomáš, doc. MUDr., Ph.D. (21.03.2019)
|
|
||
Základní prameny : Histologie :
Embryologie :
Doplňková a cizojazyčná literatura: V češtině :
V angličtině :
V němčině :
Last update: Kučera Tomáš, doc. MUDr., Ph.D. (26.04.2018)
|
|
||
přednášky, praktická cvičení a semináře, konsultace na požádání a po dohodě s vyučujícím Last update: MSOCH (23.04.2014)
|
|
||
ZKOUŠKY Z HISTOLOGIE A OBECNÉ EMBRYOLOGIE
OBECNÁ PRAVIDLA
1) Tato pravidla se řídí těmito universitními a fakultními předpisy - Pravidla organizace studia 1. LF UK a Studijní a zkušební řád UK
2) Vypsání termínů zkoušek Termíny zkoušek budou na SISu vypsány nejpozději 22.3.2019 a budou zahrnovat tyto bloky zkoušení: - předtermín - řádné zkouškové období LS - červen Prázdninové termíny pro studenty, kteří mají zapsanou Histologii a embryologii 2 - tj. opakují předmět, budou vypsány dle potřeby na týdny 22.7.-26.7. a 12.8.-16.8. a otevřeny po zkončení řádného období Termíny na 2.část zkouškového období v září, které budou vypsány dle potřeby a otevřeny po ukončení prázdninového zkoušení.
3) Pravidla zápisu a odhlašování na zkoušku Zahájení zapisování k termínům bude vyznačeno v SISu - vypsané termíny (předtermín a hlavní zkouškové období) budou otevřeny od 4.4.2019. Konat zkoušku může student pouze tehdy, je-li zapsán na termín v SISu a má-li splněny všechny rekvizity ke zkoušce. Zápis ke zkoušce není podmíněn udělením zápočtu, ale konání zkoušky ano. Uzávěrky pro přihlašování a odhlašování na konkrétní termín jsou na SISu.
4) Nedostavení se ke zkoušce a omluva Student, který se nedostaví ke zkoušce a neomluví se řádně předem, tak není klasifikován, ale termín zkoušky propadá. Po propadnutí termínu se lze přihlásit na další termín zkoušky. Dodatečně lze neúčast u zkoušky omluvit nejpozději do 7. kalendářního dne po termínu zkoušky. V případě zdravotních důvodů je nutné dodat na sekretariát ústavu doklad o prac. neschopnosti, v jiných závažných případech je nutné neúčast omluvit osobně přednostovi ústavu. Vedoucí předmětu (přednosta ústavu) si může vyžádat upřesnění omluvy či jejího důvodu, pokud nebude omluva dostatečná, byť by se jednalo o omluvu před konáním zkoušky. Kolize s termínem zkoušky z jiného předmětu není omluvitelná.
O výsledku uznání omluvy bude student informován.
5) Opakování zkoušky Student má právo konat zkoušku nejvýše třikrát, má právo na 2 opravné termíny, mimořádný opravný termín se nepřipouští (SZŘ UK čl.8, odst. 14). Pokud však student nevyčerpá tyto možnosti v rámci vypsaných termínů, toto nezakládá nárok na vypsání zvláštního termínu zkoušky (tamtéž). Další zkušební termíny nebudou vypsány. Rovněž nelze konat zkoušky po skončení druhé části zkouškového období v září, resp. po posledním vypsaném termínu. Žádné mimořádné či "děkanské" termíny nejsou povoleny.
Pravidla vlastního průběhu zkoušky jsou uvedena v příslušných instrukcích.
