Thesis (Selection of subject)Thesis (Selection of subject)(version: 385)
Thesis details
   Login via CAS
Problematika invalidity v České republice
Thesis title in Czech: Problematika invalidity v České republice
Thesis title in English: The issue of disability in the Czech Republic
Key words: invalidita, invalidní důchod, důchodové pojištění, důchodová reforma, kvalita života, posudkové lékařství
English key words: disability, disability pension, pension insurance, pension reform, quality of life, medical assessment
Academic year of topic announcement: 2010/2011
Thesis type: Bachelor's thesis
Thesis language: čeština
Department: Department of Public and Social Policy (23-KVSP)
Supervisor: PhDr. Karolína Dobiášová, Ph.D.
Author: hidden - assigned by the advisor
Date of registration: 03.06.2011
Date of assignment: 03.06.2011
Date and time of defence: 18.06.2012 00:00
Date of electronic submission:16.05.2012
Date of proceeded defence: 18.06.2012
Opponents: Mgr. Ing. Pavla Mašková, Ph.D.
 
 
 
References
1.BRUTHANSOVÁ, Daniela; ČERVENKOVÁ, Anna. Analýza možnosti oddělení invalidního pojištění od starobního pojištění včetně sociálně zdravotních aspektů vývoje invalidity. Praha: VÚPSV, 2007. 94 s.
2.BRUTHANSOVÁ, Daniela; ČERVENKOVÁ, Anna. Problematika invalidity v České republice a ve vybraných státech Evropské unie. Aplikované právo [online]. 2003, 2, [cit. 2011-05-01]. Dostupný z WWW: <http://www.aplikovanepravo.cz/clanky-pdf/8.pdf>.
3.BRUTHANSOVÁ, Daniela; JEŘÁBKOVÁ, Věra. Vývoj invalidity v České republice a ve vybraných zemích v letech 2003-2008. Praha: VÚPSV, 2010. 76 s.
4.BRUTHANSOVÁ, Daniela; JEŘÁBKOVÁ, Věra. Vývoj invalidity v letech 2003-2008 podle diagnóz vybraných skupin nemocí. Praha: VÚPSV, 2010. 91 s.
5.HENDL, Jan. Kvalitativní výzkum: základní teorie, metody a aplikace. Praha: Portál, 2008. 407 s.
6.Kvalita života. In Sborník příspěvků z konference, konané dne 25. 10. 2004 v Třeboni [online]. Kostelec nad Černými lesy: Institut zdravotní politiky a ekonomiky, 2004 [cit. 2011-06-02]. Dostupné z WWW: <https://www.ipvz.cz/download.aspx?item=1105&%3E>.
7.MPSV [online]. 2004 [cit. 2011-05-01]. Národní zpráva o rodině. Dostupné z WWW: <http://www.mpsv.cz/files/clanky/899/zprava_b.pdf>.
8.MPSV [online]. 7. 1. 2010 [cit. 2011-05-30]. Důchodové pojištění. Dostupné z WWW: <http://www.mpsv.cz/cs/619>.
9.OSLADILOVÁ, Jana. Dávky sociálního zabezpečení podmíněné nepříznivým zdravotním stavem. [s. l.], 2004. 66 s. Diplomová práce. Právnická fakulta Masarykovy univerzity v Brně.
10.POTŮČEK, Martin. Veřejná politika. Praha: SLON, 2005. 399 s.
11.SCHNEIDEROVÁ, Blanka. PRÁVNÍ ÚPRAVA INVALIDNÍCH DŮCHODŮ V ČR A JEJÍ VÝVOJ. [s. l.], 2009. 86 s. Diplomová práce. Univerzita Karlova v Praze – Právnická fakulta.
12.ZVONÍKOVÁ, Alena. Základy posuzování invalidity. Praha: Grada, 2010. 357 s.
Preliminary scope of work
1. Vymezení předmětu zkoumání a strukturace výzkumného tématu

Ve své bakalářské práci se budu zabývat otázkou invalidity, přesněji změnami v této oblasti, které proběhly v roce 2010. Chtěla bych porovnat stav před rokem 2010 a po něm s ohledem na to, co změny v této oblasti znamenají pro život samotných aktérů, ať už se jedná o osoby invalidní důchod pobírající nebo o posudkové lékaře. Ve své práci čtenáře nejprve teoreticky seznámím se stavem systémů ve sledovaných obdobích, poté předložím analýzu rozhovorů s aktéry, kde se zaměřím na hodnocení daných systémů.
Od prvního ledna 2010 došlo k významným změnám v oblasti důchodového pojištění. Tyto změny jsou součástí první etapy důchodové reformy. Upravily se hlavně podmínky nároku na dávky, a to pokud jde o důchodový věk a potřebnou dobu pojištění.
Zákon o důchodovém pojištění byl tedy novelizován a s účinností od prvního ledna 2010 se nově vymezuje také invalidita. Dříve existovala invalidita plná a částečná, nyní je zavedena třístupňová invalidita. Zároveň došlo ke zrušení plného a částečného invalidního důchodu, namísto toho byla zavedena jedna dávka – invalidní důchod pro invaliditu třetího, druhého nebo prvního stupně. Mění se tedy definice samotné invalidity a také typ a výpočet vyplácené dávky [MPSV 2010].

