Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Variabilita výšky nového sněhu v lokálním měřítku
Thesis title in Czech: Variabilita výšky nového sněhu v lokálním měřítku
Thesis title in English: Local scale variability of new snow depth
Key words: variabilita sněhu, výška nového sněhu, intercepce, radiační bilance sněhu
English key words: snow variability, new snow depth, interception, snow energy budget
Academic year of topic announcement: 2016/2017
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Physical Geography and Geoecology (31-330)
Supervisor: doc. RNDr. Michal Jeníček, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 08.11.2016
Date of assignment: 14.12.2016
Date of electronic submission:14.05.2017
Date of proceeded defence: 09.06.2017
Opponents: Mgr. Ondřej Matějka
 
 
 
Preliminary scope of work
Rozložení sněhové pokrývky a následné tání sněhu je ovlivněno řadou faktorů, především topografií a charakterem vegetace. Oba faktory mají vliv jak na celkovou radiační bilanci, tak na redistribuci sněhu větrem. Lokální rozložení sněhu lze mapovat jak manuálně, tak automaticky pomocí přesných přístrojů (TLS, UAV). V kombinaci s přesnými údaji o vegetaci a topografii lze pak analyzovat vliv zmíněných faktorů na rozložení sněhu. Pokud je navíc měřena výška nového sněhu, tak se lze lépe zaměřit na roli intercepce lesního porostu, tedy zadržení srážek korunami stromů.
Cíle práce
1. Zhodnocení současného stavu výzkumu (formou rešerše literatury) týkajícího se intercepce sněhu a možnostmi jejího určení.
2. Na základě manuálně měřených dat výšky nového sněhu (po významných srážkových událostech) popsat variabilitu výšky nového sněhu na zvolených lokalitách s různým charakterem vegetace
3. Využití získaných poznatků k odhadu intercepce v různých typech lesního porostu
Použité pracovní metody, zájmové území, datové zdroje
V rámci práce bude provedena rešerše české i zahraniční literatury na téma intercepce sněhu v různých typech lesního porostu, faktorů, které ovlivňují ukládání sněhu v lese a na otevřených plochách a možností výpočtu intercepce sněhu (přímá měření intercepce, modelování).
Dále bude na vybraných lokalitách v rámci experimentálního povodí Ptačí potok na Šumavě provedeno měření výšky nového sněhu a vodní hodnoty sněhu (SWE) vždy na otevřené ploše a v blízkém lesním porostu (včetně lesa poškozeného kůrovcem). Měření proběhne opakovaně během akumulace sněhu, nejlépe vždy po větším sněžení, aby bylo možné od sebe rozlišit starý a nový sníh.
Změřená data budou následně zpracována a analyzována pomocí základních statistických a geoinformačních metod. K interpretaci dat budou také použita data z automatické měřicí sítě, především pak data krátkovlnné radiace, výšky sněhu a SWE. K dispozici budou i hemisférické snímky měřených bodů, z nichž je možné vypočítat některé parametry struktury vegetace, např. Leaf Area Index (LAI).
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html