INFORMACE K PRŮBĚHU ZKOUŠEK Z HISTOLOGIE A OBECNÉ EMBRYOLOGIE
Zkouška sestává ze dvou částí: 1. část je vstupní písemný test 2. část je ústní zkouška spojená s identifikací histologických preparátů 1. část vstupní písemný test: 1) Studenti se dostaví ve stanoveném čase ke zkušební místnosti uvedené v SISu. 2) Písemný test sestává z 50 otázek. Otázky pokrývají témata v celém rozsahu předmětu. Student u každé otázky vybere ze 4 nabídnutých možností jednu správnou (nejlepší) odpověď, kterou jednoznačně označí dle pokynů examinátora. 3) Do zkušební místnosti budou vpuštěni a zkoušku tak budou moci absolvovat pouze studenti, kteří se prokáží platným indexem a). Tento odevzdají při presenci, odloží si věci (při psaní testu mohou mít u sebe pouze psací potřeby) a zaujmou místo ve zkušební místnosti dle instrukcí dohlížejících akademických pracovníků. 4) Po usazení všech studentů budou rozdány testy a podány instrukce ke správnému vyplnění testu. Během instruktáže nechají studenti test ležet před sebou. 5) Studenti začnou vyplňovat test na výslovný pokyn examinátora, jímž je zahájen časový limit 50 minut. Při vyplňování je třeba se držet pokynů z instruktáže. Testy studenti vyplňují samostatně, bez jakékoliv pomoci či nápovědy, přičemž bude postupováno v souladu s příslušnými předpisyb). Po zahájení testu není dovoleno se z přiděleného místa vzdálitc). Na každém listu testu musí být vyplněné jméno studenta, studijní skupina a podpis studenta. Bodový zisk za odpovědi na listu s chybějícími údaji nebo podpisem bude roven 0. 6) Po uplynutí vyhrazeného času examinátor pokynem test ukončí, studenti přestanou test vyplňovat a odloží jej před sebe. Testy budou vybrány a předány k hodnocení. Studenti poté zkušební místnost opustí.
Hodnocení testů Test bude hodnocen examinátory a dalšími akademickými pracovníky ÚHIEM. Za každou správně zodpovězenou otázku získá student 1 bod. Za každou nesprávnou odpověď, jakož i za odpověď chybně vyplněnou po formální stránce bude počítáno 0 bodů. Limit pro splnění testu je 36 bodů včetně.
Oznámení výsledků 1.části S výsledkem 1. části zkoušky budou studenti seznámeni po opravení testů. Ti, kteří nedosáhnou stanovený limit budou ihned hodnoceni známkou nedostatečně, která jim bude ihned vyznačena do indexu a tentýž den také v SISu. Ti, kteří splnili limit, budou ve stejný den pokračovat 2. částí zkoušky podle časového rozvrhu stanoveného examinátory. Studenti budou seznámeni s bodovým ziskem při zápisu známky do indexu v případě studentů hodnocených nedostatečně, ostatní budou s bodovým ziskem seznámeni v úvodu 2.části zkoušky. Studium vyplněných a opravených vstupních testů nebude (především z kapacitních důvodů) možné (ani dodatečně).
2. část zkoušky - ústní zkoušení a rozbor zkouškových histologických preparátů Rozřazení studentů k jednotlivým zkoušejícím určují sami zkoušející. Při ústní zkoušce si student(ka) losuje po jedné otázce z okruhů uvedených v Požadavcích ke zkoušce na SISu (celkem 3 otázky). Takto je oficiálně zahájena 2.část zkoušky při níž není možné svévolně opustit zkušební místnost. Vylosované otázky jsou vodítkem ke zkoušce. Student dostane přiměřený čas na písemnou přípravu. Každá otázka je klasifikována samostatně, přičemž pro zvládnutí ústní zkoušky je třeba prokázat znalosti z oboru v celé jeho šíři (viz Požadavky a Sylabus). Součástí zkoušky je rozbor 2 preparátů ze seznamu preparátů v Požadavcích ke zkoušce, u nichž student musí určit tkáň (orgán), použitou barvicí metodu a prokázat orientaci v základních strukturách. Každý preparát je rovněž hodnocen samostatně. Konečná klasifikace je výsledkem znalostí prokázaných během celé zkoušky, přičemž se přihlíží i k výsledku vstupního písemného testu.
Opakování zkoušky Obecná pravidla pro opakování zkoušky jsou uvedena jinde. Pokud byl student při řádném termínu nebo 1.opravném termínu hodnocen nedostatečně na základě nesplnění bodového limitu v 1.části zkoušky, pak musí tuto část opět absolvovat. Pokud byl student hodnocen nedostatečně na základě výsledku 2.části zkoušky, pak v opravném termínu koná pouze 2.část. Na zkoušku se tito studenti dostaví v čase, který bude oznámen na SISu u příslušného termínu. Formální podmínky připuštění ke zkoušce jsou stejné jako u řádného termínu. V případě nesplnění bodového limitu v 1.části zkoušky při druhém opravném termínu, bude student pokračovat ve zkoušce 2.částí spolu s ostatními studenty podle stanoveného pořadí.
a) Index nelze nahradit jiným průkazem a musí obsahovat neporušenou fotografii. V indexu musí být zapsán zápočet z Histologie a obecné embryologie 1 a 2.
b) Opatření děkana č.19/2009 vč. příslušného Dodatku č.1
c) Z vážného důvodu (např.náhlá indispozice) může student s dovolením examinátora opustit zkušební místnost před vypršením časového limitu, ale musí rozepsaný test odevzdat. Po opuštění zkušební místnosti nebude dovoleno v testu pokračovat - test pak bude hodnocen jak byl odevzdán.
