Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vliv časové distribuce antropogenních emisí na tvorbu ozonu v troposféře
Thesis title in Czech: Vliv časové distribuce antropogenních emisí na tvorbu ozonu v troposféře
Thesis title in English: Impact of temporal distribution of antropogenic emissions on ozone formation in the troposfere
Key words: troposférický ozon;časová distribuce;emise;modelování;chemicko-transportní model
English key words: tropospheric ozone;temporal distribution;emissions;chemistry-transport mnodel
Academic year of topic announcement: 2023/2024
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language:
Department: Department of Atmospheric Physics (32-KFA)
Supervisor: doc. Mgr. Peter Huszár, Ph.D.
Author:
Guidelines
Seznámit se základy ozonové chemie v troposféře a s jeho modelováním pomocí chemických-transportních modelů, studovat vliv emisí z lidských činností na množství troposférického ozonu a na jeho extrémní hodnoty, vyvinout nástroj na flexibilní variace vstupních emisních dat, zj. s ohledem na časové rozložení emisí, vyhodnotit vliv časového vývoje emisí při konstantní roční sumě na denních a roční chod tohoto důležitého polutantu.
References
[1] ENVIRON, 2011. Comprehensive Air Quality Model with Extensions (CAMx)v5.40, User´s guide, Environ International Corporation, Novoto, California.
[2] Oikonomakis, E., Aksoyoglu, S., Ciarelli, G., Baltensperger, U., and Prévôt, A. S. H.: Low modeled ozone production suggests underestimation of precursor emissions (especially NOx) in Europe, Atmos. Chem. Phys., 18, 2175–2198, https://doi.org/10.5194/acp-18-2175-2018, 2018.
[3] FUME emission model: www.fume-ep.org
[4] John H. Seinfeld, Spyros N. Pandis: Atmospheric Chemistry and Physics: From Air Pollution to Climate Change, 3rd Edition, ISBN: 978-1-118-94740-1, 2016
Preliminary scope of work
Uvedená problematika představuje základní nejistotu v předpovědi kvality ovzduší jejíž klíčovou součástí je množství troposférického ozonu - troposférický ozon, na rozdíl od stratosférického, má ve velkém množství škodlivý vliv na lidské zdraví i ekosystém a proto je zpřesnění jeho modelování (a předpovědi) velmi důležité. Jeden z nejdůležitějších vstupů pro model kvality ovzduší jsou emise. Tato data jsou k dispozici převážně jako roční sumy, kdežto denní časový vývoj ozonu je ovlivněný tím, jak se tyto emise mění z hodiny na hodinu. Uvedená práce bude studovat citlivost denního chodu a maxim ozonu právě na časový vývoj emisí. Jako základní nástroj pro tento výzkum bude sloužit model emisí FUME a chemicko transportní model CAMx.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html