|
|
|
||
Posluchač
legislativě TK, úloze psychoterapie a výchovy v TK
skupinami v rámci TK
(v doléčování)
Last update: MIO08485 (23.04.2008)
|
|
||
Požadavky k zápočtu:
Aktivita při přednáškách, seminární práce ? virtuální projekt služby (detoxifikační jednotka, ústavní péče, TK, následná péče?) v regionu, který posluchač zná.
Požadavky ke zkoušce: Ústní zkouška:
Obhajoba seminární práce kolokviální formou. Dále dle uveřejněných otázek ? 1 otázka z každého okruhu A-D - viz požadavky ke zkoušce, Last update: Libra Jiří, PhDr. (29.10.2019)
|
|
||
Povinná literatura a studijní materiály:
Kalina, K a kol. (2003). Drogy a drogové závislosti ? mezioborový přístup. Díl 2. kapitoly 6/7 a 8/1, 8/7, 8/8 a kapitoly v části 7. Praha: NMS/Úřad vlády ČR Kuda A. (2001). Následná péče jako klíčový faktor v systému léčby závislostí, Adiktologie (SCAN Tišnov), č 2, str. 82-93. Nevšímal, P. (ed.) (2005): Terapeutická komunita pro drogově závislé 1 - Vznik a vývoj. Praha/Mníšek pod Brdy: Středočeský kraj/Magdaléna o.p.s. Standardy odborné způsobilosti (www.cekas.cz ? Certifikace RVKPP ? Certifikační standardy obecné a specifické ke stažení) Doporučená rozšiřující literatura a studijní materiály: Kratochvíl, S. (2005). Skupinová psychoterapie v praxi. Praha: Portál Last update: MIO08485 (23.04.2008)
|
|
||
Datum a místo přednášky/semináře: U Nemocnice 4, Praha 2
1. blok - Ustavní léčba a detoxifikace 1 ? MUDr. Dvořáček 1. Název Přednáška 9 Léčba závislostí ve zdravotnickém zařízení. Místo ústavní léčby v systému péče. Modely závislosti uplatňované v ústavní léčbě. Struktura ústavní léčby. Cíle ústavní léčby.
2. Název Přednáška 10 Komplexní terapeutický program v ústavní léčbě. Fáze ústavní léčby. Specifické terapeutické aktivity. Léčebné společenství.
Datum a místo přednášky/semináře: 2. blok - Ustavní léčba a detoxifikace 1 ? MUDr. Dvořáček 3. Název Přednáška 11 Detoxifikace. Organizace detoxu. Program detoxu. Terapeutický tým detoxu. Zvláštnosti detoxifikace.
4. Název Přednáška 12 Specifika pacienta v ústavní léčbě. Specifika terapeutického týmu v ústavní léčbě. Zvláštnosti ústavní léčby ve srovnání s jinými přístupy. Účinné faktory ústavní léčby. Efektivita v terapeutické léčbě. Doporučená literatura a studijní materiály: Dvořáček, J. (2003): Střednědobá ústavní léčba. In: Kalina, K. a kol. Drogy a drogové závislosti ? mezioborový přístup. Kapitola 8/7 Nešpor, K. (2003). Ústavní detoxifikace. Tamtéž v části 8. Datum a místo přednášky/semináře:
3. blok - Terapeutické komunity 1 ? PhDr. Těmínová 5. Název Přednáška 5 Úvod do problematiky TK Anotace Definice TK, filosofie TK, Historie Terapeutických komunit ve světě a v ČR, významné osobnosti, hierarchické a demokratické komunity
6. Název Přednáška 6 Anotace Principy a účinné faktory TK.
Datum a místo přednášky/semináře: 4. blok - Terapeutické komunity 2 - PhDr. Těmínová
7. Název Přednáška 7 Anotace Komunitní legislativa, Pravidla v TK, Strukturovaný program a jeho složky Multidisciplinární tým, osobnost pracovníka TK, etický kodex pracovníka TK, další vzdělávání v TK, úloha exusera, moc terapeuta
8. Název Přednáška 8 Anotace Fáze léčby v TK a proces změny v TK, zvyky a rituály Centrum adiktologie Psychiatrická klinika 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze Datum a místo přednášky/semináře:
5. blok - Terapeutické komunity 3 - PhDr. Těmínová 9. Název Přednáška 9 Anotace Metody a formy práce v TK ? skupinová, individuální terapie, pracovní terapie, plánování, konfrontace, trénink odpovědnosti, humor.
