Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Studium vlivu městských oblastí na atmosférické procesy se zaměřením na ozeleňování střech
Thesis title in Czech: Studium vlivu městských oblastí na atmosférické procesy se zaměřením na ozeleňování střech
Thesis title in English: Study of urban areas impact on the atmospheric processes
Academic year of topic announcement: 2008/2009
Thesis type: dissertation
Thesis language: čeština
Department: Department of Atmospheric Physics (32-KFA)
Supervisor: doc. Mgr. Peter Huszár, Ph.D.
Author:
Guidelines
Prostudovat odbornou literaturu, jež se týká klimatu městských oblastí, a to zejména z hlediska vlivu městské zástavby na rozložení a časový vývoj pole proudění a pole teploty v městské mezní vrstvě a dále z hlediska vlivu zástavby na procesy disperze zenečišťujících látek v atmosféře..
Prostudovat a provést rešerši v současné době používaných modelů používaných v krizových situacích (např. model ALOHA).
Na základě studia vlivu městských oblastí na meteorologické procesy a dále na základě seznámení se s konstrukcemi modelů používaných v krizových situací vytvořit obdobný model použitelný pro první odhad velikosti zasažené oblasti a hodnot dosahovaných koncentrací v městských oblastech.
References
ALOHA (Areal Locations of Hazardous Atmospheres) Users manual. CAMEO, March 2004.
Barrat, R.: Atmospheric Dispersion Modelling. An Introduction to Practical Applications. Earthscan Publications Ltd. 2001.
Landsberg, H.: The Urban Climate. Academic Press, 1981.
Oke, T.R.: Boundary Layer Climates. Routledge, 2001.
Pal Aria, S. Introduction to Micrometeorology. Academic Press, 2001.
User's Guide for the Industrial Source Complex (ISC2) Dispersion Model. Vol. II - Description of Model Algorithms. U.S. Environmental Protection Agency, 1992.
Další, zejména časopisecká, literatura podle doporučení školitele.
Preliminary scope of work
Městské oblasti ovlivňují průběh řady atmosférických procesů a veličin (např. proudění, teplotní pole a tím vertikální teplotné stabilitu apod.). Jejich specifický průběh a rozložení mají podstatný vliv např. na transport a rozptyl látek, které se mohou do městského ovzduší dostat v důsledku průmyslových havárií či úniků, případně jsou do něj emitovány např. v důsledku značné intenzity dopravy. Zejména v případě prvního typu (havárie a úniky) je nutné mít po ruce dostatečnš robustní a na vstupní data nenáročný prostředek, jenž by poskytnul výstupy v relativně krátkém časovém intervalu. Výsledek sice bude pouze prvním odhadem velikosti zasažené oblasti a přibližné hodnoty dosahovaných koncentrací, nicméně poskytne potřebné informace pro další činnosti spojené s minimalizací možných nepříznivých důsledků takovéto události.
Preliminary scope of work in English
Atmospheric processes and distribution of elements characterizing the state of the urban atmosphere are influenced with the urban conditions. Their temporal development and pattern impact on the transport and dispersion of pollutants that are emitted into the atmosphere as products of industrial accidents or unexpected releases or emitted as the consequence of the traffic activity. Especially in the former case (accidents and releases) it is necessary to dispose of some robust tool (fast response model) that need unpretending, simply and fast available data and that is able to give output data in a very short time interval. Results will give the only first estimation of the affected area and the values of concentration reached but nevertheless it will give necessary information for next activities connected with minimisation of the possible negative consequences of such events.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html