Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 385)
Thesis details
   Login via CAS
Role integračních center v rámci integrační politiky České republiky
Thesis title in Czech: Role integračních center v rámci integrační politiky České republiky
Thesis title in English: The Role of Integration Centers in the Frame of Integration Policy of the Czech Republic
Key words: integrace, migrace, cizinec, integrační centra, třetí země, integrační politika, Ministerstvo vnitra, Česká republika, případová studie
English key words: integration, migration, foreigner, integration centers, third countries, integration policy, Ministry of Interior, The Czech Republic, multiple case study
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Public and Social Policy (23-KVSP)
Supervisor: PhDr. Karolína Dobiášová, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 22.05.2017
Date of assignment: 22.05.2017
Date and time of defence: 10.09.2018 09:00
Venue of defence: Jinonice - U Kříže 8, Praha 5, J3019, Jinonice - místn. č. 3019
Date of electronic submission:30.07.2018
Date of proceeded defence: 10.09.2018
Opponents: PhDr. Marie Jelínková, Ph.D.
 
 
 
URKUND check:
Guidelines
Empirickou část své bakalářské práce jsem se rozhodla řešit kvalitativním výzkumem. Myslím, si, že tato forma výzkumu mi oproti kvantitativní umožní hlubší poznání a podrobnější analýzu daného prostředí.
Svůj výzkum budu provádět metodou strukturovaného rozhovoru. Tato metoda mi pomůže získat co nejkonkrétnější odpovědi na otázky zaměřené na výzkumný problém. Rozhovor umožňuje zachytit fakta a dává možnost proniknout do motivů a postojů dotazovaných. Poskytuje možnost pružně reagovat na situaci, můžeme sledovat vnější reakce respondenta a podle nich usměrňovat další průběh kladení otázek. V případě nejasné odpovědi můžeme požádat o vysvětlení, otázku přeformulovat, či klást dodatečné otázky. Zároveň je tato metoda vhodná z hlediska následného srovnání několika rozhovorů. Přestože udržuje zaměření rozhovoru, dovoluje také dotazovanému mluvit z vlastních zkušeností a z vlastní perspektivy [Hendl 2005: 174]. Z těchto důvodů mi pro mou bakalářskou práci přijde tato metoda nejvhodnější.
Mým výzkumným souborem jsou zaměstnanci integračních center v České republice. V rámci výzkumu chci navštívit přibližně pět zařízení zabývající se integrací cizinců. Především bych chtěla navštívit Centra pro podporu integrace cizinců, která jsou zřízena Ministerstvem vnitra například v krajích Plzeňském, Libereckém a Olomouckém. Dále by mě zajímala činnost integračních center v Praze a Hradci Králové. V každém z těchto zařízeních mám v plánu provést dle úsudku výzkumný rozhovor s 1 až 2 zaměstnanci. Výzkumný vzorek by se tedy skládal celkově z 5 až 10 respondentů.
Předpokládaná struktura práce
1) Úvod
2) Teoretická východiska
3) Metody
4) Deskriptivní část
5) Analytická část
6) Závěry



References
1) Český statistický úřad – www.czso.cz
- údaje o počtu cizinců v ČR v textu viz https://www.czso.cz/csu/cizinci/cizinci-pocet-cizincu

2) BARŠOVÁ, Andrea, BARŠA, Pavel. Přistěhovalectví a liberální stát: Imigrační a
integrační politiky v USA, západní Evropě a v Česku. Brno: Masarykova univerzita v
Brně. Mezinárodní politologický ústav, 2005. ISBN 80-210-3875-6.

3) DRBOHLAV, D., EZZEDDINE - LUKŠÍKOVÁ, P. Integrace cizinců v ČR: Studie
arménské, vietnamské a ukrajinské komunity. [Online]. 2004.
Dostupné z: <http://aa.ecn.cz/img_upload/ea85d6c87301f0a7507b0e8d7b873b63/IntegraceUkrArm
Vietn_final_PDF.pdf>

4)DVOŘÁKOVÁ, J. Metody sociální práce s imigranty a uprchlíky. In: Šrajbrová, O.
Migrace tolerance integrace II: kultivace společnosti prostřednictví vzdělávání a
problémy integrace v současné společnosti. Sborník z mezinárodní vědecké konference
konané ve dnech 20. a 21. září 2005. Opava, Praha: Vydal Slezský ústav Slezského
zemského muzea a Informační kancelář Rady Evropy, 2005b. ISBN 80-86224-51-1.

5) HENDL, Jan. 2005. Kvalitativní výzkum: Základní metody a aplikace. Praha: Portál

6) HORÁKOVÁ, Milada. Zaměstnávání cizinců v České republice: Integrace cizinců na trh práce v České republice. Praha: VÚPSV, 2001.

7) Informace o integračních centrech: http://www.integracnicentra.cz/Onas/InformaceOProjektu.aspx

8) Ministerstvo vnitra České republiky. Koncepce integrace cizinců v roce 2016 a její další rozvoj.

