Evidence programů CŽVEvidence programů CŽV(verze: 140)
 
   Přihlásit přes CAS
Teorie a praxe v tělovýchově seniorů (7815)
Základní informace
Teorie a praxe v tělovýchově seniorů
Kód varianty (CID): 8154
přijímací řízení zastaveno
Zaměření: Program CŽV - univerzita třetího věku
Uskutečňovatel: Fakulta tělesné výchovy a sportu
Centrum CŽV a služeb [51-902530]
kombinovaný
čeština
Před zahájením studia je zařazen týdenní turistický kurz, s názvem Turistika jako cesta za poznáním, který probíhá vždy v září v Krkonoších na horské chalupě FTVS UK.
V prvním semestru studenti absolvují přednášky zaměřené na téma: Fyziologie člověka, Fyziologie zátěže, Sport a vyšší věk, apod. Přednášky jsou doplněny o praktickou výuku po skupinách v tělocvičně zaměřenou na zdravotní cvičení tak, aby studenti neseděli po celou dobu pasivně v posluchárnách.

Ve druhém semestru jsou rovněž rozděleni na praktickou výuku, kdy hlavní náplní je pokračování zdravotní tělesné výchovy, která je střídána s dvouhodinovým seminářem na téma: Stres a jeho mechanizmy a Výživa v seniorském věku.

Před zahájením třetího semestru, studenti absolvují desetidenní cyklistický kurz, který je doplněn o sporty v přírodě, ve výcvikovém středisku FTVS UK Dvorce v Jižních Čechách.
Následně v semestru jsou zařazeny přednášky na téma: Regenerační procedury, které jsou doplněny praktickou výukou masáží. Studenti se učí ve specializovaných učebnách na profesionálních rehabilitačních stolech masírovat navzájem dolní a horní končetiny, záda, krční páteř. Závěrečný blok výuky je věnován automasáži. Semestrální výuka je doplněna o zdravotní plavání a cvičení ve vodě v Tyršově domě na Malé Straně.

Hlavní náplní čtvrtého semestru jsou jogová cvičení, cvičení na hluboký stabilizační systém, účelová gymnastika, cvičení s náčiním, apod. Závěrečná hodina je věnována Lidovým tancům Čech a Moravy za klavírního doprovodu, v Nosticově hale na Malé Straně. V průběhu posledního semestru studia je zařazen týdenní lyžařský kurz, konkrétně na běžkách, v Jizerských horách.

Po zpracování závěrečné práce na zvolené téma je studium U3V zakončeno slavnostním vyřazením absolventů v Karolinu.
Teorie a praxe v tělovýchově seniorů
Zahájení 1. ročníku bude uskutečněno úvodním kurzem v Krkonoších mezi 6. a 16. zářím 2022. Zahájení 2. ročníku bude uskutečněno 10 denním cyklistickým kurzem v srpnu 2022 v jižních Čechách. Lyžařský kurz na běžkách v Jizerských horách bude uskutečněn v průběhu semestrální výuky v březnu 2024.

Semestrální výuka bude probíhat 1 x za 14 dní, ve středu cca od 13.30 hod., 7 x 4 hodiny v každém semestru. Zimní semestr od konce září, letní semestr od cca poloviny února.
100
maturita, důchodový věk (tzn. nárok na starobní důchod). Zájemci, kteří už studium U3V na UK FTVS absolvovali, budou zařazeni pouze v případě volných míst od června 2022.

Podrobnosti v rozvrhu
Statistika pro MŠMT
Osobní dovednosti a rozvoj (0031)
Podmínky absolvování a kvalifikace
závěrečná písemná práce
Certifikace: Osvědčení o absolvování programu
bez kreditů
Nejedná se o kvalifikační kurz
Garant a místo
PaedDr. Květa Prajerová, CSc.
Centrum CŽV a služeb
Centrum CŽV a služeb
UK FTVS, J.Martiho 31, 162 52 Praha 6
Termín a délka
2022/2023
zimní semestr, Září
4
288 (v hodinách celkem)
7 x 4 hod. za každý semestr + 2 x kurz
Středa
Poplatky a financování
1000 Kč / semestr
Příspěvek za každý semestr činí 1000,- Kč + týdenní úvodní turistický kurz činí 4.000,- Kč + 10denní cyklistický kurz činí 6.500,- Kč, týdenní lyžařský kurz na běžkách činí : 6.000,- Kč. (V ceně je vždy zahrnuta doprava, plná penze, ubytování, program, lékařské zajištění). Každý se rozřazuje do družstev sám dle svých fyzických schopností.
osvobozeno
Přihláška
pouze elektronicky na : www.ftvs.cuni.cz - pro veřejnost - Univerzita 3.věku - přihláška
PaedDr. Květa Prajerová, CSc.
prajerova@ftvs.cuni.cz
776 046 640
09.02.2022
31.08.2022
Další informace
http://www.ftvs.cuni.cz/FTVS-56.html
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK