Evidence programů CŽVEvidence programů CŽV(verze: 175)
 
   Přihlásit přes CAS
Hluboké učení (11504)
Základní informace
Univerzita Karlova
Hluboké učení
běží přijímací řízení
Prezenční
angličtina
Hluboké učení
Cílem kurzu je poskytnout ucelený úvod do hlubokých neuronových sítí, které dosahují vynikající úspěšnosti při zpracování a generování obrázků, textu a řeči.

Kurz se zaměřuje jak na teorii od základů po nejnovější pokroky, tak na praktické implementace v jazyce Python a frameworku PyTorch (studenti implementují a trénují hluboké neuronové sítě provádějící klasifikaci obrazu, segmentaci obrazu, detekci objektů, morfologické značkování, lemmatizaci, rozpoznávání řeči, porozumění čtenému textu a generování obrázků). Jsou vyžadovány základní znalosti algebry a jazyka Python, ale není nutná předchozí znalost umělých neuronových sítí; výhodou je základní znalost strojového učení.

Studenti pracují buď samostatně, nebo v malých týmech na týdenních úkolech, včetně soutěžních úloh, kde je cílem dosáhnout co nejlepších výsledků z odevzdaných řešení.
Kurz pokrývá následující techniky a úlohy:
• Dopředné hluboké neuronové sítě (základní architektury a aktivační funkce; optimalizační algoritmy)
• Regularizace hlubokých modelů (L2, dropout, label smoothing, batch normalization)
• Konvoluční neuronové sítě (klasifikace obrazu, segmentace obrazu, rozpoznání objektů v obrazu, dotrénování předtrénovaných modelů)
• Rekurentní neuronové sítě (LSTM, GRU, seq2seq)
• Transformer architektura
• Zpracování přirozeného jazyka (distribuovaná a kontextualizovaná reprezentace slov, BERT, morfologické značkování, rozpoznávání pojmenovaných entit, lemmatizace, strojový překlad)
• Hluboké generativní modely (variační autoenkodéry, generativní protivnické sítě, difúzní modely, generování obrazu a řeči)
• Strukturovaná predikce (CTC a rozpoznání řeči, seq2seq)
• Úvod do hlubokého zpětnovazebního učení
Uchazeči by měli mít základní znalosti programování v jazyce Python a základní znalosti algebry (matice, vektory) a matematické analýzy (co je derivace). Tyto znalosti je ale případně možné získat v průběhu kurzu samostudiem. Předchozí znalosti strojového učení nejsou nutné.
Znalosti: Student popíše a vysvětlí základní stavební kameny hlubokých neuronových sítí (FFN, RNN, CNN, Transformer), základní architektury (zpracování a generování obrazu, textu, řeči), optimalizační algoritmy (SGD, Adam) a regularizační techniky (dropout, batch norm, …). Student charakterizuje základní frameworky a hardwarové akcelerátory pro implementaci hlubokých sítí.

Dovednosti: Student implementuje výše uvedené základní architektury ve frameworku pro implementaci hlubokých neuronových sítí. Student dokáže k trénování využít HW akcelerátor. Student porozumí odbornému vědeckému článku z oblasti hlubokého učení.

Kompetence: Student navrhne způsob řešení nové (jemu dosud neznámé) úlohy z oblasti zpracování obrazu, textu, řeči a sám ho naimplementuje a vyhodnotí.
https://ufal.mff.cuni.cz/courses/npfl138
Garant Telefon Email
RNDr. Milan Straka, Ph.D. 951554361 straka@ufal.mff.cuni.cz
Akreditace
11000 - Univerzita Karlova
249/24
29.5.2024
29.5.2034
Podrobné informace
8
210 (v hodinách celkem)
délka kurzu je včetně očekávané domácí práce (to je přesně z žádosti o akreditaci; vychází pak 26.25 hodin práce na jeden kredit; tato hodnota musí být v rozsahu 25-30). Samotná přímá výuka činí necelých 50 šedesátiminutých hodin (65 vyučovacích hodin o délce 45 minut), zbytek je samostatná práce.
1
Vývoj a analýzy softwaru a aplikací (0613)
Hodnocený úkol
Písemná zkouška
Úroveň Znalosti Dovednosti Kompetence
Úroveň 4 Praktické a teoretické znalosti v širokých souvislostech v oboru práce nebo studia řada kognitivních a praktických dovedností požadovaných při řešení specifických problémů v oboru práce nebo studia schopnost řídit sebe samého v rámci pokynů v oblastech práce nebo studia, které jsou obvykle předvídatelné, ale mohou se měnit
dohlížet na běžnou práci jiných osob a nést určitou odpovědnost za hodnocení a zlepšování pracovních či vzdělávacích činností
17.2.2025
29.5.2034
Institucionální mechanismus zajišťování kvality
Zajišťuje RVH UK v rámci procesu vnitřního zajišťování kvality
Ensured by CU’s IEB as a part of the internal quality assurance process
Termín kurzu a místo konání
18.02.2025
30.9.2025
samotné přednášky končí 22. května 2025, úkoly je možné vypracovávat do 30. června 2025, zkoušku je možné složit do konce akademického roku
2024/2025
letní semestr
Malostranské náměstí 25 , 118 00, Praha
S5 / S3 / S9 (jsou dvě paralelní přednášky, dvě paralelní cvičení a nepovinná konzultace; vše je vždy z jedné z uvedených učeben)
Informace pro uchazeče
Lektor Telefon Email
RNDr. Milan Straka, Ph.D. 951554361 straka@ufal.mff.cuni.cz
5000 Kč / kurz
03.02.2025
09.03.2025
Bc. Magdaléna Kokešová
magdalena.kokesova@matfyz.cuni.cz
95155 1630
Informace k zápisu
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK