Témata prací (Výběr práce)Témata prací (Výběr práce)(verze: 368)
Detail práce
   Přihlásit přes CAS
Uživatelské zvyklosti užívání médií dětí z dětských domovů
Název práce v češtině: Uživatelské zvyklosti užívání médií dětí z dětských domovů
Název v anglickém jazyce: The User´s Habits of Media Usage by Children from the Children´s Houses
Klíčová slova: dětské domovy-ústavní výchova-užívání médií-přístup k médiím-mediální gramotnost-srovnávací analýza-výzkum s dětmi-polostrukturovaný rozhovor-rodičovská mediace-mediální prostředí-životní styl dětí-kyberšikana
Klíčová slova anglicky: children´s houses-institutional child care-media usage-media access-media literacy-comperative analysis-research with children-semi-structured interview-parental mediation-media environment- children life style-cyberbully
Akademický rok vypsání: 2010/2011
Typ práce: diplomová práce
Jazyk práce: čeština
Ústav: Katedra mediálních studií (23-KMS)
Vedoucí / školitel: PhDr. Radim Wolák
Řešitel:
Oponenti: Mgr. Lucie Šťastná, Ph.D.
 
 
 
Kontrola URKUND:
Seznam odborné literatury
LIVINGSTONE, S.  Bovil, M.: Children and Their Changing Media Environment, A European Comparative Study, Lawrence Erlbaum Associates, Publishers, London 2001.
Publikace je sbírkou zpráv z výzkumu, který S.Livingstone a kol. provedla na přelomu století ve 14 evropských zemích a v Izraeli. Její přístup, který kombinuje kvantitativní a kvalitativní metodu je základem pro mou práci. Jedná se o komplexní zprávu o užívání médií dětmi ve věkovém rozmezí 8 až 16 let. Zaměřuje se na kontext užívání.

LIVINGSTONE, S.:Young People and New Media, Sage, 2002.
Kniha navazuje na srovnávací výzkum (popsaný u předchozí knihy). V rámci výzkumu užívání nových médií se S. Livingstone zaměřila také na změny společnosti i rodinného standardu, rodičovskou mediaci, vliv vrstevnické skupiny. Uvádí zde i rozhovory s dětmi a rodiči.
Za velice užitečné pro mou práci považuji i aktuálnější zprávy a články, které se týkají užívání nových médií dětmi a mládeží, které provádí pod záštitou LSE (The London School of Economics and Political Science) např. Livingstone, Sonia and Görzig, Anke and Ólafsson, Kjartan (2011) Disadvantaged children and online risk. EU Kids Online network, London, UK. Report, EU Kids Online network, London, UK. nebo Livingstone, Sonia, Duarager, Andrea (2012) How can parents support childre´s internet safety? EU Kids Online network, London, UK. Report, EU Kids Online network, London, UK.

GREIG, Anne, TAYLOR, Jayne a MACKAY, Tommy. Doing research with children. 2nd ed. Los Angeles: Sage, 2007. Kniha poskytuje komplexní návod jak provádět výzkum s dětmi - od plánování výzkumu až po jeho analýzu. Nabízí i praktické ukázky a různé přístupy.

VAŠUTOVÁ, M.: Proměny šikany ve světě nových médií. 1. vyd: Ostrava, 2010.
V této publikaci je dobře popsána relativně aktuální situace, jak užívají nová média děti v ČR . Zaměřuje se na negativní aspekty internetu, tedy na kyberšikanu, její podoby a rozšířenost.

POTTER, J. W.: Theory of Media Literacy. A Cognitive Approach. London: Sage, 2004.
Autor knihy vysvětluje, jak je možné se vyznat v dnešní mediálně saturované společnosti. Součástí knihy je několik empirických výzkumů, které jsou přiblížením toho, jak média ovlivňují jednotlivce a společnost.


Články důležité především pro pochopení teorie rodičovské mediace v kontextu rodiny a dětského domova:

Kelly Mendoza: Surveying Parental Mediation: Connections, Challenges and Questions for Media Literacy, The National Association for Media Literacy Education’s Journal of Media Literacy Education 1 (2009) p. 28-41
Patti M. Valkenburg, Marina Krcmar, Allerd L. Peeters &Nies M. Marseille (1999): Developing a scale to assess three styles of televisionmediation: “Instructive mediation,” “restrictive mediation,” and “social coviewing”, Journal of Broadcasting & Electronic Media, 43:1, 52-66
Amy I. Nathanson, Identifying and Explaining the Relationship Between Parental Mediation and Children´s Aggression, Communication Research 1999.
Předběžná náplň práce
Práce pojednává o mediálním prostředí a životním stylu dětí z dětských domovů. Ve výzkumné části na základě teoretického podkladu zkoumá mediální zvyklosti dětí, dostupnost médií, vlastnictví médií a rodičovskou mediaci. Na základě srovnávací analýzy a analýzy závislosti proměnných porovnává vzorek 48 dětí z dětských domovů z šesti dětských domovů a vzorek 62 dětí ze skupiny dětí z rodin. Kvantitativní výzkum je doplněný výzkumem kvalitativním ve formě polostrukturovaných rozhovorů s vychovateli v šesti dětských domovech a hromadnou diskuzí s dětmi v jednom z nich.
Hlavním cílem práce je přiblížit, jakou roli hrají média v každodenním životě dětí z dětských domovů. Komparativní výzkum odpovídá na hlavní otázku, zda se mediální zvyklosti liší od dětí z rodin: Jaká strategie rodičovské mediace v domovech převažuje a jak se liší od mediace, se kterou se setkáme v rodinách.
Předběžná náplň práce v anglickém jazyce
The work concerns with media enviroment and life style of children from the children´s homes. On the based of theoretical part explores the empirical part their media habits, media access, media owning and parent mediation. This work compares a sample of 48 children from six children´s homes and a sample of 62 children who live in a family, based on a comparative analysis and an analysis of the dependence of the variables. Quantitative research is supplemented with qualitative research in a form of semistructured interviews with tutors in six children´s homes and with mass discusion with children in one of them.
The main aim of the work is to approach which role do media play in every day life of the children from the children home´s. Comparative research answers the main question: Are media habits of the children from the orphanages different from the habits of the children from complete families and which strategy of the parental mediation is supreme and how the mediation differs from the mediation in the complete families.
 
Univerzita Karlova | Informační systém UK