Evidence programů CŽVEvidence programů CŽV(verze: 152)
 
   Přihlásit přes CAS
Náměty na praktická cvičení ze zoologie bezobratlých – webinář (8468)
Základní informace
Náměty na praktická cvičení ze zoologie bezobratlých – webinář
Kód varianty (CID): 9504
přijímací řízení ukončeno, kurz archivován
Zaměření: Program CŽV - na výkon povolání
Fakulta: Přírodovědecká fakulta
Centrum dalšího vzdělávání [31-643]
prezenční
čeština
Cílem tohoto kurzu je seznámit učitele a další pedagogické pracovníky s vhodnými pomůckami a přístrojovým vybavením, doporučenou literaturou, vhodnými modelovými zástupci, metodami získávání materiálu a konkrétními náměty na praktická cvičení ze zoologie bezobratlých, které mohou využít ve školní výuce nebo při vedení přírodovědných kroužků. Dalším cílem je vzájemná výměna zkušeností mezi účastníky. Důraz je kladen především na metodiku vyhledávání a odchytu/sběru, a na následné pozorování živých jedinců a dále vnější morfologie fixovaných jedinců. Do kurzu nejsou zahrnuta pitevní praktika, na která je zaměřen jiný kurz.

Kurz bude probíhat formou webináře na platformě Google Meet a Google Classroom. V tomto prostředí budou účastníkům k dispozici i výukové materiály a videonahrávka z webináře. Lektoři budou vysílat z didaktické učebny PřF UK a jednotlivé náměty na praktická cvičení představí pomocí výukových prezentací a videí. Některé úlohy budou během webináře demonstrovat živě na kameru, bude také vysílán živý obraz z mikroskopu a ze stereomikroskopu.
Výukové materiály a nahrávka budou účastníkům k dispozici po dobu minimálně tří měsíců po skončení webináře. S nahrávkou bude nakládáno v souladu s platnými předpisy GDPR.
Webinář je rozdělen do pěti částí po dvou vyučovacích hodinách (jeden blok má tedy celkovou délku 90 minut), z nichž každý proběhne jiný den.
: vzdělávací program byl akreditován MŠMT v rámci systému dalšího vzdělávání pedagogických pracovníků pod č.j.: MSMT- 21896/2021-4-775
MŠMT
21896/2021-1
Náměty na praktická cvičení ze zoologie bezobratlých – webinář
1. část – 2 vyučovací hodiny
- doporučené pomůcky, přístrojové vybavení a literatura
- houbovci (Porifera) – pozorování kostry a gemulí rohovitých hub
- žahavci (Cnidaria) – pozorování a pokusy s nezmary – příjem potravy, reakce na mechanické podněty, mikroskopování žahavých buněk; pozorování medúzky sladkovodní (Craspedacusta sowerbyi)

2. část – 2 vyučovací hodiny
- hlístice (Nematoda), vířníci (Rotifera) a želvušky (Tardigrada) – pozorování zástupců ve vzorcích mechu a ve vzorcích kalu z akvarijního filtru; pozorování háďátka obecného (Caenorhabditis elegans) v laboratorní kultuře.
- ploštěnci (Plathelminthes) – pozorování a determinace našich trojvětevných ploštěnek (Tricladida).
3. část – 2 vyučovací hodiny
- měkkýši (Mollusca) – pozorování aktivity a ontogenetického vývoje akvarijních plžů, porovnání hlavních skupin našich vodních a suchozemských plžů („předožábří“; plicnatí spodnoocí, plicnatí stopkoocí); pozorování aktivity sladkovodních mlžů hrachovek (Pisidium spp.) a okružanek (Sphaerium spp.); určování schránek vybraných zástupců suchozemských, sladkovodních a mořských měkkýšů
- kroužkovci (Annelida) – pozorování pohybu a příjmu potravy vybraných zástupců pijavic (Hirudinea); pozorování aktivity a vnější stavby těla vybraných půdních a vodních máloštětinatců (Oligochaeta)

4. část – 2 vyučovací hodiny
- členovci (Arthropoda) – korýši – pozorování aktivity a vnější stavby těla akvarijních raků a krevet; pozorování stavby těla a vitální barvení hrotnatky (Daphnia sp.); pozorování stavby těla a aktivity stínek (Oniscoidea); pozorování líhnutí a časného larválního vývoje žábronožky solné (Artemia salina)
- členovci (Arthropoda) – pavoukovci (Arachnida) – porovnání vnější stavby těla pavouka a sekáče; pozorování roztočů vyextrahovaných ze vzorků půdy; pozorování vnější stavby těla klíštěte (Ixodes sp.) a porovnání jeho jednotlivých vývojových stádií
5. část – 2 vyučovací hodiny
- členovci (Arthropoda) – hmyz (Insecta) – porovnání ontogenetického vývoje vybraných hmyzích řádů (proměna dokonalá a nedokonalá); pozorování dýchání larev a dospělců různých skupin vodního hmyzu
- zoologem na mořské pláži – identifikace makroskopických a mikroskopických pozůstatků bezobratlých živočichů nalezených na břehu moře a v mořském písku
- závěrečná výměna zkušeností a shrnutí
Maximální kapacita webináře není omezena, optimální počet je 20 účastníků. Cílovou skupinou jsou především aprobovaní i neaprobovaní učitelé přírodopisu na druhém stupni základních škol, biologie na gymnáziích a obdobných přírodovědných předmětů na středních odborných školách. Dále do cílové skupiny spadají další pedagogičtí pracovníci škol a školských zařízení, pedagogové volného času domů dětí a mládeže a středisek volného času realizující přírodovědné kroužky.

Podrobnosti v rozvrhu
Statistika pro MŠMT
Biologie (0511)
magisterské
Z prostředků účastníka
profesní vzdělávání, rozšíření kvalifikace (ve smyslu zákona č. 563/2004 Sb., § 22, odst. 2) učitel 2. stupně ZŠ podle zákona č. 563/2004 Sb., § 8, odst. 1, písm. f3.)
Podmínky absolvování a kvalifikace
jiná
Certifikace: Osvědčení o absolvování programu
§ 10 vyhlášky č. 317/2005 Sb., o dalším vzdělávání pedagogických pracovníků, akreditační komisi a kariérním systému pedagogických pracovníků
Garant a místo
RNDr. Jan Mourek, Ph.D.
Katedra učitelství a didaktiky biologie
Katedra učitelství a didaktiky biologie
PřF UK, Viničná 7 / online prostředí Google Meet a Google Classroom
Termín a délka
2022/2023
zimní i letní semestr
28.03.2023
Krátkodobé
10 (v hodinách celkem)
Poplatky a financování
600 Kč / kurz
Přihláška
KUDBI
RNDr. Jan Mourek, Ph.D.
jan.mourek@natur.cuni.cz
221951866
01.03.2023
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK