Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 385)
Thesis details
   Login via CAS
Kooperativní jevy v cerových intermetalikách
Thesis title in Czech:
Thesis title in English: Cooperative phenomena in Ce based intermetallics
Key words: magnetismus, nekonvenční supravodivost, cerové sloučeniny
English key words: unconventional superconductivity, cerium compounds
Academic year of topic announcement: 2012/2013
Thesis type: dissertation
Thesis language: angličtina
Department: Department of Condensed Matter Physics (32-KFKL)
Supervisor: prof. Mgr. Pavel Javorský, Dr.
Author:
Advisors: doc. RNDr. Jan Prokleška, Ph.D.
Guidelines
-studium literatury
-příprava vybraných sloučenin, zejména se skupin materiálů CeTX3, CeTX5, Ce2TX8, jejich základní charakterizace (kvalita, složení)
-měření základních objemových vlastností
-měření mikroskopických vlastností (ve vybraných případnech)
-vyhodnocení a analýza experimentálních dat
References
-N.W.Ashcroft, N.D.Mermin: Solid State Physics, Saunders College, Philadelphia, 1976
-G. Stewart, Heavy-fermion systems. Reviews of Modern Physics 56, 755-788(1984)
-C. Pfleiderer, Superconducting phases of f-electron compounds. Reviews of Modern Physics 81, 1551-1624(2009) a reference zde
-aktuální časopisecké publikace
Preliminary scope of work
Cerové materiály vycházející ze stechiometrie CeTX3, CeTX5, Ce2TX8 jsou známy pro své exotické chování (např. vysoká kritická pole) vycházející z nekonvenční supravodivosti, nicméně magnetismus těchto sloučenin je stále nevyřešen a to díky komplikovanosti interakcí a souboji mezi RRKY interakcí a Kondo fluktuacemi.
Navrhovaná práce bude zaměřena na přípravu, charakterizaci a experimentální studium na ceru založených materiálů ze skupiny nekovenčních supravodičů a povede k výzkumu vývoje supravodivosti a/nebo magnetismu v závislosti na krystalografických a elektronových vlastnostech.
Preliminary scope of work in English
The Ce based compounds from groups CeTX3, CeTX5, Ce2TX8 are known for the exotic phenomena based on the unconventional superconductivity as extremely high critical fields, etc., nevertheless, the magnetism of these compounds remains still unresolved issue due to the complexity of interactions and competition between RKKY interaction and Kondo fluctuation.
The thesis will be devoted to preparation, characterization and experimental study of cerium based intermetallics from the group of unconventional superconductors leading to the investigation of evolution of the superconductivity and/or magnetism with respect to the crystallographic and electronic properties.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html