V Praze dne 21.3.2019.
Doc. MUDr. Tomáš Kučera, Ph.D. přednosta ÚHIEM
Požadované znalosti ke zkoušce z Histologie a obecné embryologie 2
Cytologie a obecná histologie Zásady odběru a zpracování materiálu pro histologické vyšetření Přehledné (základní) a speciální barvicí metody, principy a výsledek Histochemické metody, principy a použití Imunohistochemické metody, principy a použití Stavba buňky, přehled buněčných součástí Stavba a funkce biologické membrány Specializace buněčného povrchu Membránové buněčné organely (buněčné kompartmenty), stavba a funkce Buněčné jádro a nemembránové buněčné organely, stavba a funkce Cytoskelet – stavba, funkce a diagnostický význam Stavba buněčných spojení Dělení buněk – mitóza a meióza Buněčný cyklus a jeho regulace. Buněčná smrt-apoptóza. Epitely, klasifikace podle stavby Epitely, klasifikace podle funkce Typy žlázových buněk, klasifikace žláz Hladká svalovina Příčně pruhovaná svalovina kosterní, myofibrila Příčně pruhovaná svalovina srdeční, interkalární disk Pojiva-obecná charakteristika a klasifikace Mezibuněčná hmota pojivové tkáně Vazivo-charakteristika a klasifikace Druhy vazivových buněk-struktura a funkce Chrupavka-klasifikace, popis jednotlivých typů Stavba kostní tkáně, popis jednotlivých typů Osifikace chondrogenní a desmogenní Stavba nervové buňky, typy neuronů, synapse Typy nervových vláken, jejich obaly a zakončení Neuroglie-popis jednotlivých typů a jejich funkce Složení periferní krve Zhotovení a vyhodnocení krevního nátěru Erytrocyty Leukocyty, leukogram Trombocyty, vývoj, stavba a funkce Vývoj erytrocytů Vývoj leukocytů Hemopoéza, periody, kmenové buňky, růstové faktory. Stavba kostní dřeně.
Speciální histologie Stavba srdce, převodní systém srdeční Obecná stavba cévní stěny. Klasifikace cév. Stavba kapilár, typy uspořádání kapilárního řečiště Stavba stěny arterií Stavba stěny vén Slezina, stavba a funkce Thymus, stavba a funkce Stavba a funkce lymfatické uzliny Přehled obranného systému organismu Štítná žláza a příštítná tělíska Hypofýza, stavba a funkce, portální systém hypofýzy Stavba a funkce nadledviny a Langerhansových ostrůvků Stavba jazyka, přehled slinných žláz dutiny ústní Stavba a funkce velkých slinných žláz Stavba zubu Obecná stavba trávicí trubice, stavba jícnu Sliznice žaludku Sliznice tenkého a tlustého střeva Pankreas a žlučník, žlučové cesty Játra Sliznice dýchacích cest Larynx a trachea, stavba a funkce Plíce, stavba a funkce Stavba ledviny, nefron Vztah nefronu a cévního řečiště ledviny Vývodné cesty močové Obecná stavba kůže, cévní zásobení, inervace Struktura a funkce epidermis Struktura dermis a podkožního vaziva Kožní adnexa Stavba a funkce mléčné žlázy Varle, spermiogeneze Nadvarle, chámovod, stavba a funkce Přídatné žlázy mužského pohlavního systému Stavba ovaria Vývoj folikulu, oogeneze Tuba uterina a uterus Endometrium a menstruační cyklus Cervix uteri a pochva, vyšetření Obecná charakteristika CNS a PNS Cytoarchitektonika a myeloarchitektonika mozkové kůry Mozeček a mícha Periferní nerv a zrakový svazek Smyslové orgány, obecná charakteristika Histologická stavba předního segmentu oka Histologická stavba zadního segmentu oka Obecná stavba vnitřního ucha, vestibulární aparát Cochlea a Cortiho orgán
