Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Modelování intercepce sněhu ve smrkovém lese v povodí Ptačího potoka na Šumavě
Thesis title in Czech: Modelování intercepce sněhu ve smrkovém lese v povodí Ptačího potoka na Šumavě
Thesis title in English: Modelling of snow interception in the spruce forest in the Ptačí Brook basin, Šumava Mts.
Key words: intercepce sněhu, modelování intercepce, smrkový les, hemisférické snímky vegetace, Leaf Area Index
English key words: snow interception, modelling of interception, spruce forest, hemispherical images of the canopy, Leaf Area Index
Academic year of topic announcement: 2019/2020
Thesis type: diploma thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Physical Geography and Geoecology (31-330)
Supervisor: doc. RNDr. Michal Jeníček, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 29.10.2019
Date of assignment: 25.11.2019
Date of electronic submission:27.07.2021
Date of proceeded defence: 13.09.2021
Opponents: RNDr. Václav Šípek, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Motivace
Stanovení vlivu lesa na akumulaci a tání sněhu přispívá k přesnosti předpovědí jarních povodní, jelikož velká část horských a podhorských povodí na našem území je úplně nebo částečně zalesněna. Význam jehličnatého lesa pro ukládání sněhu je značný, protože část sněhu se zachytí na vegetaci odkud významná část sublimuje do atmosféry, nedopadne tak na zemský povrch a tím se neúčastní následného tání a odtoku. Během tání les snižuje celkový úhrn sluneční radiace a má tedy vliv na snížení rychlosti tání. Naopak stromy působí jako emitor dlouhovlnného (termálního) záření a tím ovlivňuje rychlost tání v lese.

Cíle práce
1) Zhodnocení současného stavu výzkumu na téma intercepce sněhu na lesní vegetaci a její vliv na akumulaci a tání sněhu a celkovou energetickou bilanci sněhu.
2) Opakované měření útlumu krátkovlnné radiace v lese před a po sněžení. Měření budou doplněna o měření výšky nového sněhu a přírůstků vodní hodnoty sněhu za účelem převedení získané informace o útlumu radiace na velikost sněhové intercepce lesního porostu.
3) Analýza získaných dat za účelem parametrizace jednoduchého modelu intercepce sněhu v lokalitách s různou strukturou lesa.

Použité pracovní metody, zájmové území, datové zdroje
První část práce bude zaměřena na zhodnocení současného stavu výzkumu (formou rešerše literatury) na téma intercepce sněhu na lesní vegetaci a její vliv na akumulaci a tání sněhu a celkovou energetickou bilanci sněhu.
Hlavní částí práce bude opakované měření útlumu krátkovlnné radiace v lese před a po sněžení (s referenčním měřením na otevřené ploše bez vlivu vegetace) pomocí přístroje Li-Cor LAI Plant Canopy Analyser. K výpočtu útlumu radiace je také možné vytvořit hemisférické snímky vegetace s následnou analýzou těchto snímků a výpočtem indexu listové plochy (Leaf Area Index, LAI). Zájmovým územím jsou lokality v okolí Ptačí nádrže v pramenné oblasti Vydry na Šumavě. Měření budou doplněna o měření výšky nového sněhu a přírůstků vodní hodnoty sněhu za účelem převedení získané informace o útlumu radiace na velikost sněhové intercepce lesního porostu na řešených lokalitách. Všechna data budou následně podrobena analýze jejich časové a prostorové variability a bude vytvořen jednoduchý model počítající intercepci sněhu v závislosti na útlumu radiace.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html