2. Teoretická východiska

Ve své práci se budu opírat především o dvě teoretická východiska. Jedná se o koncepci kvality života a dále o veřejně-politickou teorii A-A-A (aktéři, arény, agendy).
„Pojem kvalita života bývá definován jako úroveň osobní pohody (wellbeing) spojené s životním stylem a podmínkami, v nichž lidé žijí, pocit naplnění nebo uspokojení, pramenící z faktorů vnějšího prostředí“ [Kvalita života 2004: 108]. „Kvalita života je téma, které v současné době nabývá na významu. Zvýšená pozornost je věnována otázkám kvality života uživatelů ústavních sociálních služeb“ [Kvalita života 2004: 105]. „Kvalita života podmíněná zdravím (…) je pojem shrnující subjektivní a přitom kvantifikovatelné měření, jednak vnímání zdraví a jednak chod životních funkcí ve fyzické, sociální a emoční sféře“ [Kvalita života 2004: 104]. Navíc je kvalita života u zdravotně hendikepovaných osob odlišná – nižší, než je tomu u standardní populace [Kvalita života 2004: 102].
„Vedle pojetí veřejné politiky jako politického cyklu lze veřejnou politiku chápat také jako interaktivní proces střetávání různorodých aktérů při prosazování „dílčích“ vkladů a ovlivňování veřejné politiky. Tento úhel pohledu je zaměřen na vztah aktérů, arén a politických agend, což mimo jiné usnadňuje pochopení role a působení zájmových skupin ve veřejné politice (…)“ [Potůček 2005: 47]. „Interaktivní model A-A-A se snaží zachytit neustálý (…) pohyb zrodu politické agendy, procházející stádii postupného „převalování“, přibližování a opětného vzdalování se jednotlivého impulzu od stavu, kdy prahová vůle aktérů posune řešení problému určitým směrem, aby poté nastalo jakési „smrštění“, kdy ochabne komunikační aktivita aktérů a problém se znovu ocitne vypuzen na okraj politického pohybu“ [Potůček 2005: 50].

3. Cíle bakalářské práce

Cílem této bakalářské práce je zjistit, jaký je současný stav problematiky invalidity v ČR, poukázat na změny, které v této oblasti proběhly v roce 2010, a odhalit dopady těchto změn na život aktérů. Půjde tedy nejen o analýzu systému před rokem 2010 a po něm, ale také o to, jak dané systémy hodnotí lidé, kteří invalidní důchod pobírají, nebo posudkoví lékaři, kteří se také museli na dané změny adaptovat. Nakonec, pokud to bude možné, se pokusím na základě zjištěných poznatků navrhnout, jak nynější systém zkvalitnit.
Propojení teoretických koncepcí a reflexí samotných aktérů umožní ucelenější pohled na danou problematiku a lépe odhalí klady a zápory daných zkoumaných systémů a jejich dopady na život aktérů.

4. Výzkumné otázky a hypotézy

Nejdůležitější otázky, které si kladu a na které bych chtěla najít ve své práci odpověď, jsou:

Jaké jsou klady a zápory systému, který platil před rokem 2010?
Jaké jsou klady a zápory systému, který platí nyní?
Který ze systémů je dle aktérů lepší a proč?
Jaké dopady mají změny v oblasti sociální politiky ve vztahu k invaliditě z roku 2010 na lidi pobírající invalidní důchod, které oblasti života nejvíce postihují?
Jaké dopady mají změny v oblasti invalidity z roku 2010 na posudkové lékaře?
Jak zkvalitnit dosavadní systém?

5. Metody a prameny

Ve své práci se budu nejprve zabývat studiem dokumentů a literatury k danému tématu. Získané poznatky využiji v teoretické části práce. Praktickou část práce chci založit na kvalitativním výzkumu, přesněji na rozhovorech s aktéry [Potůček: 2005], jichž se dané téma dotýká se zaměřením na osoby invalidní důchod pobírající a na posudkové lékaře. Protože mám ve svém okolí jak posudkového lékaře, tak osobu invalidní, další respondenty budu shánět pomocí metody sněhové koule.
Tento postup volím proto, že doufám, že propojení teoretické části s praktickou umožní podat komplexnější pohled na danou problematiku.

6. Předpokládaná struktura bakalářské práce

1) Úvod

Představení problému, odůvodnění výběru, zasazení do společenského kontextu

2) Teoretická východiska

Vymezení tématu bakalářské práce, definice, teoretické koncepce

3) Metody

Kvalitativní metoda sběru dat – hloubkové rozhovory s aktéry (lidé pobírající invalidní důchod, posudkový lékař)

4) Deskriptivní část

Analýza problematiky invalidity před rokem 2010
Analýza problematiky invalidity po roce 2010

5) Analytická část

Analýza hloubkových rozhovorů, zasazení do teoretické koncepce

6) Závěry

Výsledky analýzy rozhovorů, odpověď na položené otázky, návrhy řešení problému

Preliminary scope of work in English
This work deals with disability and changes in this sphere from 2010. I compare the situation before 2010 and after this year and focus on the fact, how can changes in the sphere of disability influence lives of disabled people and medical service.

In 2010 there were significant changes in the sphere of pension insurance. These changes are important part of the pension reform. New definition of disability has existed since 2010. There were full and partial disability before 2010. Now there are three degrees of disability. Also the full and partial pension were canceled. Only one benefit was brought up instead. So the definition of disability has changed as well as type and calculation of the benefit.

This work should answer these questions: What are the advanteges and disadvanteges of the system ,which existed before 2010? What are the advanteges and disadvanteges of the system which exists? Which of these systems the actors prefer and why? How can the changes influence lives of disabled people and medical service?

First of all I compare the two systems in theory. After that I analyze interviews with actors. I believe that the combination of the theory and the analysis of the interviews helps to give a complex view of the issue of disability.
 
Charles University | Information system of Charles University | http://www.cuni.cz/UKEN-329.html