10. Název Přednáška 10 Anotace Klienti TK, specifické skupiny, specifické metody Doporučená literatura a studijní materiály: Těmínová Richterová, M., Adameček, D., Kalina, K. (2003). Terapeutická komunita jako metoda a systém. In: Kalina, K. a kol. Drogy a drogové závislosti ? mezioborový přístup. Díl 2, kapitola 6/7. Adameček, D., Těmínová Richterová, M., Kalina, K. (2003). Rezidenční léčba v terapeutických komunitách. Tamtéž, kapitola 8/8. Kapitoly v části 7 v téže publikaci. Kooyman M., De Leon G., Nevšímal P.: Terapeutická komunita pro drogově závislé 1, Vznik a vývoj, Středočeský kraj, 2005
Datum a místo přednášky/semináře: Následná péče ? Mgr. Kuda 11. Název Následná péče - úvod Co je následná péče. Resocializace, integrace, rehabilitace, reintegrace. Cíle následné péče. Následná péče nebo doléčování?
12. Název Přednáška 14 Proces úzdravy a kontinuita péče. Následná péče jako poslední článek systému péče o závislé. Následná péče pro jednotlivé typy služeb a jednotlivé cílové skupiny.
13. Název Přednáška 15 Metody a přístupy. Možnosti a limity následné péče. Pasti následné péče. Složení týmu. Dovednosti profesionála ve službách následné péče.
14. Název Přednáška 16 Dobrá praxe následné péče. Různé typy programů následné péče. Doporučená literatura a studijní materiály: Kalina, K.: Drogové závislosti 1,2, Praha 2003 Kuda A.: Následná péče jako klíčový faktor v systému léčby závislostí, Adiktologie(SCAN Tišnov), č 2, str. 82-93, 2001
Datum a místo přednášky/semináře: 15. Název Seminář Zápočtový seminář Doporučená literatura a studijní materiály: Viz seznam literatury k jednotlivým tématům Last update: MIO08485 (23.04.2008)
|
|
||
Požadavky k zápočtu:
Aktivita při přednáškách, seminární práce ? virtuální projekt služby (detoxifikační jednotka, ústavní péče, TK, následná péče?) v regionu, který posluchač zná.
Požadavky ke zkoušce: Ústní zkouška:
Obhajoba seminární práce kolokviální formou. Dále dle uveřejněných otázek ? 1 otázka z každého okruhu A-D.
A. Ústavní léčba 1. Léčba závislostí ve zdravotnickém zařízení, účinné faktory, efektivita 2. Modely závislosti uplatňované v ústavní léčbě 3. Struktura a cíle ústavní léčby 4. Komplexní terapeutický program v ústavní léčbě 5. Fáze ústavní léčby, specifické terapeutické aktivity, léčebné společenství 6. Ústavní detoxifikace 7. Organizace a program detoxifikační jednotky
B. TK 8. Definice TK, struktura TK 9. Účinné faktory TK 10. Léčebné fáze 11. Metody a formy práce v TK 12. Legislativa, pravidla a režim v TK 13. Rituály v TK 14. Psychoterapeutické přístupy v práci v TK 15. Historie TK
C. Následná péče 16. Filosofie, význam a organizace následné péče 17. Metody v následné péči 18. Metody v ambulantním doléčovacím program 19. Práce s relapsem v následné péči 20. Udržení léčebných výsledků v následné péči, 21. Význam abstinence a změny životního stylu 22. Chráněné bydlení 23. Chráněné dílny a podpora pracovní integrace
D. Obecné otázky 24. Práce s rodinou v ústavní péči, v TK, v následné péči 25. Klienti v ústavní péči, v TK, v následné péči 26. Multidisciplinární týmy 27. Etický kodex pracovníků 28. Práva klientů 29. Systém péče v ČR 30. Standardy a jejich význam Last update: MIO08485 (23.04.2008)
|
|
||
http://www.adiktologie.cz/download/1081/Tem-Dvor-Kuda-System-peceIII.pdf Last update: MIO08485 (23.04.2008)
|