9) Ministerstvo práce a sociálních věcí – www.mpsv.cz
Konkrétně článek o integraci: http://www.mvcr.cz/clanek/integrace.aspx

10) NIESSEN, J. Příručka o integraci. Praha: Ministerstvo práce a sociálních věcí, 2005.ISBN 80-86878-24-4.

11) Programy sociální integrace [online]. Dostupné z: <http://www.integracniprogramy.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=7
53:integrace&catid=550:h1-slovniek-pojm&Itemid=339>.

12) TRBOLA, Robert a Miroslava RÁKOCZYOVÁ. Institucionální podmínky sociální integrace cizinců v ČR. I, Integrační politika. Brno: Barrister & Principal, 2011. ISBN 978-80-87474-19-8.

13) TRBOLA, Robert a Miroslava RÁKOCZYOVÁ. Institucionální podmínky sociální integrace cizinců v ČR. II, Role zaměstnání a vybraných institucí v procesu integrace. Brno: Barrister & Principal, 2011. ISBN 978-80-87474-20-4.

14) Zásady koncepce integrace cizinců na území ČR, 1999 [online]. Dostupné z: https://kormoran.vlada.cz/usneseni/usneseni_webtest.nsf/0/C0665259AEE14CA4C12571B6006D8A70





Preliminary scope of work
Vymezení předmětu zkoumání a strukturace výzkumného tématu:

V poslední době je problematika integrace cizinců nejen v České republice, ale i v celé Evropě významným společenským jevem. V mnoha evropských zemích včetně České republiky totiž narůstají obtíže s přistěhovalci a vlády těchto zemí jsou nuceny bezodkladně reagovat na vzniklou situaci a hledat nové integrační strategie. Jak uvádí Niessen (2005), integrace přistěhovalců do společnosti je celosvětově významnou, velmi složitou a komplexní problematikou, která se dotýká mnoha oblastí.
Počet cizinců žijících v České republice se od počátku devadesátých let dvacátého století postupně zvyšuje. Zatímco v roce 1993 zde bylo evidováno přibližně 100 000 cizinců, v roce 2016 jich bylo více než 400 000, což tvoří zhruba 5 % celkové populace České republiky [ČSÚ]. I když se jedná v porovnání s majoritní společností o relativně malé množství osob, myslím si, že je nutné této skupině obyvatel do budoucna věnovat zvýšenou pozornost. Integrace cizinců se stává se zvyšujícím se jejich počtem v České republice naléhavým problémem, který je nutné řešit. Na přelomu 20. a 21. století byly proto vládou České republiky přijaty dva strategické dokumenty týkající se integrace cizinců: Zásady koncepce integrace cizinců na území ČR a Koncepce integrace cizinců na území ČR. Díky přijetí těchto strategických dokumentů, byla tato problematika oficiálně zahrnuta do státní politiky. V roce 2008 byla Koncepce integrace cizinců na území ČR aktualizována a převedena z Ministerstva práce a sociálních věcí na Ministerstvo vnitra.
Jak uvádí Ministerstvo vnitra integrace je procesem uskutečňujícím se především v místech usídlení a týká se hlavně pracovních aktivit cizinců. Probíhá tedy nejčastěji na regionální a lokální úrovni. Při tomto procesu hrají důležitou roli obce a kraje, které poskytují zpětnou vazbu ústředním orgánům státní správy o fungování integrační politiky, o situaci a postavení cizinců na daném území a o problémech, které v procesu integrace cizinců vyžadují řešení. Integrace cizinců je proces jejich postupného začleňování do struktur a vazeb společnosti domácího obyvatelstva. Jedná se o proces dvoustranný, který vyžaduje přizpůsobování ze strany cizinců na straně jedné a vytvoření podmínek pro integraci cizinců v přijímající společnosti na straně druhé. Integrace imigrantů je komplexním jevem, který má své podmínky a politické, právní, ekonomické, sociální, kulturní, psychologické a náboženské aspekty.
Ministerstvo vnitra pro podporu implementace konkrétních opatření k integraci na úroveň regionů zřídilo regionální Centra na podporu integrace cizinců. Tato Centra jsou provozována na základě projektů financovaných z fondů Evropské Unie[Integrace cizinců na území ČR: Činnost obcí, krajů a nestátních neziskových organizací, MVČR].
V České republice jsou základní cílovou skupinou integrace cizinců občané třetích zemí, tedy zemí mimo Evropskou Unii, pobývající legálně na území našeho státu. Tito lidé nejsou žadatelé o mezinárodní ochranu. Proces integrace cizinců usnadňuje Státní integrační program [Integrace cizinců na území ČR: Cílová skupina, MVČR]. Dále Ministerstvo vnitra zřídilo v roce 2009 Centra na podporu integrace cizinců.
Ve své bakalářské práci se budu zabývat problematikou integrace cizinců z třetích zemí. Především se zaměřím na činnost integračních center, které jsou zřízeny Ministerstvem vnitra České republiky tedy Center pro podporu integrace cizinců, jež jsou nyní provozovány celkem v devíti krajích: Moravskoslezském, Pardubickém, Plzeňském, Zlínském, Karlovarském, Libereckém, Jihočeském, Olomouckém a v kraji Vysočina. Obdobná centra jsou provozována jinými organizacemi v kraji Ústeckém, Jihomoravském, Královéhradeckém a v Praze.
Činností těchto integračních center se budu zabývat z toho důvodu, že mě zajímá, jakým způsobem vláda České republiky podporuje integraci cizinců. Ideálním stavem společnosti by bylo, kdyby se podařilo cizince do společnosti harmonicky začlenit. Zabránilo by se tak problémům jako jsou například zvyšující se nezaměstnanost, chudoba či sociální vyloučení cizinců. Zajímá mě tedy, jakým způsobem probíhá samotný proces integrace cizinců s pomocí integračních center.

