Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Voltametrické stanovení genotoxického 2-nitrofluorenu na rtuťovým meniskem modifikované stříbrné tuhé amalgamové elektrodě
Thesis title in Czech: Voltametrické stanovení genotoxického 2-nitrofluorenu na rtuťovým meniskem modifikované stříbrné tuhé amalgamové elektrodě
Thesis title in English: Voltammetric determination of genotoxic 2-nitrofluorene at mercury meniscus modified silver solid amalgam electrode
Academic year of topic announcement: 2007/2008
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Analytical Chemistry (31-230)
Supervisor: doc. RNDr. Karolina Schwarzová, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 19.09.2007
Date of assignment: 08.01.2008
Date of electronic submission:11.06.2008
Date of proceeded defence: 11.06.2008
Opponents: doc. RNDr. Karel Nesměrák, Ph.D.
 
 
 
Guidelines
Práce bude vypracována na katedře analytické chemie v UNESCO laboratoři elektrochemie životního prostředí ve spolupráci s Ústavem fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR, v.v.i. a v rámci Centra biofyzikální chemie, bioelektrochemie a bioanalýzy, které garantuje její finanční zabezpečení. Projekt může být rozvinut do diplomové či doktorské práce a problematika následně rozšířena o následují okruhy: využití moderních elektrodových materiálů při stanovení biologicky aktivních látek; vývoj metod stanovení biologicky aktivních látek s využitím moderních separačních metod (HPLC, SPE, FIA) s elektrochemickou detekcí; konstrukce nových typů elektrochemických detektorů pro měření v průtokových systémech.
Zájemci o vypracování bakalářské práce je nabízena plná podpora při vedení jak v teoretických, tak i praktických částech dané problematiky. Uchazeč se může též odborně zdokonalit v práci s textovými a tabulkovými editory, matematickými a statistickými programy, naučí se zásadám správné laboratorní praxe a bude vypracovávat bakalářskou práci dle současných vědeckých standardů a norem.
Po zájemci je požadován zájem o uvedenou problematiku, základní znalosti a orientace ve fyzikální chemii, fyzice, matematice a výpočetní technice, dále pak jistá míra manuální zručnosti a píle.
Preliminary scope of work
Vývoj nových elektrodových materiálů je jedním z nosných směrů vývoje moderních voltametrických metod. V ideálním případě se nové elektrodové materiály vyznačují širším rozsahem dostupných potenciálů, nižším zbytkovým proudem a šumem, použitelností v širším spektru rozpouštědel a základních elektrolytů, větší odolností vůči pasivaci a případně i nižší toxicitou. Poslední požadavek do jisté míry souvisí s rostoucí merkurofobií v některých západních zemí, která komplikuje používání klasických rtuťových elektrod. Možnou alternativu ke rtuťovým elektrodám, jejichž hlavní výhodou je kromě snadné obnovitelnosti povrchu i široký potenciálový rozsah v katodické oblasti a snadná příprava, představují netoxické tuhé rtuťové amalgámové elektrody.
Kromě technologických problémů řeší moderní elektrochemie také praktické využití nově vznikajících metod a uplatnění sebe sama mimo výzkumná pracoviště, tj. v běžné praxi. Možnost stanovení velmi nízkých koncentrací látek ve vzorku přímo předurčuje elektrochemii ke stanovování látek, které se v životním prostředí vyskytují v nízkých koncentracích pro mnohé jiné analytické metody prakticky nestanovitelných, přesto však již pro organismy škodlivých či ohrožujících normální funkce ekosystémů.
V tomto bakalářském projektu bude pozornost věnována využití stříbrné tuhé amalgamové elektrody k voltametrickému stanovení submikromolárních koncentrací redukovatelných genotoxických environmentálních polutantů. Dosažené výsledky budou srovnány s výsledky, které budou získány při měřeních na rtuťových elektrodách. Bude tedy testována míra možnosti nahrazení dnes stále ještě nejpopulárnějšího elektrodového materiálu – rtuti – materiálem pro současnou světovou vědu přijatelnějším – stříbrným amalgámem.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html