Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vliv kvality potravy na růst a přežívání sladkovodního zooplanktonu
Thesis title in Czech: Vliv kvality potravy na růst a přežívání sladkovodního zooplanktonu
Thesis title in English: Diet quality impact on growth and survival of freshwater zooplankton species
Key words: stechiometrie, kvalita potravy, zooplankton
English key words: stoichiometry, food quality, zooplankton
Academic year of topic announcement: 2009/2010
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Ecology (31-162)
Supervisor: RNDr. Veronika Sacherová, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 13.10.2009
Date of assignment: 06.08.2010
Date of electronic submission:11.08.2010
Date of proceeded defence: 16.09.2010
Opponents: doc. RNDr. Linda Nedbalová, Ph.D.
 
 
 
Preliminary scope of work
Kvalita potravy má významný vliv na sladkovodní zooplankton. Ovlivňuje jeho rychlost růstu a celkový vývoj. Kvalitou rozumíme určitý stechiometrický poměr hlavních biogenních prvků (uhlík, dusík, fosfor) v biomase potravy. Ekologická stechiometrie nám pomáhá vysvětlit rovnováhu chemických prvků v ekologických interakcích a procesech.
Sladkovodní zooplankton se skládá převážně ze 2 skupin organismů a to z vířníků (Rotifera) a korýšů (Crustacea)-perlooček (Cladocera) a klanonožců(Copepoda). Každá tato skupina má odlišné nároky na kvalitu potravy. Většina filtrujících perlooček jsou rychle rostoucí organismy, které potřebují pro svůj rychlý růst potravu bohatou na fosfor (malý C:P poměr v potravě), naopak je to u většiny zástupců klanonožců. Ne vždy je nabízená potrava pro dané zástupce zooplanktonu ideální, proto se u nich vyvinuly různé pre- a post- absorpční mechanismy, které jim pomáhají vyrovnat se s nevyhovující potravou. S tím, jak zooplankton reaguje na nevhodný poměr C:N:P v potravě, úzce souvisí jeho schopnost přežívat nepříznivé podmínky. Poměr C:N:P v potravě zooplanktonu ovlivňuje také druhové složení nádrží.
Preliminary scope of work in English
Food quality has a significant influence on freshwater zooplankon. It influences its growth rate and development generally. By quality we understand a certain stoichiometric ratio of the main biogenic elements (carbon, nitrogen, phosphorus) in the biomass of food. Ecological stechiometry is helping to understand the balance of chemical elements in ecological interactions and processes.
Freshwater zooplankton consists mostly of two groups of organisms: rotifers (Rotifera) and crustaceans (Crustacea) - cladocerans (Cladocera) and copepods (Copepoda). Each of this groups requires different quality of food. Most of filtering cladocerans are fast-growing organisms, which need a phosphorus-rich food for their fast development (small C:P ratio in food) and vice versa for most of the copepods. The food offered is not always ideal for all members of zooplankton, that is why various pre- and post- absorptional mechanisms developed to help them to cope with unsuitable food. The ability to survive unvafourable conditions is closely linked to the zoolpankton's reactions to unsuitable C:N:P ratio in its food. The C:N:P ratio in food of zooplankton also influences the species distribution in water bodies.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html