Obecná embryologie Vývoj (vyzrávání) spermie Vývoj (vyzrávání) vajíčka Fertilizace a časný vývoj lidského plodového vejce Vývoj blastocysty, implantace Anomálie implantace, extrauterinní gravidita Vývoj choria a amniového a žloutkového váčku Vznik zárodečného terčíku a jeho diferenciace Vývoj zárodečných listů Vývoj a diferenciace ektodermu Vývoj a diferenciace neuroektodermu Neurální lišta a její osud Vývoj a diferenciace mezodermu Vývoj osových útvarů (notogeneze) Vývoj chordy a její význam pro vývoj dalších struktur Vývoj a diferenciace entodermu Zdroje a další diferenciace mezenchymu Vývoj základů kardiovaskulárního systému Primitivní oběh krevní Vývoj obličeje, nosní a ústní dutiny Vývoj zubu Vývoj plodových obalů Vývoj a anomálie pupečníku Stavba placenty Vývoj a anomálie placenty Vývoj choriových klků, hemoplacentární bariéra Růst a vývoj zevního tvaru zárodku Porod, známky donošenosti plodu Zmnožený počet zárodků a jejich plodové obaly Přehled typů a příčin vrozených vad Základní podmínky teratogeneze, teratogeny, kritické periody
HISTOLOGICKÉ PREPARÁTY pro zkoušku OBECNÁ HISTOLOGIE TKÁNĚ - A A2 retikulární vazivo (impregnace) A4 heparinocyty (alciánová modř) A5 šlacha (HE) A6 tukové vazivo (HE) A8 hyalinní chrupavka (HE) A9 elastická chrupavka (HE) A10 elastická chrupavka (orcein) A11 vazivová chrupavka A12 endochondrální ossifikace A14 desmogenní ossifikace A15 lamelová kost kompaktní A16 lamelová kost spongiosní A17 hladké svalstvo A18 kosterní sval (HE) A19 kosterní sval (Heidenhain) A20 myokard
MIKROSKOPICKÁ ANATOMIE
KARDIOVASKULÁRNÍ SYSTÉM - F F1 srdce F2 aorta příčně F3 aorta podél (orcein) F4 cévní svazek (HE) F5 cévní svazek (přehledná metoda + resorcifuchsin) F6 vena cava inferior
LYMFATICKÝ SYSTÉM - G G1 lymfatická uzlina G2 slezina G3 slezina (impregnace) G4 thymus dítěte G5 thymus dospělého člověka
ENDOKRINNÍ SYSTÉM -E E1 hypofysa E2 thyreoidea E3 parathyreoidea E4 nadledvina E5 pankreas
TRÁVICÍ SYSTÉM -B1 B1 ret B2 zub B3 hrot jazyka B4 kořen jazyka B5 tonsilla palatina B6 parotis B7 glandula submandibularis B8 glandula sublingualis B9 pancreas
B2 B10 jícen B11 kardie B12 fundus B13 pylorus B14 duodenum B15 tenké střevo B16 tlusté střevo B17 appendix B18 játra B19 játra (PAS) B20 žlučník B21 anus
DÝCHACÍ SYSTÉM - D D1 epiglottis D2 larynx D3 trachea D4 plíce dospělého člověka
MOČOVÝ SYSTÉM - C1 C1 ledvina (HE) C2 ledvina (alkalická fosfatáza) C3 ureter C4 močový měchýř C5 urethra
MUŽSKÝ POHLAVNÍ SYSTÉM - C2 ŽENSKÝ POHLAVNÍ SYSTÉM C6 varle C11 ovarium C7 nadvarle C12 corpus luteum C8 glandula vesiculosa C13 tuba uterina C9 funiculus spermaticus C14 uterus (corpus) C10 prostata C15 cervix uteri C16 vagina C17 endometrium
KOŽNÍ SYSTÉM - H H1 silný typ kůže H2 kůže s vlasy H3 axilla H4 mamma v klidu H5 mamma v laktaci H6 prsní bradavka
NERVOVÝ SYSTÉM - L L1 mozek (HE) L2 mozek (Nissl) L3 mozeček (HE) L4 mozeček (impregnace) L5 mícha (HE) L6 plexus chorioideus L7 nerv podél L8 nerv příčně L9 ganglium vegetativní L10 ganglium cerebrospinální
SMYSLOVÉ ORGÁNY - S S1 přední segment oka S2 zadní segment oka S3 slzná žláza S4 víčko S5 čichová sliznice S6 vnitřní ucho S7 zrakový nerv
EMBRYOLOGIE -X X1 decidua X2 chorion X3 placenta X4 pupečník X5 vývoj zubu
Last update: Kučera Tomáš, doc. MUDr., Ph.D. (21.03.2019)
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Last update: Kučera Tomáš, doc. MUDr., Ph.D. (21.03.2019)
|