Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 368)
Thesis details
   Login via CAS
Vliv fyzicko-geografických faktorů na odtokový proces a metody jeho hodnocení
Thesis title in Czech: Vliv fyzicko-geografických faktorů na odtokový proces a metody jeho hodnocení
Thesis title in English: Effect of physical-geographic factors on the runoff process and methods of its assessment
Key words: odtok, multivariační metody, hydrologické modelování, tání sněhu
English key words: runoff, multivariate methods, hydrological modelling, snowmelt runoff
Academic year of topic announcement: 2012/2013
Thesis type: dissertation
Thesis language: čeština
Department: Department of Physical Geography and Geoecology (31-330)
Supervisor: doc. RNDr. Michal Jeníček, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 15.10.2012
Date of assignment: 19.10.2012
Preliminary scope of work
Odtokový proces ovlivňuje celá řada přírodních a antropogenních faktorů, které se projevují v různé míře v odlišných prostředích a jejichž vliv se mění v různých prostorových úrovních. Jejich identifikace a pochopení je důležité pro poznání základních mechanismů ovlivňující vznik a průběh odtokového procesu a umožňuje lépe vytvářet predikce budoucího vývoje změn odtoku a extrémních hydrologických situací (povodní, sucha). Z četných světových výzkumů je zřejmé, že právě správné určení parametrů odtoku vstupujících následně do predikčních modelů je problematikou, která rozhodně není uspokojivě vyřešena a přitom je pro přesnost a spolehlivost těchto modelů klíčová.
Hlavním cílem budoucího výzkumu prováděným v rámci disertační práce je identifikace fyzicko-geografických faktorů a kvantifikace jejich role na vznik a průběh odtoku v horském prostředí. Identifikaci klíčových faktorů, které mají vliv na odtok, bude prováděna s cílem jejich následné implementace do srážko-odtokových modelů a jejich správně kalibraci a validaci.
Identifikace fyzicko-geografických faktorů bude prováděna na základě terénního průzkumu ve vytipovaných územích a na základě analýzy pozorovaných časových řad meteorologických a hydrologických veličin (např. analýza hydrogramu). Využity budou především vícerozměrné statistické metody (např. clusterová analýza). Identifikované parametry budou následně uplatněny při analýze a predikci budoucích změn odtokového režimu pomocí matematického modelování. Propojení terénního výzkumu, srážko-odtokového monitoringu a statistické analýzy umožní přesnější kalibraci a validaci hydrologických modelů, které tak mohou poskytnout lepší predikci budoucího vývoje.
Výzkum bude prováděn na experimentálních povodích katedry v Krušných horách (pramenná oblast Bystřice, Zlatého potoka a Chomutovky) a na Šumavě (pramenná oblast Vydry a Křemelné) ve více měřítkových úrovních (jednotky až stovky km2) se zaměřením na odtok vody v zimním půlroce (vliv sněhové pokrývky).
Hlavní přínos práce je na jedné straně příspěvek k lepšímu poznání základních mechanismů vzniku a průběhu odtoku a na druhé straně zde vidíme silný potenciál v propojení terénního výzkumu a monitoringu, statistické analýzy a hydrologického modelování.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html