Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vztah mezi propadem průtoku vodních toků v horkých létech a dostupnými parametry povodí
Thesis title in Czech: Vztah mezi propadem průtoku vodních toků v horkých létech a dostupnými parametry povodí
Thesis title in English: Relationship between considerable drop in stream discharges in hot summers and available catchment parameters
Academic year of topic announcement: 2021/2022
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Institute of Hydrogeology, Engineering Geology and Applied Geophysics (31-450)
Supervisor: doc. RNDr. Jiří Bruthans, Ph.D.
Author: hidden - assigned and confirmed by the Study Dept.
Date of registration: 08.10.2021
Date of assignment: 11.10.2021
Confirmed by Study dept. on: 11.10.2021
Preliminary scope of work
V nižších polohách ČR došlo v zatím posledním suchém období 2015-2020 k poklesu průtoků řady vodních toků na extrémně nízké hodnoty, kdy odtok dosahoval jen setin l/s/km2 nebo dokonce došlo k úplnému vyschnutí koryt toků. V bakalářské práci se V. Knödlovi podařilo ukázat, že míra ztráty vodnosti říčky Brziny dobře odpovídá ztrátám základního odtoku díky sekundární evapotranspiraci podzemní vody ze zalesněných částí říční nivy a vodních ploch.
Cílem diplomové práce je otestovat tuto hypotézu na dalších povodích v ČR, kde základní odtok 355denní vody klesá po 0,1 l/s/km2. Z povodí splňujících toto kritérium budou vyřazena ta, kde ztráty jsou/mohou být způsobeny jinými procesy (infiltrace do náplavů, nebo krasu; výraznými odběry podzemní vody atd), budou tedy přednostně nebo výhradně zpracovávány pouze povodí kde nehrozí významný odtok podzemní vody mimo vodoměrný profil a kde evidované odběry podzemní vody nejsou výrazné vůči tvorbě základního odtoku.
Dostupnými parametry se myslí souhrnná plocha vodních ploch, lesů, obydlených ploch, případně jak vysoko je zalesněná niva nad tokem anebo jiné parametry, které lze relativně snadno získat bez terénních prací v povodích. Cílem je, aby šlo predikovat v jakých povodích lze očekávat problémy z parametrů které lze snadno získat. Též umožnit predikovat, jak se průtoky budou dále měnit při modelovém průběhu teploty v budoucnu.
Vedle zpracování dat by bylo vhodné na dvou vybraných povodích (např. Brzině a Loděnici) provést i terénní práce, zejména, pokud nastane suché období v létě 2022 opakovaně např v 14denních intervalech zmapovat úseky, kde jsou koryta protékána a kde nikoli, a to zejména drobné boční toky. Do vybraných vyschlých úseků umístit piezometry a měřit v nich během suchého období, jak postupně zaklesává hladina toku pod dno koryta a též jak rychle se po ukončení vegetačního období vrací zpět. Ze změřených průtoků na těchto úsecích a doby návratu vody do koryt (umístění čidel se stálým záznamem hladiny) určit, jak velká je kapacita náplavů při jejich plnění. V případě že v létě 2022 nebude suché období využít záznam z čidla na přítoku Brziny z 7/2019 až 5/2021. Využít data z terénu pro odhad vlivu plnění náplavů na vodnost toků, protože tento efekt zatím nebyl uvažován.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html