1. Úvodní hodina, definice, vymezení pojmů (koncepty, historiografie, otázka kulturní hegemonie: velcí lidé versus anonymita mas)
2. Lidová kultura (kulisy každodennosti, rituály, zábava, divadlo, karneval a další…)
3. Vzdělanost a kultura raného novověku (zrod raně novověkého učence, přelom reformace a vernakularizace kultury a vědění, první vědecká revoluce, vznik akademií, učených společností a měšťanské kultury)
4. Kultura a studium elit v evropských dějinách (sebereflexe šlechtictví a měšťanství, stavovské pojetí versus osvícenský princip výkonu a zásluh, mecenášství a patronát, měšťanský humanismus, patriotismus a kulturně-národní aspirace, problematika mocenských elit ve vztahu k totalitním režimům, atd.)
5. Každodennost a volný čas (význam rituálu, slavnosti, divadlo, hudba, cestování)
6. Vzdělanost a kultura osvícenství – „zrod čtenáře“ (revoluce tisku, noviny, salóny, čtenářské kluby, veřejné knihovny, lóže a politické kluby)
7. Post osvícenská péče o tělo a o duši (lázeňství, alpinismus, turistika, psychologie a psychiatrie, tělesnost v dlouhém 19. století)
8. Sociální proměny v éře manufaktur a továren: zrod dělnické kultury (odbory, spolky, časopisy, vzdělání a škola, dělnická sebeidentifikace)
9. Kulturní proudy 2. poloviny 19. století
10. Avantgardy 1. poloviny 20. století
11. Masová kultura, otázka konzumu, vynález reklamy (spotřební chování, obchodní domy a velkoobchod fin de siècle, zrod velkoměsta, novodobá individualita či uniformita; fenomén amerikanizace)
12. Kultura a gender; gender a populární kultura
13. Populární kultura: hudba, film, rozhlas, TV…
Last update: Hajdinová Eva, Mgr., Ph.D. (30.09.2024)