Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 385)
Thesis details
   Login via CAS
Národopisná Morava a role lidové kultury v Protektorátu Čechy a Morava
Thesis title in Czech: Národopisná Morava a role lidové kultury v Protektorátu Čechy a Morava
Thesis title in English: Národopisná Morava and the Role of Folk Culture in the Protectorate of Bohemia and Moravia
Key words: lidová kultura, Národopisná Morava, Uprkův kraj, národopisné slavnosti, kroj, Protektorát Čechy a Morava, druhá světová válka
English key words: folk culture, Národopisná Morava, Uprkův kraj, etnographic festivals, folk costume, Protectorate of Bohemia and Moravia, World War II
Academic year of topic announcement: 2022/2023
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Russian and East European Studies (23-KRVS)
Supervisor: Mgr. Tereza Juhászová
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 07.06.2023
Date of assignment: 07.06.2023
Date and time of defence: 10.06.2024 08:30
Venue of defence: Areál Jinonice, C322, 322, seminární místnost IMS
Date of electronic submission:30.04.2024
Date of proceeded defence: 10.06.2024
Opponents: PhDr. Václav Šmidrkal, Ph.D.
 
 
 
References
Mezihorák, Franitšek. Moravský extrémní regionalismus a pokus o Velké Slovensko (1938–1939). Olomouc: Vydavatelství Univerzity Palackého, 1994.

Mezihorák, František. „Moravskoslovenská společnost a Národopisná Morava“. In Mikulovská sympozia: Politické strany a spolky na jižní Moravě, ed. Emil Kordiovský. Mikulov: Státní okresní archiv Břeclav, 1992.

Mezihorák, František. Hry o Moravu. Separatisté, iredentisté a kolaboranti 1938–1945. Praha: Mladá Fronta, 1997.

Soukupová, Blanka. „Národopisné výstavy a slavnosti v období protektorátu Čechy a Morava“, Národopisný věstník 38 (80), č. 1 (2021): 36–53.

Soukupová, Blanka. „Způsoby využití a význam tzv. lidové kultury v české společnosti v Protektorátu Čechy a Morava“. In Společnost a kultura v Českých zemích 1939–1949, ed. Ivan Malý a kol. Praha: Národní muzeum, 2013.
Preliminary scope of work
Bakalářská práce zkoumá problematiku skupiny Národopisná Morava, která působila na
Moravě od konce třicátých let 20. století až do konce druhé světové války. Tato národopisná skupina vznikla v roce 1939 a byla jednou z organizací, která v rámci Protektorátu Čechy a Morava spolupracovala s okupačními silami a protektorátní správou. V první řadě práce představuje fungování dané instituce v období Protektorátu Čechy a Morava a charakterizuje její program. Současně se zaměřuje na zkoumání způsobů, jakými byla lidová kultura využívána k propagaci postojů Národopisné Moravy.
Preliminary scope of work in English
The bachelors thesis focuses on the issues of the Národopisná Morava group, which was active in Moravia from the late 1930s until the end of the Second World War. This ethnographic group was founded in 1939 and was one of the organisations in the Protectorate of Bohemia and Moravia that cooperated with the occupation forces and the Protectorate administration. The first part of the thesis presents the functioning of the institution during the Protectorate of Bohemia and Moravia and characterises its programme. It also examines the ways in which folk culture was used to promote the attitudes of Národopisná Morava.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html