Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Hlavní faktory ovlivňující výskyt a extremitu událostí deště na sněhovou pokrývku v povodí Ptačího potoka na Šumavě
Thesis title in Czech: Hlavní faktory ovlivňující výskyt a extremitu událostí deště na sněhovou pokrývku v povodí Ptačího potoka na Šumavě
Thesis title in English: Main controls affecting the occurrence and extremity of rain-on-snow events in the Ptačí potok basin in the Šumava Mts.
Key words: kapalné srážky na sníh, povodně, tání sněhu, odtok ze sněhu, energetická bilance
English key words: rain-on-snow, floods, snowmelt, snowmelt runoff, energy budget
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Physical Geography and Geoecology (31-330)
Supervisor: doc. RNDr. Michal Jeníček, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 27.10.2019
Date of assignment: 29.11.2019
Date of electronic submission:19.05.2020
Date of proceeded defence: 30.06.2020
Opponents: RNDr. Ondřej Hotový
 
 
 
Preliminary scope of work
Motivace
Kapalné srážky na sněhovou pokrývku (tzv. rain-on-snow events, ROS) představují jednu z nejvýznamnějších příčin vzniku povodně z tání sněhu během chladné části roku. Jejich četnost ve střední Evropě se může zvyšovat v souvislosti s postupným zvyšováním teploty vzduchu a s tím spojenou změnu v poměru kapalných a pevných srážek.

Cíle práce
1) Zhodnocení současného stavu poznatků o událostech typu rain-on-snow (ROS), fyzikálních příčin jejich vzniku, jejich četnosti, meziroční variability a extremity.
2) Analýza událostí ROS na povodí Ptačího potoka za období pozorování (analýza četnosti a extremity, analýza časové variability)

Použité pracovní metody, zájmové území, datové zdroje
První část práce bude tvořena rešerší odborné literatury na téma událostí typu rain-on-snow (ROS), fyzikálních příčin jejich vzniku, jejich četnosti, meziroční variability a extremity. Diskutovány budou i změny ROS v budoucnu vlivem změn klimatu.
Analytickou část práce bude tvořit analýza událostí ROS (dle zvolené definice) na povodí Ptačího potoka za období pozorování (analýza četnosti a extremity, analýza časové variability). K dispozici budou měřená data z automatické sítě meteorologických stanic katedry FGG. Jednotlivé události budou kvantifikovány vybranými charakteristikami, například úhrnem srážek, teplotou vzduchu, úbytkem sněhu v době události, zralostí sněhové pokrývky před událostí, odtokovou odezvou, odtokovým koeficientem nebo rychlostí odezvy odtoku za příčinnými srážkami. Následně proběhne statistická analýza s cílem zjistit, jakou roli hrají jednotlivé charakteristiky pro průběh událostí. Data z Ptačího potoka mohou být rozšířena i o údaje z jiných stanic na Šumavě. Stejně tak vybrané události mohou být doplněny i o terénní měření, pokud to podmínky a charakter zimy umožní.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html