Teoretická východiska
Na problematiku integrace cizinců se podívám z pohledu teoretického přístupu dle Drbohlava (2004). Proces integrace je dle něj individuální pro každého jedince a může mít tedy různý scénář. Na jedné straně může být výsledkem bezproblémové soužití skrze získání bezpečného právního statutu a případného zisku českého občanství. Na druhé straně se může jednat o nelegální pobyt, sociálněekonomickou marginalizaci, formování stranících se trvalých etnických enkláv, které jsou silně odmítány majoritní populací. Jsou rozeznávány čtyři základní typy soužití podle toho, zda si cizinec zachovává svou kulturní identitu, či nikoli a zda udržuje vztahy s ostatními etnickými skupinami, nebo neudržuje:
• Integrace – zde si cizinec jak zachovává svoji kulturní identitu, tak udržuje
vztahy s ostatními etnickými skupinami
• Asimilace – cizinec udržuje vztahy s jinými etnickými skupinami, ale svou kulturní identitu si nezachovává
• Separace – typ soužití, kdy si cizinec zachovává svoji kulturní identitu, avšak neudržují žádné vztahy s jinými etniky
• Marginalizace – zde cizinec neudržuje vztahy s jinými etnickými skupinami, ani si nezachovává svoji kulturní identitu [Drbohlav 2004].
Na činnost, která vede k začleňování cizinců do společnosti, budu nahlížet z pohledu teorie Dvořákové (2005), která předpokládá, že cizinci jsou po příchodu do nové země v situaci, která pro ně na jedné straně znamená novou šanci začít svůj život s jinými podmínkami, ale na straně druhé jim přináší mnoho překážek, které mohou bránit začlenění do nové společnosti. Ztratili rodnou zem, sociální postavení, které tam měli, svou kulturní identitu a často rodinné vazby a zázemí. Nyní stojí před problémem, kdy si musí osvojit jazyk cizí země, porozumět často odlišným kulturním normám a hodnotám a vytvořit si takové sociální kontakty, které přispívají k naplňování jejich základních životních potřeb. Práci s cizinci provádějí státní i nestátní organizace. Pomoc je zaměřena na překonání jazykové bariéry, nalezení bydlení a práce. To je však pouze první krok k úspěšné integraci. K té je zapotřebí větší rozmanitosti přístupu sociálních pracovníků a nejen jich.

Hlavní výzkumný cíl:
Za hlavní cíl mé bakalářské práce jsem si zvolila zjistit, jakým způsobem probíhá proces začleňování cizinců z třetích zemí do české společnosti. Cílem je zmapovat proces integrace cizinců z třetích zemí především v Centrech podpory integrace cizinců zřizovaných Ministerstvem vnitra.
Dílčí výzkumné cíle:
1. Zjistit a popsat činnost integračních center vedoucí k jejich začleňování
2. Identifikovat, na jaké problémy pracovníci integračních center narážejí při integraci cizinců
3. Srovnat činnosti jednotlivých integračních center mezi sebou
4. Definovat postavení integračních center v rámci Integrační politiky v ČR
5. Vymezit služby a způsob komunikace integračních center s klienty
Výzkumné otázky:
1. Jaké metody se používají v integračních centrech k začlenění do společnosti České republiky? Jaké jsou hlavní cíle integračních center?

2. S jakými problémy se nejčastěji zaměstnanci v integračních centrech v rámci své pracovní činnosti setkávají?

3. Jsou metody, které jsou využívány integračními centry jednotné?

4. Liší se postavení Center pro podporu integrace cizinců od jiných integračních center, jako jsou například Sdružení pro integraci a migraci či Poradna pro integraci?

5. Jaké služby integrační centra svým klientům nabízejí? Jakým způsobem získávají integrační centra své klienty? Jakým způsobem komunikují s klienty?
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html