Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Po stopách „šáreckých kuliček“ v Praze: podklady k virtuální naučné stezce
Thesis title in Czech: Po stopách „šáreckých kuliček“ v Praze: podklady k virtuální naučné stezce
Thesis title in English: In the footsteps of the "Šárka Balls" in Prague: a groundwork for a virtual educational trail
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Geology and Paleontology (31-420)
Supervisor: doc. RNDr. Petr Kraft, CSc.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 06.11.2019
Date of assignment: 06.11.2019
Date of electronic submission:13.08.2020
Date of proceeded defence: 15.09.2020
Opponents: prof. RNDr. Michal Mergl, CSc.
 
 
 
Preliminary scope of work
Smyslupná popularizace, která je jednou ze součástí oboru Praktická biologie, musí být postavena na vědeckých výsledcích. Proto je pro tvorbu jakéhokoliv popularizačního materiálu v prvním kroku nutný sběr a zpracování vědeckých dat. Pouze z takové rešeršní práce pak může vycházet kvalitní popularizace.
Zájem veřejnosti o srozumitelné přiblížení přírodních zajímavostí se projevuje i nárůstem počtu naučných stezek v ČR v posledních desetiletích. S rozvojem moderních technologií se začíná rozšiřovat i fenomén virtuálních naučných stezek a informačních panelů, které často nahrazují klasické naučné stezky.
Šárecké souvrství, proslulé křemitými nodulemi, nazývanými jako "šárecké“ či "rokycanské kuličky", přitahuje pozornost odborné, ale i sběratelské veřejnosti již více než 150 let. Díky tomu vznikly rozsáhlé sbírky fosilního materiálu a v honbě za novými lokalitami byla prozkoumána nejrůznější zákoutí barrandienu. Řada lokalit byla objevena i na území Prahy. Seznámení veřejnosti s touto paleontologickou zajímavostí je tak jednou z možností propagace geologie a paleontologie. Vzhledem k tomu, že většina lokalit je dnes zaniklých díky stavebnímu rozvoji, a ocitla se hluboko v městské zástavbě, není vhodné pro tento typ popularizace koncipovat klasickou naučnou stezku, ale právě virtuální. Její výhodou je také možnost průběžných změn, doplňování a úprav. Bakalářská práce je zaměřena na vznik uceleného geologicko-paleontologického základu, ze kterého by bylo možno čerpat pro popularizační texty, případně s jejich ukázkou. Pokud by došlo k realizaci virtuální naučné stezky bude možno ji v budoucnu doplnit např. o historické údaje, o údaje o osobnostech apod.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html