Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Využití automatického měření výšky sněhu a SWE ke zpřesnění úhrnu zimních srážek
Název práce v češtině: Využití automatického měření výšky sněhu a SWE ke zpřesnění úhrnu zimních srážek
Název v anglickém jazyce: Using ultrasonic snow depth data to minimaze the error in winter precipitaton measurements
Klíčová slova: zimní srážky, výška nového sněhu, ultrazvukové měření výšky sněhu
Klíčová slova anglicky: winter precipitation, new snow depth, ultrasonic measurement of snow depth
Akademický rok vypsání: 2017/2018
Typ práce: bakalářská práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra fyzické geografie a geoekologie (31-330)
Vedoucí / školitel: doc. RNDr. Michal Jeníček, Ph.D.
Řešitel: skrytý - zadáno vedoucím/školitelem
Datum přihlášení: 15.11.2017
Datum zadání: 19.12.2017
Datum odevzdání elektronické podoby:31.07.2018
Datum proběhlé obhajoby: 10.09.2018
Oponenti: RNDr. Václav Šípek, Ph.D.
 
 
 
Předběžná náplň práce
Měření zimních srážek je problematické z hlediska jejich přesnosti. Úhrn zimních srážek je často měřen pomocí klasických vyhřívaných ombrometrů. Díky větru je ale pro tyto srážky typické jejich podhodnocení oproti skutečným srážkám. Měření se tedy stále častěji kombinují s měřením výšky nového sněhu (nebo SWE), které se převádí na výšku srážek. Nové přesné ultrazvukové senzory a sněhoměrné váhy významně zvýšily možnosti těchto měření.

Bakalářská práce si stanovuje následující cíle:
1. Rešerše na téma měření zimních srážek (metody měření, jejich přesnost a nejistoty) a přehled aktuálně používaných postupů pro jejich zpřesnění.
2. Analýza automaticky měřených dat vyhřívaného člunkového srážkoměru, ultrazvukového čidla na měření výšky sněhu a měření vodní hodnoty sněhu (SWE) za účelem zpřesnění úhrnu zimních srážek na vybraných stanicích katedry FGG. K dosažení tohoto cíle bude potřeba také periodické terénní měření výšky nového sněhu a SWE a měření hustoty nového sněhu.

Použité pracovní metody, zájmové území, datové zdroje
Podstatná část práce bude tvořena rešerší odborné literatury na téma měření zimních srážek a přehled aktuálně používaných postupů pro jejich zpřesnění.
Na základě dat z vybraných stanic katedry FGG proběhne analýza vedoucí ke zpřesnění úhrnu zimních srážek. K dispozici jsou měřená data v časovém kroku 10 min z vyhřívaného člunkového srážkoměru a několika ultrazvukových čidel měřící výšku sněhu a čidel, které měří vodní hodnotu sněhu (SWE). Na základě těchto měření bude počítána hustota nového sněhu a budou hledány faktory, které ji ovlivňují (např. teplota vzduchu, vlhkost vzduchu a rychlost větru). Pro stanovení hustoty nového sněhu bude také prováděno periodické terénní měření výšky nového sněhu a SWE na vybraných lokalitách a měření hustoty nového sněhu. Vztah odvozený pro hustotu nového sněhu bude společně s měřenou výškou nového sněhu použit i na stanicích, kde neexistuje přímé měření SWE nebo klasické měření srážek pomocí vyhřívaného ombrometru.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK